សត្វព្រៃកម្រៗចំនួន ២០ ប្រភេទរកឃើញនៅក្នុងតំបន់អភិរក្សក្នុងខេត្តកោះកុង
កោះកុង ៖ ក្រសួង​បរិស្ថានបាន​បង្ហាញ​មោទកភាពចំពោះក្រុមការងារស្រាវជ្រាវរបស់ក្រសួង ដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែងការសិ​ក្សាស្រាវជ្រាវប្រមូលចងក្រងទិន្នន័យប្រភេទសត្វព្រៃ ដែលមានវត្តមាននៅក្នុងតំបន់អភិរក្សរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីជាប្រយោជន៍សម្រាប់ការអភិរក្ស និងសម្រាប់ការយល់ដឹងរបស់សាធារណជន។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា អ្នកនាំពាក្យក្រសួង​បរិស្ថាន បាន​លើកឡើង​កាល​ពី​ថ្ងៃទី​២១ ខែវិច្ឆិកា ថា សត្វព្រៃកម្រៗចំនួន ២០ ប្រភេទបង្ហាញវត្តមាននៅក្នុងតំបន់អភិរក្សក្នុងខេត្តកោះកុង ដែលប្រភេទសត្វព្រៃកម្រៗ​ទាំងនោះ​​រួមមានទាំង​សត្វពង្រូល ភេរោមច្រមុះ ឆ្កែព្រៃ ស្វាត្រោស ជ្រូកពោន ប្រើសស្បូវ និងសត្វព្រៃ និងថនិកសត្វ បក្សីជាច្រើនទៀត។​
យោងតាមក្រសួង​បរិស្ថាន បានឱ្យដឹងថា ​ទិន្នន័យថ្មីនៃវត្តមានសត្វព្រៃជាច្រើនប្រភេទក្នុងតំបន់ការពារធម្មជាតិកម្ពុជា បង្ហាញពីលទ្ធផលនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារវាងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ប្រជាសហគមន៍ ដៃគូអភិវឌ្ឍ និងអង្គការដៃគូដែលធ្វើការងារលើផ្នែកអភិរក្សក្នុងកិច្ចការពារ និងអភិរក្សធនធានធម្មជាតិ ព្រៃឈើ និងសត្វព្រៃនៅកម្ពុជា។
​ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា បាន​បញ្ជាក់ថា ៖
“ក្រសួងមាន​មោទកភាពចំពោះក្រុមការងារស្រាវជ្រាវ​ដែលបានខិតខំប្រឹងប្រឺងការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ប្រមូលចងក្រងទិន្នន័យប្រភេទសត្វព្រៃ ដែលមានវត្តមាន នៅក្នុងតំបន់អភិរក្សរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីជាប្រយោជន៍សម្រាប់ការអភិរក្ស និងសម្រាប់ការយល់”
​បើតាមអ្នកនាំពាក្យរូបនេះ ទិន្នន័យនៃវត្តមានសត្វព្រៃទាំងនេះ ត្រូវបានក្រុមការងារនៃគម្រោង «និរន្តរភាពតំបន់ទេសភាព និងទេសចរណ៍ធម្មជាតិកម្ពុជា» សហការជា មួយនាយកដ្ឋានអភិរក្សតំបន់ឆ្នេរនិងសមុទ្រ នៃអគ្គនាយកដ្ឋានតំបន់ ការពារធម្មជាតិ មន្ត្រីឧទ្យានុរក្សនៃមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តកោះកុងសិក្សាស្រាវជ្រាវ ដោយបានចុះដោះម៉ាស៊ីនថតស្វ័យប្រវត្តិនៅក្នុងដែនជម្រកសត្វព្រៃខេត្តកោះកុងចំនួន ៣៤ ទីតាំងដោយប្រើរយៈពេល ០៣ ខែ ចាប់ពីថ្ងៃទី៨ ខែ សីហា ដល់ថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២។
ឯកឧត្តមថា ក្រុមការងារបានចុះប្រមូលទិន្នន័យពីថ្ងៃទី ១៤ ដល់ថ្ងៃទី ២០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ហើយជាលទ្ធផល រកឃើញពីវត្តមានប្រភេទសត្វព្រៃមានដោយកម្រ និងប្រភេទសត្វមានដោយបង្គួរនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងប្រភេ​ទជិតផុតពូជខ្លាំង ប្រភេទជិតគំរាមកំហែង ប្រភេទជិតផុតពូជ ប្រភេទងាយរងគ្រោះ ប្រភេទមានការព្រួយបារម្ភតិចតូច ក្នុងបញ្ជីក្រហម IUCN ចំនួន ២០ ប្រភេទ និងប្រភេទថនិកសត្វ និងសត្វស្លាបផ្សេងៗជាច្រើនទៀត។
ប្រភេទសត្វកម្រៗទាំងនោះរួមមាន​ ពង្រូល​, ភេរោមច្រមុះ, ឆ្កែព្រៃ, ស្វាត្រោស, ស្វាក្តាម, ខ្លាត្រី, ជ្រូកពោន ឬព្រុល, ប្រើសស្បូវ, ឆ្មាដាវ, កំប្រុកព័ណ៌, ប្រម៉ា, ឈ្លូស, ក្តាន់ញ៉ែងតូច, សំពោចក្រអូប, ជ្រូកព្រៃ, ត្រកួត, កេងកងតូច, មាន់ទោប្រាក់, ក្រសារតូច សំបកទំពាំង, មាន់ព្រៃ និងប្រភេទថនិកសត្វ បក្សី មួយចំនួនទៀត។ ប្រភេទសត្វមួយចំនួនដែលបានរកឃើញនៅពេលនេះ ក៏បានបង្ហាញវត្តមាននៅតាមតំបន់ការពារធម្មជាតិផ្សេងៗទៀតនៅ ក្នុងការសិក្សាស្រាវជ្រាវកន្លងមកផងដែរ។
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា ក៏បាន​អរគុណដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់មន្ត្រីជំនាញ មន្ទីរបរិស្ថាន មន្រ្តីឧទ្យានុរក្ស និងសហគមន៍មូលដ្ឋាននៃខេត្តកោះកុងគាំទ្រ ដោយគម្រោងនិរន្តរភាពតំបន់ទេសភាព និងទេសចរណ៍ធម្មជាតិកម្ពុជានៃក្រសួង​បរិស្ថាសម្រួលក្រោមហិរញ្ញប្បទានពីធនាគារពិភពលោក។
“រូបភាពសត្វព្រៃដែលថតបាន និងទិន្នន័យនានានឹងត្រូវមន្ត្រីជំនាញនៃក្រសួងបរិស្ថាន ធ្វើការវិភាគពីរបាយសត្វព្រៃ ស្ថានភាពទីជម្រក កត្តាគំរាមកំហែង ដែលជាកម្មវត្ថុធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពតំបន់គ្រប់គ្រង និងផែនការគ្រប់គ្រង ដែនជម្រកសត្វព្រៃ នៅក្នុងខេត្តកោះកុង”
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហានេះ លោក ហេង គឹមហុង ប្រធានកម្មវិធីផ្នែកស្រាវជ្រាវ និងតស៊ូមតិនៃសមាគមបណ្តាញយុវជនកម្ពុជា (CYN) និងជាអ្នកឃ្លាំមើលបញ្ហាបរិស្ថាន បានថ្លែងថា ការរកឃើញនូវវត្តមានសត្វព្រៃកម្រាទាំងនេះ បង្ហាញសក្តានុពលនៃដែនជីវចម្រុះរបស់កម្ពុជា និងកិច្ចចូលរួមចំណែកពីសំណាក់ប្រជាពលរដ្ឋ សង្គមស៊ីវិល និងរដ្ឋាភិបាលក្នុងកិច្ចអភិរក្សធនធានជីវចម្រុះនេះ។ ប៉ុន្តែលោកថា កិច្ចការអភិរក្សនេះ នៅមានកម្រិតនៅឡើយ ខណៈមានការបន្តរកឃើញអន្ទាក់នានានៅក្នុងដែនជម្រកសត្វព្រៃកម្ពុជា ការដាក់សាច់សត្វព្រៃនៅលើទីផ្សារនៅតែបន្តមាន នាពេលកន្លងទៅ។​
លោក ហេង គឹមហុង បានប្រាប់ថា ៖
“បើយើងចង់ឲ្យមាននិរន្តរភាពនូវកិច្ចអភិរក្សធនធានធម្មជាតិ និងសត្វព្រៃនេះ យើងត្រូវធានាឲ្យបានការទប់ស្កាត់ការប្រមាញ់ការចូលទៅបរបាញ់ ដាក់អន្ទាក់ ហើយខ្ញុំសង្ឃឹមថានឹងមានការយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមទៀតពីរដ្ឋាភិបាលក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋ និងដៃគូពាក់ព័ន្ធ”
ដើម្បីធានាបាន នូវកិច្ចអភិរក្សសត្វព្រៃនៅកម្ពុជា លោក ហេង គឹមហុង ចង់ឲ្យស្ថាប័ននិងអ្នកពាក់ព័ន្ធខិតខំការពារដែនជម្រកសត្វព្រៃកម្ពុជា និងទាមទារឲ្យមានការប្រកាន់ខ្ជួបខ្ជួនលើយន្តការដែលមានស្រាប់ ជាពិសេសពីសំណា​ក់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីទប់ស្កាត់ការបំផ្លិចបំផ្លាញធនធានធម្មជាតិ ការដាក់អន្ទាក់ បរបាញ់ និងការធ្វើអាជីវកម្មសត្វព្រៃលើទីផ្សារ។ ក្រៅពីនោះ លោកចង់ឲ្យរដ្ឋាភិបាលព្យាយាមលុបបំបាត់អំពើពុករលួយក្នុងវិស័យអភិរក្សធន​ធានធម្មជាតិ សត្វព្រៃ និងប្រព័ន្ធជីវជម្រុះនេះ៕ អត្ថបទដោយ ៖ សំប៉ាន ចន្ទដារ៉ា