ការស្រាវជ្រាវ ៖ ចាក់វ៉ាក់សាំង AstraZeneca និង Pfizer លាយគ្នាអាចបង្កើនប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ប្រឆាំងនឹងវីរ៉ុសកូវីដ-19
បរទេស ៖ ការសិក្សាមួយដោយ​សាកលវិទ្យាល័យ Oxford បានរកឃើញថា​ ការចាក់​វ៉ាក់សាំង​លាយបញ្ចូលគ្នា​រវាង​វ៉ាក់សាំងដែលផលិត​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​ Pfizer​-BioNTech និងវ៉ាក់សាំង AstraZeneca ផលិត​ដោយ​សាកល​វិទ្យា​ល័យ​ Oxford អាចបង្កើន​នូវប្រព័ន្ធភាពស៊ាំខ្លាំង​អាចប្រ​ឆាំង​នឹងវីរុស​កូវីដ-19បានកាន់តែប្រសើរ។
ក្រុមអ្នកជំនាញដែលកំ​ពុងសិក្សាលើ​ការស្រាវជ្រាវ​មួយ​ហៅថា​ Com-COV ដើម្បីពិនិត្យលទ្ធភាព​នៃ​ការ​ប្រើវ៉ាក់​សាំងផ្សេ​ងគ្នា​សម្រាប់​ការចាក់លើក​ទី 1​ និងលើក​ទី2​ ដើម្បី​បង្កើត​បាននូវ​ភាព​ស៊ាំ​ប្រឆាំង​នឹង​វីរ៉ុស​កូវីដ-19​​។ ជាការឆ្លើយតប ប្រព័ន្ធភាពស៊ាំ​របស់​វ៉ាក់សាំង​មាន​លក្ខណៈ​ខុស​គ្នាទៅ​តាមលំដាប់នៃកា​រចាក់វ៉ាក់សាំង​ ពោល​គឺ​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​ Oxford-AstraZeneca លើក​ទី1 ហើយ​ចាក់​​វ៉ាក់សាំង Pfizer-BioNTech ជាលើក​ទី2 វា​​នឹង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ល្អ​ប្រសើរ​​។ យ៉ាងណាក៏ដោយ គម្លាតនៃរយៈពេលចាក់លើកទី1 និងលើកទី2 ត្រូវធ្វើឡើង4សប្ដាហ៍ ឬ12សប្ដាហ៍ មានប្រសិទ្ធភាពយ៉ាងណា ស្ថិតនៅក្នុងដំណាក់កាលសិក្សានៅឡើយ។
ក្រុម​អ្នកស្រាវជ្រាវបាន​ធ្វើ​កំណត់​សម្គាល់ថា​ ការលាយ​វ៉ាក់សាំង​ទាំងពីរ​នេះ​បញ្ជូល​គ្នា​អាច​បង្កើន​សមត្ថភាព​​អង្គ​បដិប្រាណ​ខ្ពស់​(ប្រសិទ្ធភាព)​របស់​វ៉ាក់សាំង​ Oxford-AstraZeneca ចំនួន 2​ដូស​ទៅទៀត​។ បច្ចុប្បន្ននេះ វ៉ាក់សាំង AstraZeneca ត្រូវបាន​គេណែនាំ​ឱ្យ​ចាក់​ក្នុង​ចន្លោះ​រយៈ​ពេល​ពី​ 8 – 12 សប្តាហ៍​​រវាង​ដូស​ទាំង2។ ការ​សាកល្បងមុនៗ បានរកឃើញថា​ គម្លាត​កាន់តែយូរ​​ប្រសិទ្ធភាព​វ៉ាក់សាំង AstraZeneca-Oxford នឹង​កាន់​តែមាន​ប្រសិទ្ធភាព​​ ពោល​គឺ​អាច​កើន​ដល់ 82.4ភាគរយ ក្នុង​ការ​ប្រឆាំង​នឹង​រោគ​សញ្ញា​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ-19។
លោក​​ Jonathan Van-Tam សាស្រ្តាចារ្យផ្នែក​វេជ្ជសាស្ត្រអង់គ្លេស​ បានឱ្យ​ដឹងដែរថា មិនមាន​ហេតុ​ផល​ណា​មួយដែល​ថាការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​លាយ​គ្នានេះអាច​នឹង​ប្ដូរពេលវេលានៃគម្លាត​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំងនោះទេ។
“ការសិក្សា​នេះ​គឺ​ជា​អ្វី ដែល​គេ​​គួរ​​សម្លឹង​មើល​នាពេលអនាគត។ ការ​លាយ​វ៉ាក់សាំង​បញ្ចូលគ្នា​នេះ អាចផ្តល់ឱ្យយើងសម្របខ្លួន​ និង​សម្រួល​ដំណើរ​ការនៃ​ការ​ចែក​វ៉ាក់សាំង​ ខណៈពេល​បណ្តា​ប្រទេស​ជាច្រើន​ដែលកំពុ​ង​ខិតខំ​​ចែក​ចាយ​វ៉ាក់សាំង កំពុង​ជួប​ប្រទះ​នឹង​ការ​លំបាក​នៃ​ការ​​ផ្គត់ផ្គង់​វ៉ាក់សាំង”
លោក​បាន​បន្តថា
គួរកត់សម្គាល់ថា បច្ចុប្បន្នមានប្រទេសមួយចំនួន​កំពុងប្រើ​វ៉ាក់សាំង​លាយ​គ្នា​ ដែលក្នុងនោះរួមមានដូចជា ប្រទេស​អេស្បាញ និងអាល្លឺម៉ង់​ ជាដើមដែល​កំពុ​ង​ចា​ក់វ៉ាក់សាំង​ AstraZeneca លើ​ទី 1 ហើយចាក់វ៉ាក់សាំង Pfizer ជាវ៉ាក់សាំងលើកទី2 ។ ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំងលាយគ្នានេះ ក៏​ត្រូវបានអនុញ្ញាត​ឱ្យ​ប្រើ​ប្រាស់​នៅសហរដ្ឋអាមេរិ​ក​ និងចក្រភព​អង់គ្លេស​ ដើម្បីជំរុញ​​ប្រព័ន្ធភាពស៊ាំបង្កើ​នប្រសិទ្ធភាពកា​រពារពីវីរ៉ុសកូវីដ-19​៕