កសិករម្នាក់កែច្នៃដីបឹងទៅជាតំបន់ទេសចរណ៍ដ៏ទាក់ទាញ និងទទួលយកចំណូលបន្ថែមពីការបេះផ្លែឈូកតែមួយមុខ
ត្បូងឃ្មុំ៖ ជាខេត្តមួយដែលបានកាត់ផ្ដាច់ចេញពីខេត្តកំពង់ចាម ក្នុងនាមជាខេត្តថ្មីដែលកំពុងអភិវឌ្ឍជាបន្តបន្ទាប់ស្ទើរគ្រប់វិស័យ​ ជាពិសេសផ្នែកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានាក្រោមការវិនិយោគពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាវិស័យឯកជនផងដែរ។ ដោយឡែក សម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍របស់ខេត្តមួយនេះក៏កំពុងមានភាពរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ជាពិសេសតំបន់ទេសចរណ៍សហគមន៍ដែលកើតចេញពីការកែច្នៃរបស់ប្រជាសហគមន៍។
ស្ពានបឹងឈូក ជាឈ្មោះរមណីយដ្ឋានមួយកន្លែងដែលត្រូវបានរចនាឡើងដោយការយកបឹងឈូកជាចំណុចចម្បងភ្ជាប់ជាមួយវាលស្រែ មានទីតាំងស្ថិតក្នុងឃុំប៉ើស២ ស្រុកក្រូចឆ្មារ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ ក្នុងនាមជាកន្លែងកម្សាន្តថ្មីមួយដែលមានទេសភាពបឹងឈូកយ៉ាងស្រស់ស្អាត ខ្យល់បរិសុទ្ធ ក៏ដូចជាមានអាហារឆ្ងាញ់ៗផងដែរ។
លោក រឿន ថាវរ័ត្ន ជាម្ចាស់រមណីយដ្ឋាន ស្ពានបឹងឈូក បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា លោកបង្កើតកន្លែងកម្សាន្តនេះឡើងដោយសារតែមានចំណូលចិត្តដើរលេងនៅតាមតំបន់ដែលមានទេសភាពបែបធម្មជាតិ ហើយមើលឃើញពីភាពពេញនិយមរបស់បងប្អូនក្នុងស្រុកក្នុងការដើរកម្សាន្ត ក៏ដូចជាថតរូបភាពស្អាតនៅកន្លែងថ្មីបែបធម្មជាតិ។
“ខ្ញុំបង្កើតស្ពានបឹងឈូកនេះ ដោយសារខ្ញុំស្រឡាញ់ការងារនេះ ហើយចង់ឱ្យមានកន្លែងកម្សាន្តនៅក្នុងស្រុក ព្រោះស្រុកយើងមិនសូវមានកន្លែងដើរលេងទេ ហើយក៏មើលឃើញថាបងប្អូនយើងគាត់ចូលចិត្តដើរលេងកន្លែងថ្មីៗ និងថតរូបបានស្អាតៗ”
“ចំពោះភ្ញៀវដែលចូលមកលេងនៅទីនេះមានស្ទើររាល់ថ្ងៃ ដោយថ្ងៃធម្មតាមានបងប្អូនចូលមកលេង និងទទួលទានអាហារប្រមាណ​១០០-២០០នាក់ ចំណែកពេលមានបុណ្យទានវិញមានភ្ញៀវកើនឡើងដល់ ៤០០-៦០០នាក់ ហើយភ្ញៀវដែលចូលមកលេងនៅស្ពានបឹងឈូកគឺក្នុងឱកាសបុណ្យទាន ក៏ដូចជាបុណ្យចូលឆ្នាំកន្លងទៅនេះភាគច្រើនជាប្រជាជនមកទីក្រុង ឬក៏តំបន់ឆ្ងាយៗដែលពួកគាត់មកលេងកម្សាន្ត ទទួលទានអាហារ ក៏ដូចជាផ្ដិតយកទិដ្ឋភាពស្អាតៗផងដែរ”
យ៉ាងណាមិញ រមណីយដ្ឋាន ស្ពានបឹងឈូក ដែលបានលាក់ខ្លួនក្នុងស្រុកក្រូឆ្មារបានបើកដំណើរការប្រមាណពីរឆ្នាំមកហើយ ដោយមានសេវាកម្មបម្រើអាហារជាង២០មុខ ភេសជ្ជៈ និងមានខ្ចុះសម្រាប់អង្គុយលេងផងដែរ ហើយអ្វីដែលគួរឱ្យទាក់ទាញនោះគឺទេសភាពបឹងឈូកដ៏ស្រស់ត្រកាលស័ក្ដិសមទៅនឹងឈ្មោះថា ស្ពានបឹងឈូក ផ្ទាល់តែម្ដង។
បន្ថែមពីលើនេះ ទីរមណីយដ្ឋានមួយនេះ អាចចាត់ទុកជាការកែច្នៃធនធានដែលមានស្រាប់ ឱ្យអាចទទួលបានផលប្រយោជន៍ក្រៅពីទិន្នផលផ្លែឈូកតែមួយមុខ ពោលគឺអាចរកចំណូលបន្ថែមពីការមកលេង និងទទួលទានអាហាររបស់បងប្អូនក្នុងភូមិស្រុកផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា លោក ថាវរ័ត្ន និងគ្រួសារបានរួមគ្នាបង្កើតរមណីយដ្ឋាននេះឡើងក្នុងដើមទុនប្រមាណ ១ម៉ឺនដុល្លារដែលបានចំណាយលើការរៀបចំ សម្ភារតុបតែងផ្សេងៗ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យមានសោភ័ណភាពអាចទាក់ទាញភ្ញៀវក្មេងចាស់ចូលមកលេងកម្សាន្តបាន។
ជាចុងក្រោយ ម្ចាស់រមណីយដ្ឋានរូបនេះក៏សូមអរគុណដល់បងប្អូនជិតឆ្ងាយ ដែលបានចូលមកលេងក៏ដូចជាគាំទ្រតំបន់ទេសចរណ៍ក្នុងស្រុកថ្មីមួយនេះ ហើយលោកនឹងខិតខំពង្រីកកន្លែងឱ្យកាន់តែធំ ស្រស់ស្អាត ប្លែកៗ និងកាន់តែទាក់ទាញបន្ថែមទៀតផងដែរ៕