តាកែវ ៖ ការចិញ្ចឹមត្រីអណ្តែង ជារបរមួយដែលបងប្អូនវារីវប្បករនិយមចិញ្ចឹមចិញ្ចឹមក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំ និងមធ្យម រួមទាំងលក្ខណៈគ្រួសារផងដែរ ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារ ដោយសារតែត្រីប្រភេទនេះងាយស្រួលចិញ្ចឹម ងាយថែទាំ ឆាប់ទទួលបានទិន្នផល និងមានតម្រូវការខ្ពស់។
លោក ណុប សាវិន ជាម្ចាស់កសិដ្ឋានចិញ្ចឹមត្រីអណ្ដែងជាលក្ខណៈគ្រួសារមួយកន្លែងស្ថិតនៅភូមិព្រៃដក់ពរ ឃុំត្រពាំងធំខាងជើង ស្រុកត្រាំកក់ ខេត្តតាកែវ បានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា លោកបានចាប់ផ្ដើមចិញ្ចឹមត្រីអណ្ដែងនៅក្នុងស្រះក្បែរផ្ទះបន្ទាប់ពីជីកយកអាចម៍ដីចាក់ទប់ជើងរបង ដែលជាលទ្ធផលក៏ទទួលបានទិន្នផលសម្រាប់ទទួលទានជាលក្ខណៈគ្រួសារ ហើយថែមទាំងបានលក់ឱ្យអ្នកភូមិខ្លះៗផងដែរ។
“ហេតុផលដែលខ្ញុំចាប់ផ្ដើមចិញ្ចឹមត្រីអណ្ដែងនេះ ដោយសារវាងាយស្រួលក្នុងការចិញ្ចឹម ដែលខ្ញុំអាចឆ្លៀតពេលទំនេរពីការងារមកមើលថែបាន ចិញ្ចឹមឆាប់បានផល ហើយចំណីត្រីក៏ងាយរកផងដែរ”
“បច្ចុប្បន្នត្រីអណ្ដែងរបស់យើងមានប្រមាណ ៥០០០ក្បាល ចិញ្ចឹមក្នុងស្រះដែលមានទំហំ ៤×៦០ម៉ែត្រ មានជម្រៅ ១.២០ម៉ែត្រក្បែរផ្ទះ ហើយចំណីក៏កាន់តែងាយស្រួលរកដែលយើងអាចរកបាន ដូចជា ចកអាសូឡា កន្ទក់ ត្រកួន និងលាយជាមួយចំណីសម្រេចខ្លះៗដែលមានលក់នៅលើទីផ្សារ”
“សម្រាប់ការចំណាយពេលចិញ្ចឹមគឺមានរយៈពេលខ្លី ពោលគឺយើងចិញ្ចឹម និងឱ្យចំណីប្រមាណ ៣-៤ខែ យើងអាចចាប់លក់ទៅឱ្យអតិថិជនបាន ដោយក្នុងនោះត្រីសាច់ ១គីឡូលក់រាយបាន ៧០០០រៀល ហើយក្រៅពីនេះយើងច្នៃជាត្រីងៀតអណ្ដែងលក់បានតម្លៃ ២៥ ០០០ – ៣០ ០០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម”
គួរបញ្ជាក់ដែរថា លោក ណុប សាវិន បានចាប់ផ្ដើមចិញ្ចឹមត្រីកាលពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ ដោយចំណាយដើមទុនដំបូងប្រមាណ ៥៥០ដុល្លារទៅលើការជីកស្រះ និងទិញពូជត្រីអណ្ដែងចំនួន ៦ ៥០០ក្បាលផងដែរ។ ចំណែកឯបច្ចេកទេសក្នុងការចិញ្ចឹម លោកបានមើលពីក្នុងបណ្ដាញសង្គមក៏ដូចជាយូធូប ទាក់ទងនឹងការបញ្ចូលទឹក វាស់ទឹក ការផ្តល់ចំណី ក៏ដូចជាការបង្កើតចំណីធម្មជាតិ (ប្លុង់តុង)។
ជាមួយនឹងដំណើរការនៃការចិញ្ចឹមត្រីខាងលើនេះ លោក ណុប សាវិន ក៏បានជួបប្រទះនូវកត្តាប្រឈមមួយចំនួនផងដែរ ដូចជា ការលក់ចេញជាត្រីសាច់ និងផលលំបាកក្នុងការគ្រប់គ្រងទឹកក្នុងស្រះ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក និងក្រុមគ្រួសារកំពុងតែបន្តការចិញ្ចឹម និងស្វែងយល់ពីបញ្ហាទីផ្សារ រួមទាំងការមើលថែ ខណៈដែលលោកក៏មានគម្រោងបង្កើនការចិញ្ចឹម ដោយការជីកស្រះចំនួន២បន្ថែមទៀតផងដែរ៕