កម្ពុជា ​​ត្រូ​វបានជ្រើសរើស​ធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ​​​សម្រាប់កម្មវិធីផ្ដល់​ពានរង្វាន់ជូន​​សហគ្រិន​ឆ្នើម​ដែល​ជួយកិច្ច​ការ​សង្គម​ប្រចាំឆ្នាំ​២០២៤
ភ្នំពេញ ៖​  ពាន​រង្វាន់អាស៊ាន ​សម្រាប់​អាជីវកម្ម​ និងធុរកិច្ច​​ ដែល​បានជួយ​កិច្ច​ការ​សង្គម​ប្រចាំឆ្នាំ២០២៤ ​ត្រូវ​បានរៀបចំឡើង​នៅរាជធានីភ្នំពេញ​ ប្រទេស​កម្ពុជា កាលពីរាត្រីថ្ងៃទី ១១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤​ ដោយ​សហ​គ្រិន​ចំ​នួន៧៥រូបមកពី​១៩​ប្រទេស ត្រូវ​បានជ្រើសរើស​សម្រាប់​ការផ្ដល់ជូន​ពានរង្វាន់​កម្រិតអាស៊ាន​មួយនេះ ។
នៅក្នុងឱកាស​នៃពិធីប្រគល់​ពានរង្វាន់​នេះដែរ លោក​បណ្ឌិត​ គង់ វិចិត្រា​ ស្ថាបនិក​អង្គការ​ KPF និងជាអនុ​ប្រធាន​ក្លិប​​Global Entrepreneur 1% Club ( កិច្ចការ​ងារ​សង្គម​ ) បានមានប្រសាសន៍ថា ព្រឹត្តិការ​ណ៍​ដ៏អស្ចារ្យនេះ បាន​បង្ហាញ​ពីកា​រ​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​ក្នុង​ចក្ខុវិស័យ​របស់​​សមាគម​ ដែលមិន​គិត​ត្រឹម​តែ​រក​ប្រាក់​ចំណេញ​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ តែ​ថែមទាំង​ផ្ដល់​​ត្រលប់មកវិញ​ដល់​សង្គម​ផងដែរ ។
«ការទទួល​ខុសត្រូវ​សង្គម មិនគ្រាន់តែ​ជាកា​រផ្ដល់​ត្រលប់មកវិញទេ វាគឺជា​ការ​កសាង​​អនាគត​​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​សម្រាប់មនុស្ស​គ្រប់រូប ។ ក្នុងនាម​ខ្ញុំជាអ្នក​ទទួល​ខុសត្រូវ​លើ​​សង្គម​មួយ​រូប ខ្ញុំសូមអំពាវនាវ​ដល់ម្ចាស់អាជីវកម្ម និង​សហគ្រិន​ជាច្រើន​ផ្សេងទៀត បន្ត​គាំទ្រ​​ជួយដល់សង្គម​ ដោយសារវា​មាន​សារសំខាន់​ណាស់​សម្រាប់កិច្ច​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស»។​
លោក ​ហ៊ាង វុទ្ធា​ ប្រធានក្លិប​ Global Entrepreneur 1% Club បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងដែរថា ពានរង្វាន់​​អាស៊ានសម្រាប់​អាជីវកម្ម​ និងធុរកិច្ច​ឆ្នើម ដែលបានជួយ​កិច្ច​ការ​សង្គម​ប្រចាំឆ្នាំ២០២៤នេះ បាន​ឆ្លុះបញ្ចាំង​យ៉ាងជ្រាល​ជ្រៅ​ជាមួ​យនឹង​ទំនួល​ខុស​ត្រូវ​សង្គម​ ជាពិសេសកិច្ច​ការជួយ​សង្គម ។
«វា​មិន​ត្រឹមតែលើក​កម្ពស់​​ដំណើរការ​អាជីវកម្ម​ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែ​ថែម​ទាំង​​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​រស់​នៅ​របស់មនុស្សជុំវិញខ្លួនយើង​ផងដែរ ។ តាមរយៈកម្មវិធីដ៏អស្ចារ្យមួយនេះ ក៏បានឆ្លុះបញ្ចាំ​ងពីជំហាន​សំខាន់ៗដែលយើង​ធ្វើ​ក្នុងនាមយើងជា​ផ្នែក​មួយ​លើកា​រជំរុញកិច្ចអភិ​វឌ្ឍ​​​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ លើ​កកម្ពស់ជីវិត និង​រួម​ចំណែកដល់សុខុមាលភាព​នៃសង្គម​ក្នុងតំបន់អាស៊ានទាំង​មូល» ។​
លោក​បន្តថា កម្មវិធី​ពាន​រង្វាន់​នេះ ត្រូវ​បានរៀបចំឡើងអស់​រយៈ​ពេល​៨០​ថ្ងៃ​ដែល​មានអ្នកចូលរួម​ដាក់ពាក្យ​ចំនួន ៣ ៧៦០​នាក់ មកពី​បណ្ដា​ប្រទេស​ចំនួន ៣៩​​ប្រទេស ​។ ក្នុងនោះ​​គ​ណៈ​កម្មាធិការ​បានជ្រើសរើស​​អ្នកមាន​សក្ដានុពល​ចំនួន ៤៨០​នាក់​ ហើយឈានទៅដល់​វាយតម្លៃជាផ្លូវការ​ចំនួន  ២៨០​នាក់ មកពី ៣០​ប្រទេស ។​ ជាចុងក្រោយ​ គណៈកម្មាធិការបាន​ស​ម្រេ​ចជ្រើសរើស​យកម្ចាស់ជ័យលាភីសរុប​ចំនួន​ ៧៥រូប​មកពី​ប្រទេស​ចំនួន​១៩​​ ដើម្បី​ផ្ដល់ជូន​ពានរង្វាន់​ ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា នៅក្នុង​កម្មវិធីប្រគល់ពានរង្វាន់នេះដែរ ក៏មានកា​រចូលរួម​ពី​តំណាង​ក្រសួង​ស្ថាប័នសំខាន់​ៗមួ​យ​ចំនួន​រួមមាន ​តំណាង​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម​ វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវា​នុវត្តន៍ តំណាង​មកពី​ក្រ​សួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ប្រធាន​សភាពាណិជ្ជកម្ម​សិង្ហបុរី​ប្រចាំប្រទេស​កម្ពុជា និងប្រធានសមាគម​វិនិយោគកម្ពុជា​-សិង្ហបុរីជាដើម ។
សម្រាប់កម្មវិធី​ពានរង្វាន់​អាស៊ាន សម្រាប់អាជីវកម្ម និងធុរកិច្ច​ដែលជួយកិច្ចការ​សង្គម​ ត្រូវបានបែ​ង​ចែក​ទៅ​ជា​ពាន​រង្វាន់មាន​៥​ប្រភេទ ដែលក្នុងនោះ​ ពានរង្វាន់​អាស៊ាន​សម្រាប់​ថ្នាក់ពាន​សហគមន៍ និងធុរកិច្ច​ដែលជួយកិច្ចការ​សង្គម​ចំនួន១០រូប ពានរង្វាន់អាស៊ាន​សម្រាប់ថ្នាក់ពាន​សិល្បករ/សិល្បការិនី​និងធុរកិច្ច​ដែលជួយកិច្ចការ​សង្គម​ចំនួន៣រូប ពាន​រង្វាន់​អាស៊ាន​សម្រាប់អាជីវកម្ម និងធុរកិច្ច​ដែលជួយកិច្ចការ​សង្គម​ចំនួន១២​រូប ពានរង្វាន់​អាស៊ាន​ស​ម្រាប់​ពាន​សហគ្រិន​និងធុរកិច្ច​ដែលជួយកិច្ចការ​សង្គម​ចំនួន៣៤រូប និង​ពាន​រង្វាន់អាស៊ាន​សម្រាប់ថ្នាក់​ដឹកនាំនិងធុរកិច្ច​ដែល​ជួយ​ការសង្គម​មានចំនួន១៣រូប ៕