ដំណាំ ជីរគ្រប់មុខ កំពុងហុចផលល្អជួយដល់ជីវភាពស្រ្តីវ័យចំណាស់សហគមន៍កសិកម្មទឹកហូតខេត្តកំពង់ឆ្នាំង
ភ្នំពេញ ៖ សហគមន៍ស្រ្តីស្រុកទឹកហូតខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ក្រៅពីដំណាំយុទ្ធសាស្ត្រស្លឹកខ្ទឹម ក៏មានដំណាំរួមផ្សំ​​ដូចជាជីរគ្រប់មុខ ដែលកំពុងទទួលផលបានល្អ​ អាចលក់ចូលទីផ្សារជាប្រចាំ ជួយដោះស្រាយជីវភាពសហគមន៍ ជាពិសេសស្រី្តមានវ័យចំណាស់ឱ្យទទួលបានប្រាក់កម្រៃពីការដាំដុះ ជួយផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារបានមួយផ្នែកធំ។
ជីរគ្រប់មុខ ជាប្រភេទបន្លែដែលជាទូទៅគេស្គាល់ដោយសារតែវាមានរសជាតិឆ្ងាញ់ ក្លិនឈ្ងុយក្រអូបប្រហើរបែបផ្សេងគ្នាតាមធម្មជាតិរបស់វា ហើយគេអាចច្នៃចម្អិន ឬទទួលទានបានច្រើនបែបច្រើនយ៉ាងទាំងឆ្អិន និងស្រស់ ខណៈដែលទាំងកសិករ ក៏ដូចជាពលរដ្ឋភាគច្រើននិយមដាំដុះជាលក្ខណៈចំការ និងលក្ខណៈគ្រួសារ ដែលទិន្នផលជីរគ្រប់មុខនេះត្រូវបានធ្វើការចែកចាយផ្គតផ្គង់ទៅកាន់ទីផ្សារជាច្រើនគីឡូក្នុងមួយឆ្នាំៗ ជាពិសេសទីផ្សារក្នុងស្រុក ដែលនិយមទទួលទានច្រើន។
អ្នកស្រី ​រិទ្ធ ចន្ថា ប្រធានសហគមន៍កសិកម្មទឹកហូតមានជ័យក្តីសង្ឃឹម បានប្រាប់ AMS ថា សហគមន៍កសិកម្មរបស់អ្នកស្រី ក្រៅពីល្បីដំណាំស្លឹកខ្ទឹម ជាដំណាំយុទ្ធសាស្ត្រ កសិករវ័យចំណាស់ៗ ក៏បានដាំដំណាំជីរគ្រប់មុខដែលហុចផលបានយ៉ាងល្អ អាចនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារក្នុងស្រុកបានមួយចំណែកធំ។
អ្នកស្រី ចន្ថា បានបញ្ជាក់ថា ដំណាំជីរគ្រប់មុខងាយស្រួលដាំដុះជាងដំណាំស្ពៃ និងតម្លៃខ្ពស់ជាងបន្លែផ្សេងៗ ហើយក៏ជាដំណាំបន្ទាប់បន្សំក្រៅពីស្លឹកខ្ទឹម និងសម្រាប់ស្ត្រីចំណាស់ៗអាចថែទាំងាយស្រួលព្រោះនៅជិតផ្ទះ។ ជីរទាំងនោះរួមមាន ៖​ ជីរក្រសាំងទំហំ(ជីរពងទាកូន) ​ ជីរថ្ពាល់ត្រី ជីរនាងវង ជីរអង្កាម ដែលសហគមន៍គាត់មានផ្ទៃដីតិចតួចនៅឡើយទេ។ សព្វថ្ងៃនេះកសិករដាំជីរមាន៧គ្រួសារ លើទំហំដីជាង៣០អា ស្មើនឹង៣០០០ម៉ែត្រការ៉េ ហើយនៅមានដាំដំណាំភ្លៅកង្កែបក្នុងលក្ខណៈជាបន្លែសុវត្ថិភាព ដែលអាចទទួលផលបានរាល់ថ្ងៃ។
អ្នកស្រី រិទ្ធ ចន្ថា បានរៀបរាប់ថា ៖
“ដំណាំជីរគ្រប់មុខ ផ្តល់ផលដល់អ្នកប្រមូលផល និងមានតម្រូវការជាប្រចាំថ្ងៃផងដែរ សម្រាប់ការប្រមូលយកទៅលក់នៅលើទីផ្សារ ដោយអាចកុម្ម៉ង់ដាច់ដោយឡែកក៏បានដែរ។”
តំណាងកសិកររូបនេះបានបញ្ជាក់ថា ដំណាំជីរគ្រប់មុខលក់ចេញបានតម្លៃខ្ពស់ គឺចន្លោះពី៥០០០រៀល ក្នុងមួយគីឡូក្រាម ហើយមានឈ្នួញ និងម៉ូយខ្លះត្រូវវេចខ្ចប់ផ្ញើតាមរថយន្តទៅតាមគោលដៅតែម្តង។ ​ ដោយក្នុងមួយថ្ងៃៗពួកគាត់អាចប្រមូលផល ពី១០០ ទៅ ១១០គីឡូក្រាម សរុបក្នុងការប្រមូលផលមួយថ្ងៃលក់បានប្រមាណ៥៥ម៉ឺនរៀល និង១សប្តាហ៍អាចទទួលបានប្រាក់ជាង៣លានរៀល( ៣ ៨៥០,០០០)។
សូមបញ្ជាក់ថា ជីរគ្រប់មុខ ត្បិតថាជារុក្ខជាតិដែលបងប្អូនអាចដាំដុះនៅជុំវិញផ្ទះក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែរបៀបនៃការដាំឱ្យត្រឹមត្រូវតាមបច្ចេកទេសវានឹងឱ្យផលបានល្អដែរ ដែលកសិករត្រូវយល់ដឹងច្បាស់ពីបច្ចេកទេសនៃការរៀបចំដី ការគ្រប់គ្រងទឹក និងការថែទាំជាច្រើនទៀតទើបទទួលបានជោគជ័យ។ ចំណុចដំបូងដែលកសិករគួរគិតមុនគេគឺការជ្រើសរើសពូជ ដែលគេត្រូវជ្រើសពូជណាដែលសុទ្ធល្អមានប្រភពច្បាស់លាស់មានអាយុកាលត្រឹមត្រូវទើបធ្វើឱ្យការដាំដុះមានលក្ខណៈល្អប្រសើរ និងអាចទទួលបានទិន្នផលខ្ពស់ ព្រោះដំណាំនេះ មិនសូវរើសដី និងអាចធន់នឹងអាកាសធាតុបាន។ យោងតាមរបាយការណ៍មន្ទីរកសិកម្មខេត្តកំពង់ឆ្នាំង បានឱ្យដឹងថា នៅក្នុងខេត្តមានក្រុមកសិករបណ្តុំដាំដុះ បន្លែសុវត្ថិភាពជាង៥០បណ្តុំសហគមន៍ ដែលក្នុងមួយបណ្តុំមាន១០០គ្រួសារ បានផលិតបន្លែសុវត្ថិភាព ដោយ​មិន​ប្រើប្រាស់ជីគីមី ហើយឆាប់ទទួលបានផល ។ បច្ចុប្បន្នទីផ្សារ បន្លែសុវត្ថិភាពទាំងនោះរួមមាន៖ ស្ពៃ សាឡាត់ ខ្ទឹមបារាំង ម្ទេស សណ្តែកកួរ ប៉េងប៉ោះ ខ្ទឹមស្លឹក ជីរគ្រប់មុខ ភ្លៅកង្កែបជាដើម រួមនិងដំណាំរួមផ្សំមួយចំនួនទៀតមានតម្រូវការទីផ្សារក្នុងស្រុកខ្ពស់ សម្រាប់ការនាំចេញទៅបណ្តាខេត្ត និងរាជធានីភ្នំពេញ ដែលធ្វើឱ្យជីវភាពរបស់កសិករ កាន់តែប្រសើរឡើង៕