" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-100772 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
តម្រូវការ​ឃ្លាំង​មានការ​កើនឡើង​គួរឱ្យកត់សម្គាល់​ក្នុង​រយៈ​ពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ
ភ្នំពេញ ៖ ការ​សាងសង់ឃ្លាំង​សម្រាប់ជួ​ល​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ​ជាពិសេស​នៅតំបន់​រាជធានី​ និងជុំ​វិញរា​ជ​ធានី​​​​​​​​មានកំណើនឡើ​ងគួរឱ្យកត់សម្គាល់​ក្នុង​រយៈ​៤ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ពោល​ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២០ គ្រា​ដែល​ពិភពលោក​បានជួ​ប​វិបត្តិកូវីដ​១៩ ជាក់ស្ដែងកំណើន​ឃ្លាំង​នៅបំន់​ជាយៗក្រុ​ងមានការសាងសង់​ និង​ផ្គត់ផ្គង់​ច្រើន ។
បើតាមលោក ​សន សៀប ប្រធាន​សមាគម​អ្នកវាយតម្លៃ ​និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា​ (CVEA) បានឱ្យដឹងថា តម្រូវកា​រ​​ឃ្លាំង​ស្តង់ដារ ​​និ​ងឃ្លាំង​សម្រាប់​រោងចក្រ​នៅតែមាន​ការ​កើនឡើង ជាពិសេស​ក្នុង​រយៈ​ពេ​ល៤​ឆ្នាំចុង​ក្រោយ​ នៅក្នុង​តំបន់អាស៊ាន រួម​ទាំង​កម្ពុជា​ផងដែរ។
លោកបន្តថា​ ការ​ផ្លាស់​ប្តូររោងចក្រ​ចេញពីប្រទេស​ចិនមកកម្ពុជា ធ្វើឱ្យ​កំណើន​នៃការផ្គត់ផ្គង់​ឃ្លាំង​សម្រា​ប់​រោងចក្រ ​ឃ្លាំង​ស្តុក​ទំនិញ​មានកំណើន ​និងមានការ​ផ្គត់ផ្គង់​ជា​បន្តបន្ទាប់។​ ជាការ​កត់សម្គាល់​នៅតំបន់​ប៉ែក​ខាង​លិចរាជធានីភ្នំពេញ ក្នុងទឹកដីនៃខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ និងខណ្ឌកំបូល មានការសងឃ្លាំង​ថ្មីៗ​ជា​បន្តបន្ទាប់សម្រាប់​ផ្គត់ផ្គង់ដល់​អ្នកវិនិយោគដែល​នឹង​ចូលម​កកម្ពុជា​ឡើងវិញក្រោយ​វិប​ត្តិ​​កូវីដ​១៩ ហើយឃ្លាំង​ខ្លះ​ទៀត​មិនទាន់ទាំង​សង់រួចរាល់ផង ក៏មាន​អ្នកកក់​រួចរាល់​បាត់ទៅហើយ ។
លោកឧកញ៉ា​ ចេង ខេង អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​ CPL បានមានប្រសាសន៍​ផងដែរថា តំបន់ដែលមានកា​​រសា​ង​សង់​ឃ្លាំង​ច្រើន នឹង​មានការ​ទិញលក់ដីធ្លី​ច្រើនផងដែរ ពីព្រោះថានៅពេលមានតម្រូវការឃ្លាំង​ខ្ពស់ ពេល​នោះអ្នក​ផ្គត់ផ្គង់​នឹងស្វះស្វែងរកដី​មក​សាងសង់ជាឃ្លាំង​សម្រាប់ជួល​បន្ត។ តំបន់នៅជុំវិញ​រាជធា​នី​ភ្នំពេ​ញ​ ​គឺជា​តំបន់ដែលមានសក្ដានុពលក្នុងកា​រដោះដូរ​ដីធ្លី និងមានកា​រសាងសង់​ឃ្លាំង​ច្រើន ។
លោកឧកញ៉ាបាន​បន្តថា តំបន់នៅជុំវិញព្រលានយន្តហោះ​អន្តរជាតិ​តេជោនៅស្រុកកណ្ដាល​ស្ទឹង ខេត្តកណ្ដា​ល​ក៏​នឹង​មាន​​ការ​ដោះដូរដីធ្លី​ច្រើនផងដែរ ដោយដីទាំង​នោះគឺ​មាន​សក្ដា​នុពល​ទៅលើការអភិវឌ្ឍ​ឃ្លាំង​សម្រា​ប់ប​ង្កើ​ត​ជារោង​ច​ក្រ ឬ​​ឃ្លាំង​ស្តុកទំនិញ​។ តំបន់ទាំង​នេះ​ងាយស្រួល​ក្នុងកា​រដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ ​និងចូលឃ្លាំង ​ពីព្រោះ​វា​មាន​​ផ្លូវធំៗ​ខ្វាត់ខ្វែង​ និងមិនកកស្ទះ ។​
លោក​ឧកញ៉ា​បន្តថា វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នេះ ថ្វីត្បិត​តែកំពុងជាប់​គាំង​ពិតមែន តែវា​នៅតែជាវិស័យ​មួយដែល​ជួយ​ឱ្យ​អ្នក​វិនិយោគ​អាច​ទទួល​បាន​អត្ថ​ប្រយោ​ជន៍​ខ្ពស់​នៅពេលអនាគត។ វិស័យ​នេះ វានឹង​ត្រលប់មក​ជា​ល្អ​វិញនៅ​ពេលឆាប់ៗនេះ ដោយវានឹងមិនអាចជាប់​គាំង​ ឬមានបញ្ហា​រហូតនោះទេ ៕