" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-103839 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ប្ដេជ្ញាពង្រឹងប្រព័ន្ធគាំពារសង្គមឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុបការងារឆ្នាំ២០២៣ និងលើកទិសដៅ​ការងារឆ្នាំ២០២៤ របស់ក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា សម្ដេចធិបតី បានគូស​បញ្ជាក់អំពីការប្ដេជ្ញារបស់រដ្ឋាភិបាលអាណត្តិថ្មីនេះក្នុងការពង្រឹង និងពង្រីកប្រព័ន្ធគាំពារសង្គមនៅ​កម្ពុជាឱ្យកាន់តែប្រសើរ។
សម្តេចធិបតីបានមានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះថា រាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា ប្តេជ្ញាបន្ត​អភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធគាំពារសង្គមនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ឱ្យមានលក្ខណៈប្រមូលផ្តុំ សង្គតិភាព ប្រសិទ្ធភាព សមធម៌ និងចីរភាព ដោយឈរលើស្មារតី «មិនបោះបង់ពលរដ្ឋណាម្នាក់» តាមរយៈ​ការផ្តោតកិច្ចអន្តរាគមន៍របស់រាជរដ្ឋាភិបាលលើគ្រួសារក្រីក្រ ក្រុមជនងាយរងគ្រោះ និងគ្រួសារ​ងាយរងហានិភ័យ ។
ជាក់ស្តែង នៅដើមនីតិកាលទី ៧ នៃរដ្ឋសភានេះ រាជរដ្ឋាភិបាល បានកំណត់យកការធ្វើស្ថាប័នូបនីយកម្មកម្មវិធីជាតិជំនួយសង្គមសម្រាប់គ្រួសារក្រីក្រ ក្រុមជនងាយរងគ្រោះនៅក្នុងគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យនៅក្នុងគ្រាមានវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច និងគ្រាមានគ្រោះអាសន្ន។
នេះជាកម្មវិធីគោលនយោបាយអាទិភាពទី ៣ ក្នុងចំណោមកម្មវិធីគោលនយោបាយ​អាទិភាព​ទាំង ៦ ដើម្បីជំរុញការកសាងប្រព័ន្ធជំនួយសង្គម សំដៅកសាងសង្គមកម្ពុជាមួយដែលមានភាពធន់ និងបរិយាប័ន្ន តាមរយៈការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស និងការលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពប្រជា​ពលរដ្ឋ​ក្រីក្រ ក្រុមជនងាយរងគ្រោះ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ។
ក្នុងឱកាសនេះផងដែរ ឯកឧត្តម ជា សុមេធី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិ​សម្បទា បានមានប្រសាសន៍ អំពីសមិទ្ធផលការងាររបស់ក្រសួងកន្លងមកដែលរួមមាន៖ កម្មវិធីផ្ដល់​សាច់ប្រាក់ជូនស្រ្តីមានផ្ទៃពោះ និងកុមារអាយុក្រោម ២ឆ្នាំ ដោយបានផ្ដល់សេវាជូនអ្នក​ស្នើសុំចំនួន ៣៦ម៉ឺននាក់ ចំណាយទឹកប្រាក់ ៣២លានដុល្លារ។
កម្មវិធីផ្ដល់សាច់ប្រាក់ជូនដល់គ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះ ក្នុងអំឡុងពេលប្រយុទ្ធនឹងជំងឺកូវីដ១៩ ដោយអនុ​វត្តបានចំនួន ៤៣លើក គិតត្រឹមថ្ងៃទី ២៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤​និងបានផ្ដល់ជូនដល់គ្រួសារ​ក្រីក្រ​ប្រមាណ ៧១ម៉ឺនគ្រួសារ ចំណាយថវិកាអស់ជាង ១៣០៦លានដុល្លារ។
កម្មវិធីជំនួយសង្គមជាសាច់ប្រាក់ក្រោយពេលបិទខ្ទប់ សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋមានការលំបាកផ្នែក​ជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋ និងគ្រួសារដែលមានអ្នកឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩ និងមានការលំបាកផ្នែកជីវភាព និងគ្រួសារ ដែលមានអ្នកស្លាប់ដោយសារជំងឺកូវីដ។
កម្មវិធីជំនួយសង្គមជាសាច់ប្រាក់ជូនគ្រួសាររងហានិភ័យដែលរងផលប៉ះពាល់ពីគ្រោះទឹកជំនន់ ដែលបានអនុវត្តនៅថ្ងៃទី ១០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ ដល់ ថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣។ និងកម្មវិធីផ្ដល់សាច់ប្រាក់ជូន​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យក្នុងអំឡុងពេលមានសម្ពាធអតិផរណា។
ជាចុងក្រោយ សម្តេចធិបតីបានផ្តល់អនុសាសន៍ដល់ក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិ សម្បទា និងគ្រប់ក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធឱ្យមានការលើកទឹកចិត្ត​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែល ស្ថិតក្នុង​គ្រួសារក្រីក្រ ក្រុមជនងាយរងគ្រោះ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ តាមរយៈការបន្តអនុវត្តនូវ​គោលនយោបាយជំនួយសង្គម និងការរៀបចំប្រព័ន្ធអន្តរាគមន៍នានា។
ជាចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺការបន្តពង្រឹងការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធគាំពារ​សង្គម​នៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរឹងមាំ សំដៅផ្តល់ការគាំពារជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាគ្រប់​រូបពីអសន្តិសុខ​ប្រាក់ចំណូល ក្នុងអំឡុងពេលប្រឈមនឹងហានិភ័យនានា ដែលអាចកើតមានឡើងនៅក្នុងវដ្ដជីវិត​នីមួយៗ តាម រយៈការបន្តពង្រីកវិសាលភាពរបបសន្តិសុខសង្គម និងកម្មវិធីជាតិជំនួយសង្គម​ដែលមាន​ស្រាប់ ទៅកាន់ក្រុមពលរដ្ឋដែលមិនទាន់ទទួលបានការគាំពារ ព្រមទាំងពិនិត្យលទ្ធភាព​ដាក់ចេញនូវរបប ឬកម្មវិធីថ្មីៗទៅតាមភាពជាក់ស្តែងនៃការវិវឌ្ឍនៃសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច៕