ការអភិវឌ្ឍហ្គ្រីនហៅស៍ កសិ-បច្ចេកវិទ្យា ៤.០ នឹងដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការផ្គត់ផ្គង់ និងជំរុញការនាំចេញ
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោងការអភិវឌ្ឍ​ហ្គ្រី​ន​ហៅ​ស៍ ក​សិ-​បច្ចេកវិទ្យា ៤.០ បានបង្កើតឡើងដោយក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ក្រោមការចូលរួមពីសំណាក់វិស័យឯកជន ដែលមានក្រុមហ៊ុនធំៗចំនួន៣សហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធ និងឈានដល់ការចុះអនុស្សរណៈរួមគ្នា។
​​អនុស្សរណ​:​នៃ​ការយោគយល់​គ្នាស្តីពីការអភិវឌ្ឍ​ហ្គ្រី​ន​ហៅ​ស៍ក​សិ-​បច្ចេកវិទ្យា ៤.០ ខាងលើនេះ ត្រូវបានក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និង​នេសាទ ​ចុះហត្ថលេខា​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុនចំនួន៣ ដែល​រួមមាន Agri-Sambath​khmer Co., Ltd ក្រុមហ៊ុន PLMP Venture Capital Co., Ltd និង​ក្រុមហ៊ុន ISBP Group-Sun Business Investment Globe Co., Ltd ​កាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ ។
​អនុស្សរណ​:​នៃ​ការយោគយល់​គ្នា​ស្តីពី​ការ អភិវឌ្ឍ​ហ្គ្រី​ន​ហៅ​ស៍​បច្ចេកវិទ្យា ៤.០ នឹង​អាចឱ្យ​ភាគី​ទាំងអស់​ធ្វើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការរួមគ្នា សំដៅ​សម្រេច​ឱ្យបាន​តាម​គោលដៅ​សាងសង់​ហ្គ្រី​ន ហៅ​ស៍ក​សិ​បច្ចេកវិទ្យា ៤.០ ឱ្យ​បាន​ចំនួន ១០ ០០០ ខ្នង​ក្នុង​រយៈពេល​១០​ឆ្នាំ បន្ទាប់​ទៀត​នោះ​គឺ​ដើម្បី​ផលិត​បន្ថែម​ជា​អប្បបរមា​ចំនួន ៤០០ តោន​ក្នុង​មួយឆ្នាំ ដែលមិន​ត្រឹមតែ​ផ្តល់​ការផ្គត់ផ្គង់​ដែលមាន​សុវត្ថិភាព និង​មាន​និរន្តរភាព​ដល់ទី​ផ្សារក្នុង​មូលដ្ឋានប៉ុណ្ណោះទេ ​ថែមទាំង​ផ្តល់នូវ​ការចុះកិច្ចសន្យា​ផលិតកម្ម​ជាមួយ​សហគមន៍ និង​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ផងដែរ​។
ឯកឧត្តម វេ​ង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់​និង នេសាទ បានលើកឡើង​ថា ការបង្កើត​ភាពជា​ដៃគូ​រវាង​រដ្ឋ និង​ឯកជន គឺ​ពិតជា​ឆ្លើយតបតាម​អភិក្រម “​រដ្ឋ​-​ឯកជន​-​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍ និង​សហគមន៍​” ក្នុង​គោលបំណងដើម្បី​ជំរុញ និង​លើកកម្ពស់​ខ្សែ​ច្រវាក់​តម្លៃ​បន្លែ​តាម​ស្តង់ដារ​ការអនុវត្ត​កសិកម្មល្អ​កម្ពុជា (Cam-GAP) ធានាបាន​បរិមាណ​ផ្គត់ផ្គង់ គុណភាព និង​សុវត្ថិភាព រួមចំណែក​បង្កើន​ផលិតភាព ពិពិធ​ភាវូបនីយកម្ម និង​ពា​ណិ​ជ្ជូ​ប​នីយកម្ម​កសិកម្ម​។
​ឯកឧត្តម វេ​ង សាខុន បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“វា​ពិតជា​នឹងចូលរួម​ចំណែក​អនុវត្ត​ផែនការ យុទ្ធសាស្ត្រ​របស់​ក្រសួង​ក្នុង​ការជំរុញ​ផលិតភាព​និង​ពិពិធ​កម្ម​ដំណាំ​បន្លែ​សុវត្ថិភាពឱ្យ​កាន់តែ​ល្អប្រសើរ ចូលរួម​លើកកម្ពស់​ខ្សែ​ច្រវាក់​ផលិតកម្ម​បន្លែ ការកែច្នៃ តម្លៃបន្ថែម និង​ទីផ្សារ​ក្នុង និង​ក្រៅប្រទេស បង្កើត​ឱកាស​ការងារ និង​បង្កើន​ប្រាក់ ចំណូល​”
​ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រី​បានបន្ថែមថា នេះ​ក៏​ជា​យន្តការ​មួយ​ក្នុងការ​ចូលរួម​ដោះស្រាយ​នូវ បញ្ហា​ប្រឈម​ដែល​កសិករ​កំពុង​ជួបប្រទះ និង​កែលម្អ​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សមត្ថភាព ផលិត​ឆ្លើយតប​តាម​តម្រូវការ​ទីផ្សារ ប្រែក្លាយ​កសិករ​ទៅជា​ក​សិ​-​សហគ្រិន ឆ្លើយតប​ទៅនឹង​ផែនទី​បង្ហាញផ្លូវ​ស្តីពី​ប្រព័ន្ធ​ស្បៀង​ប្រកបដោយ​ចីរភាព សម្រាប់​ឆ្នាំ២០៣០ និង​គោលនយោបាយ​​​ទំនើបកម្ម​វី​ស័​យ​កសិកម្មឆ្នាំ ២០២១-២០៣០​។ ​
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី​បានផ្តល់​អនុសាសន៍​មួយចំនួន ជូន​ដល់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​យកទៅអនុវត្ត ធ្វើយ៉ាងណា​ឲ្យ​ខ្លឹមសារ​នៃអនុស្សរណ​:​នៃ​ការយោគយល់​គ្នា​នេះ​លេចចេញ ឬ​កើតចេញ​ជា​ប្រយោជន៍សម្រាប់​វិស័យ​ផលិតកម្ម​បន្លែ​កម្ពុជា​នាពេល​អនាគត​។​
​ទី​១- ត្រូវ​​ពង្រឹងសមត្ថភាព​ប​ច្ចក​ទេស​ដល់​កសិករ​សហគម​ន៍​​ឱ្យ​ទទួលបាន​នូវ​បច្ចេកទេស​ទំនើប​ពី​ក្រុមហ៊ុន ផលិត​នូវ​ផលិតផល​ដែលមាន​គុណភាព ​សុវត្ថិភាព ព្រមទាំង​​ភ្ជាប់​ផលិតកម្ម​កសិកម្ម​តាម​កិច្ចសន្យា​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន ​ក្នុង​ការប្រមូលទិញ​ផលិតផល​ពី​កសិករ។
​ទី​២- ក្រុមហ៊ុន និង​អគ្គនាយកដ្ឋាន​កសិកម្ម​ត្រូវ​សហការគ្នា​ក្នុងការ​បង្កើន​ការជឿទុកចិត្ត​ពី​អ្នកប្រើប្រាស់​ដោយ​ត្រូវ​បន្ត​ពង្រឹង​យន្ត​ការផ្តល់​សេវាកម្ម​ត្រួតពិនិត្យ និង​បញ្ជាក់​គុណភាព សុវត្ថិភាព​ផលិតផល​កសិកម្ម​ស្របតាម​ស្តង់ដារ​ឱ្យ​​កាន់ តែ​រឹងមាំ​ក៏ដូចជា​ការចូលរួម​គាំទ្រ​ការធានា​ចីរភាព​បរិស្ថាន​ស្របតាម​គោលការណ៍​“​អភិវឌ្ឍន៍​បៃតង​” ​។
​ទី​៣-​ត្រូវ​បន្ត​កៀរគរ​ផ្នែក​ឯកជន​និង​លើកទឹកចិត្ត​បន្ថែមទៀត​ក្នុងការ​ចូលរួម វិនិយោគ​នៅក្នុង​ផលិតកម្ម​ដំណាំ​បន្លែ​សុវត្ថិភាព​ដោយ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកទេស ទំនើបកម្ម ប្រកបដោយ​ភាព​វៃឆ្លាត​។
ទី​៤- ត្រូវ​បន្ត​ពង្រឹងសមត្ថភាព និង​គ្រប់គ្រង​ផែនការ​ផលិត​របស់​ក្រុម ផលិត​បណ្តុំ​កសិករ និង​សហគមន៍​កសិកម្ម ដើម្បី​ធានា​និរន្តរភាព​នៃ​ការផ្គត់ផ្គង់ ដល់ទី​ផ្សារ និង​អ្នកបញ្ជា​ទិញ​និង​បង្កើត​បរិយាកាស​ពាណិ​ជ្ជកម្មឱ្យ​បានល្អប្រសើរ​។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ត្រូវ​បន្ត​ជំរុញ​ការបញ្ជ្រាប​ការអនុវត្ត CamGAP និង CamOrg ឱ្យ​បាន​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​នៅ​ទូទាំងប្រទេស​ជាពិសេស​តាមរយៈ បណ្តុំ​កសិករ និង​សហគមន៍​កសិកម្ម ដើម្បី​ងាយស្រួល​តាមដាន និង​គ្រប់គ្រង នូវ​ប្រភព​បន្លែ​ច្បាស់លាស់ ធានា​គុណភាព​និង​សុវត្ថិភាព និង​ផ្សារភ្ជាប់​ផលិតផល​ជាមួយ ​ទីផ្សារ​៕