អូស្ត្រាលី គាំទ្រកម្ពុជាក្នុងការគ្រប់គ្រង និងការពារបរិស្ថាន
ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋាភិបាលប្រទេសអូស្ត្រាលីបានបង្ហាញពីការគាំទ្រចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង និងការចូលរួមគ្រប់គ្រង ថែរក្សាបរិស្ថានតាមរយៈកម្មវិធីនានា រួមជាមួយនឹងកិច្ចអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិតាមរយៈការចាប់យកកាលានុវត្តភាព ដោយការវិនិយោគនៅក្នុងវិស័យសំខាន់ៗដើម្បីគាំទ្រ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
រដ្ឋាភិបាលប្រទេស​អូស្ត្រាលីបាន​ផ្តួចផ្តើម​ឱ្យមានកិច្ច​ពិភាក្សាគ្នាអំពី​ការផលិត​អគ្គិសនីដោយ​ប្រើប្រាស់​ឧស្ម័នអ៊ីដ្រូសែន​នៅក្នុងសន្និបាត​សហប្រជាជាតិ ស្តីពី​ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ ដើម្បី​ជា​ជម្រើស​មួយដ៏​ប្រសើរសម្រាប់​លើកកម្ពស់ផែនការ​កាត់បន្ថយការបញ្ចេញ​ឧស្ម័ន​ផ្ទះ​កញ្ចក់ឱ្យនៅ​កម្រិត​សូន្យនៅ​ឆ្នាំ២០៥០។
ឯកឧត្តម សាយ សំ​អាល់ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងបរិស្ថាន នៅ​ក្នុងកិច្ចជំនួបពិភាក្សា​ការងារជាមួយ​លោក James Larsen អ្នកសម្របសម្រួល​កិច្ចការ ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ និង​លោក Pablo Kang ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ប្រទេស​អូស្ត្រាលីប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា កាលពី​ថ្ងៃដើមសប្ដាហ៍ដោយបាន​សម្តែង​នូវ​ស្វាគមន៍ចំពោះ​ការលើកឡើងរបស់​ភាគី​អូស្ត្រាលី ក្នុងការ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹង​ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ក៏ដូចជាបញ្ហា​បរិស្ថាន​សកល​។​
«បច្ចុប្បន្ននេះ រាជរដ្ឋាភិបាលបាននឹងកំពុង​ចាប់យកកាលានុវត្តភាព តាមរយៈ​ការវិនិយោគ​ចម្បងៗនៅក្នុងវិស័យមួយចំនួន​ដែល​អាចជំរុញ និងគាំទ្រដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចបាន​ឆាប់រហ័ស ក្រោមសុខសន្តិភាពដែលជា​កត្តា​​មិនអាច​ខ្វះ​បាន រួមជាមួយនឹងការ​គ្រប់គ្រង​បរិស្ថាន​ ការ​ដោះស្រាយបញ្ហា​ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និង​អភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​​​»
នៅក្នុងឱកាសជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម ក៏បាន​លើក​នូវ​សំណើចំនួនពីរ រួមមាន​៖ ទី​១- បង្កើត​មជ្ឈមណ្ឌល​ចែករំលែកព័ត៌មាន អំពី​ថាមពល​ឧស្ម័នអ៊ីដ្រូសែន ដោយមាន​ការចូលរួមពី​ក្រសួងបរិស្ថាន គ្រឹះស្ថានសិក្សា​ស្រាវជ្រាវរបស់​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ប្រទេស​អូស្ត្រាលី និង​ទី​២-​បង្កើតឱ្យមាន​ផែនទី​បង្ហាញផ្លូវក្នុងការ​ពង្រឹង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ អភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ចរវាង​កម្ពុជា និង​អូស្ត្រាលី​។
លោក James Larsen អ្នកសម្របសម្រួលកិច្ចការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​បានលើកឡើងថា ប្រទេស​អូស្ត្រាលីបានផ្តល់​ការគាំទ្រ​ជាច្រើនដល់​បណ្តា​ប្រទេស តាម​ដង​ទន្លេមេគង្គ រួមមាន ប្រទេស​កម្ពុជាក្នុងការ​គ្រប់គ្រង​ធនធានទឹក និង​ការអប់រំបរិស្ថាន​។ ប្រទេស​អូស្ត្រាលីបាន​ផ្តួចផ្តើម​ឱ្យមានកិច្ច​ពិភាក្សាគ្នាអំពី​ការផលិត​អគ្គិសនី ដោយ​ប្រើប្រាស់​ឧស្ម័នអ៊ីដ្រូសែន​នៅក្នុងសន្និបាត​សហប្រជាជាតិ ស្តីពី​ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ ដើម្បី​ជា​ជម្រើស​មួយដ៏​ប្រសើរសម្រាប់​លើកកម្ពស់ផែនការ​កាត់បន្ថយការបញ្ចេញ​ឧស្ម័ន​ផ្ទះ​កញ្ចក់ឱ្យនៅ​កម្រិត​សូន្យនៅ​ឆ្នាំ២០៥០។​
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាបាន​ផ្តោត​សំខាន់លើ​ទស្សនៈវិស័យរបស់​ប្រទេស​អូស្ត្រាលី និង​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា សម្រាប់​សន្និបាតសហប្រជាជាតិលើក​ទី​២៦ស្តីពី​ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ​។ ​ចំពោះ​សន្និ​បាតសហប្រជាជាតិលើក​ទី​២៦ ស្តីពី​ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុប្រទេស​អូស្ត្រាលីគាំទ្រ​ដល់​ចក្រភព​អង់គ្លេសក្នុង​ការរៀបចំ​កិច្ចប្រជុំទល់មុខ​គ្នា ដែល​ផ្តល់ឱកាស​ដល់គ្រប់​រដ្ឋ​ជា​សមាជិកបាន​ជជែក​គ្នាដោយផ្ទាល់​៕