តើអាជីវកម្មខ្នាតតូចគួររៀបចំឯកសារអ្វីខ្លះសម្រាប់ស្នើសុំកម្ចី?
ចំណេះដឹង ៖ ប្រិយមិត្តអ្នកអានជាច្រើនធ្លាប់បានដឹងរួចមកហើយតាមរយៈការចេញផ្សាយជាបន្តបន្ទាប់របស់ AMS Economy ទាក់ទងទៅនឹងការកម្ចីទុនបន្ថែមរបស់អាជីវកម្មធុនតូច និងមធ្យម ក្នុងដំណាក់កាលណាមួយសម្រាប់យកទៅប្រើប្រាស់ចាំបាច់ក្នុងកិច្ចដំណើរប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួនក្នុងគ្រាជួបភាពប្រឈម។ ប៉ុន្តែអ្វីដែលជាបញ្ហានៅត្រង់ថា តើត្រូវរៀបចំឯកសារចាំបាច់អ្វីខ្លះ ដើម្បីសម្រួលដល់នីតិវិធីនៅពេលស្នើសុំកម្ចី ? ព្រោះការចេះរៀបចំឯកសារទុកជាមុននឹងជួយសន្សំពេលវេលា បង្កើតឱកាសក្នុងការទទួលបានកម្ចីពីគ្រឹះស្ថានដែលផ្តល់កម្ចី។
មុនពេលស្នើសុំកម្ចី ម្ចាស់អាជីវកម្មគួរត្រៀមឯកសារចាំបាច់មួយចំនួនឲ្យបានរួចរាល់ដូចជា ៖
– របាយការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុ (Financial Statements) ៖ ប្រៀបបានទៅនឹងរបាយការណ៍ដែលរៀបរាប់អំពីស្ថានភាពក្រុមហ៊ុន ម្ចាស់អាជីវកម្មត្រូវតែរៀបចំរបាយការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុទុកសម្រាប់ជាភស្តុតាងផងដែរថាអាជីវកម្មដំណើរការបានល្អ និងសក្តានុពលអាចពង្រីកបាន។ របាយការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុសំខាន់ៗដែលត្រូវរៀបចំមានដូចជា របាយការណ៍ចំណូល-ចំណាយ (Income Statement), តារាងតុល្យភាព (Balance Sheet), របាយការណ៍មូលធនទ្រព្យម្ចាស់ (Statement of Owner’s Equity) និងសំខាន់បំផុតគឺរបាយការណ៍លំហូរសាច់ប្រាក់ (Cash Flow Statement) ។
– ពត៌មានហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន ៖ រួមបញ្ចូលផ្នែកជាភាគហ៊ុនក្នុងអាជីវកម្ម ប្រសិនបើជាប្រភេទអាជីវកម្មឯកកម្មសិទ្ធិ (Sole-Proprietorship) ត្រឹមរបាយការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុចំណុចខាងលើក៏គ្រប់គ្រាន់ តែក្នុងករណីក្រុមហ៊ុន ឬអាជីវកម្មមានម្ចាស់លើសពីម្នាក់ គួរតែមានឯកសារបញ្ជាក់ពីព័ត៌មានហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួនសម្រាប់ឲ្យម្ចាស់បំណុលបានដឹងពីលទ្ធភាពសងបំណុល និងស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ម្ចាស់ភាគហ៊ុនទាំងអស់ ចំពោះចំណុចនេះផងដែរខាងភាគីម្ចាស់បំណុលក៏អាចធ្វើការផ្ទៀងផ្ទាត់តាមរយៈឯកសារអំពីប្រវត្តិឥណទានតាមរយៈការប្រើសេវាការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (Credit Bureau of Cambodia ឬ CBC) ។
– ទ្រព្យបញ្ចាំ ៖ ម្ចាស់អាជីវកម្មគួរតែត្រៀមផងដែរនូវទ្រព្យបញ្ចាំដែលខ្លួនគិតថាអាចប្រើប្រាស់ជាការធានាក្នុងការស្នើសុំកម្ចី។ ធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុច្រើនតែឲ្យតម្លៃទៅទ្រព្យបញ្ចាំណាដែលមានតម្លៃខ្ពស់។ តម្លៃកន្លែងនេះគឺសម្តៅដល់តម្លៃដែលទីផ្សារ (Fair Value) កំណត់ជាជាងតម្លៃផ្ទៃក្នុង (Intrinsic Value) ក្រៅពីនេះគឺខាងធនាគារនឹងសិក្សាអំពីសមត្ថភាពដែលទ្រព្យបញ្ចាំនោះអាចទាញរកប្រាក់បានផងដែរ។ សមត្ថភាពទាញរកប្រាក់នេះ ប្រសិនបើធៀបទៅនឹងអចលនទ្រព្យគឺសំដៅទៅដល់កម្រៃពីការជួលគិតជាខែជាដើម…។ ជារួមធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុចង់ឲ្យកូនបំណុលមានលទ្ធភាពសងបំណុលច្រើនជាង រឹបអូសទ្រព្យបញ្ចាំ ដូច្នេះលក្ខខណ្ឌដែលទ្រព្យបញ្ចាំមានតម្លៃខ្ពស់ និងសមត្ថភាពទាញរកចំណូលនឹងអាចដោះការប្រាក់ប្រចាំខែបាន ។
– ឯកសារស្នើកម្ចី (Loan Proposal Documents) ៖ គឺជាចំណុចចម្បងចុងក្រោយ ហើយក៏ជាផ្នែកសំខាន់មួយផងដែរ បច្ចុប្បន្នដោយសារធនាគារមានភ្នាក់ងារដែលផ្តល់សេវាដូចជាមន្រ្តីឥណទានជាដើម (Loan Officer) មិនមានភាពលំបាកដូចពីមុននោះទេ ដែលតម្រូវឲ្យអ្នកចង់ខ្ចីប្រាក់ត្រូវចេះសរសេរ Loan Proposal ដោយខ្លួនឯង។ ជារួមធនាគារនីមួយៗមានវិធីសាស្រ្តវាយតម្លៃហានិភ័យខុសៗគ្នា (Risk Assessment Methodology) ដូច្នេះ ឯកសារដែលត្រូវបំពេញក៏លើសខ្វះគ្នាបន្តិចបន្តួចផងដែរ ប៉ុន្តែអ្វីដែលអ្នកត្រូវចាំគឺថាក្នុងឯកសារស្នើកម្ចីត្រូវតែបញ្ជាក់ឲ្យច្បាស់ពីបរិមាណលុយដែលត្រូវការគោលបំណងកម្ចី និងលទ្ធភាពក្នុងការសងប្រាក់វិញ។ បច្ចុប្បន្នពិបាករកអាជីវកម្មដែលថាមិនមានបំណុលណាស់ មិនថាទំហំអាជីវកម្មតូច ធំ សុទ្ធតែមានតម្រូវការកម្ចីដូចគ្នា ជាពិសេសនៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះមានស្ថាប័នជាច្រើនផ្តល់អត្រាការប្រាក់ទាបដែលលើកទឹកចិត្តក្នុងការខ្ចីយកមកពង្រីកអាជីវកម្មបាន ដូច្នេះ កម្ចីដែលយកមកមានផែនការច្បាស់លាស់គឺគ្មានអ្វីគួរឲ្យខ្លាចនោះទេ៕