កំណាត់​ផ្លូវជាតិលេខ​៥ ក្នុង​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ​ចាប់ផ្ដើមមានភាព​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគជា​បន្ត​បន្ទាប់​
ភ្នំពេញ ៖ ចាប់តាំងពីផ្លូវជាតិ​លេខ៥​ បានសាងសង់​រួច​រាល់ និងបានដាក់ដំណើរការ​ឃើញថា​ តំបន់​តាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិ​មួយនេះចាប់ផ្ដើម​មានភាពទាក់ទាញ​ និងមានការ​ចាប់អារម្មណ៍ពីសំណាក់​វិនិយោគិន​ទាំងក្នុង និងក្រៅ​ប្រទេសជា​បន្ត​បន្ទាប់។ ជាក់​ស្ដែង​ តំបន់ដែលធ្លាប់តែជា​វាល​ស្រែ​​ និងមិនសូវ​មានការ​ចាប់អារម្មណ៍​ ក៏បានប្រែក្លា​យ​ជា​តំបន់ដែលមានភាពទាក់ទាញ ដោយក្នុងនោះខេត្តកំពង់ឆ្នាំង​ក៏ជាតំបន់ដែល​ស្ថិតតាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ​​៥ និងកំពុង​មានការទាក់ទាញ​ដល់​អ្នកវិនិយោគជា​បន្ត​បន្ទាប់ផងដែរ​ ។
ថ្មីៗនេះ មានរោងចក្រ​ដំឡើង​រថយន្ត​ដ៏ល្បីឈ្មោះមួយរបស់ចិន GAC ដែល​កំពុងវាយលុកលើទីផ្សារ​ប្រទេស​កម្ពុជា បានសម្រេ​ច​ជ្រើសរើសយក​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំងជាទីតាំង​សម្រាប់​ការ​វិនិយោគរបស់ខ្លួន ហើយបច្ចុប្បន្ន​នេះ រោងចក្រដំ​ឡើង​​​រថយន្ត​មួយ​នេះ​បាន និងកំពុងសាងសង់​យ៉ាង​មមាញឹក ដោយរំពឹងថា​ ក្នុង​ពេលឆាប់ៗខាងមុខនឹង​ត្រូវ​​សង់​រួចរាល់ និង​ចាប់ផ្ដើម​ខ្សែច្រវាក់​ផលិតកម្ម​របស់ខ្លួន។​
ក្រៅពី​គម្រោ​ងរោងចក្រ​ដំឡើង​រថយន្តមួយនេះ ក៏មានរោងចក្រ​ និង​គម្រោង​វិនិយោគជាច្រើន​ទៀត ត្រូវបានក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាអនុម័ត​ចុះបញ្ជី​ឱ្យធ្វើសកម្មភាពវិនិយោគនៅក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ឆ្នាំង ជាពិសេស​នៅតាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ​៥ ក្នុងទឹកដី​នៃខេត្តកំពង់ឆ្នាំង​នេះដែរ ។
មុនពេលដែលផ្លូវ​ជាតិ​នេះ​បាន​សាងសង់រួចរាល់ និងមុនពេលដាក់ដំណើរការ​ អ្នកជំនាញនៃវិស័យ​អច​ល​ន​ទ្រព្យ​នៅកម្ពុជាបាន​មើលឃើញ និង​រំពឹងថា តំបន់​តាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ​៥ ជាពិសេស​នៅខេត្តពោធិ៍សាត់ និងកំ​ព​ង់​ឆ្នាំង នឹងមានភាពទាក់ទាញ ហើយទទួលបានគម្រោង​វិនិយោគច្រើន ដោយផ្ដោតលើ​រោងចក្រ និងវិស័យឧ​ស្សាហ​កម្ម ។
លោក​ស្រី អាន សុធីតា នាយិកា​ប្រតិបត្តិ​នៃក្រុមហ៊ុន​ PropNex Cambodia បានលើកឡើងថា តំបន់​តាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ​៥ នឹង​មានភាពទាក់ទាញ​ពីសំណាក់​វិនិយោគិនទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស ពីព្រោះថា​ផ្លូវជា​តិ​លេ​ខ​៥ ជា​ផ្លូវអាស៊ាន ងាយស្រួលក្នុងការ​ដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​ចេញ និងចូលរោងចក្រ ដែលជាទីតាំង​ផលិត ​ហើយដឹកជញ្ជូនទៅកាន់ទីផ្សារ​វិញ ។ ម្យ៉ាងទៀត​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង​ ក៏នៅមិនឆ្ងាយ​ពីរាជធានីភ្នំពេញ ហើយ​មានផ្លូវកាន់តែស្រួល​ធ្វើដំណើរ​ក្នុងរយៈពេលខ្លី ដូច្នេះ អ្នកវិនិយោគ​អាច​នឹងមានការ​ចាប់អារម្មណ៍លើ​តំបន់​​មួយនេះ ។​
យោងតាមក្រសួងសាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន​បានឱ្យដឹងថា ផ្លូវជាតិលេខ៥ ផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងធំធេងក្នុងការបង្កើនការនាំចេញ-នាំចូល និងបម្រើវិស័យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ពិសេសអាចកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ និងការកកស្ទះចរាចរណ៍បានយ៉ាងច្រើន ។ លើសពីនេះទៅទៀត ផ្លូវនេះក៏បានជួយសម្រួល និងធ្វើឱ្យជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋកាន់តែល្អប្រសើរតាមរយៈកំណើននៃការអភិវឌ្ឍ វិនិយោគ និងទេសចរណ៍។
ផ្លូវជាតិលេខ៥ គឺជាផ្នែកមួយនៃផ្លូវអាស៊ានហាយវ៉េលេខ១ (AH1) ដែលតភ្ជាប់គ្នារវាងរាជធានីភ្នំពេញ ទីក្រុងបាងកក និងទីក្រុងហូជីមិញ និងជាខ្សែផ្លូវស្ថិតក្នុងរបៀងសេដ្ឋកិច្ចដ៏មានសក្តានុពល។ ផ្លូវជាតិនេះមានប្រវែងសរុប ៤០៧,៤៥ គីឡូម៉ែត្រ ឆ្លងកាត់ខេត្តកណ្តាល កំពង់ឆ្នាំង ពោធិ៍សាត់ បាត់ដំបង និងបន្ទាយមានជ័យ ។ ដោយ​ឡែក​សម្រាប់ការ​វិនិយោគនៅខេត្តកំពង់ឆ្នាំង បើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានបង្ហាញថា ក្នុង​រយៈពេល៨ខែ​ដើមឆ្នាំ ២០២៥នេះ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង​ទទួល​បានគម្រោង​វិនិយោគ​ដែលបានអនុម័ត​ចំនួន១៥គម្រោង​  ដោយភាគច្រើនជាគម្រោង​ក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម ​៕ ​