កំពង់ស្ពឺ ជាខេត្តមួយដែលមានសក្ដានុពលខ្ពស់លើផលដំណាំ ពិសេសត្នោត ដែលជាដំណាំប្រចាំតំបន់ផ្ទាល់តែម្ដង។ ក្នុងនោះ ស្ករត្នោតកំពង់ស្ពឺ ក៏កំពុងទទួលបានការគាំទ្រខ្លាំងពីសំណាក់ឈ្មួញ និងក្រុមហ៊ុនតូចធំ ដែលធ្វើឱ្យសិប្បករផលិតស្ទើរមិនទាន់។
ជាក់ស្ដែង លោក វី វាសនា ជំនួយការទូទៅ នៃសមាគមន៍កសិកម្មស្ករត្នោតកំពង់ស្ពឺ បានមានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់ទីផ្សារស្ករត្នោតបច្ចុប្បន្នគឺល្អ មានភាពទូលំទូលាយច្រើន ដែលឆ្នាំខ្លះខាងយើងផលិតស្ទើរមិនទាន់។
លោក បានបញ្ជាក់ថា ៖
“សម្រាប់ទីផ្សារស្ករត្នោតកំពង់ស្ពឺ មកទល់ពេលនេះ មានភាពទូលំទូលាយ រហូតដល់ឆ្នាំខ្លះ យើងផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការទីផ្សារដល់ក្រុមហ៊ុនមិនទាន់ផង ដូចជាឆ្នាំមុន ដែលតម្រូវស្ករត្នោត ប្រភេទម្សៅមានដល់ទៅ ១៥០ តោន តែយើងអាចផ្តត់ផ្គង់ជូនដល់ពួកគាត់បានត្រឹមប្រមាណ ៧០ តោនប៉ុណ្ណោះ”
លោកបានបន្តថា នៅឆ្នាំ ២០២៣ នេះ សមាគមយើងមានសមាជិក ១៦៥ គ្រួសារ ដែលជាកសិករឡើងត្នោត និងផលិតស្ករត្នោតកំពង់ស្ពឺ សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ឱ្យក្រុមហ៊ុនដៃគូចំនួន ១១ ក្នុងនោះ មានក្រុមហ៊ុនចំនួន ៩ និងអាជីវករចំនួន ២ កន្លែង ហើយតម្រូវការពីក្រុមហ៊ុនឆ្នាំនេះផងដែរ មានដល់ទៅជាង ១០០ តោន មិនខុសពីឆ្នាំមុនទេ តែមកដល់ពេលនេះ យើងអាចប្រមូលបានជាង ៣០ តោនហើយពីកសិករ ដោយយើងនៅមានពេល ៣ ខែទៀត សម្រាប់ផលិតស្ករត្នោតកំពង់ស្ពឺ ទៅតាមតម្រូវការក្រុមហ៊ុន។
លោកបានបន្ថែមថា នៅក្នុងតំបន់យើង ភាគច្រើនគឺផលិត ស្ករត្នោតប្រភេទស្ករសាច់ និងម្សៅ ដោយឡែកប្រភេទស្ករទាំងអស់ យើងមានដល់ទៅ ៤ ប្រភេទរួមមាន ស្ករសាច់ ស្ករម្សៅ ស្ករសេរ៉ូ និង ស្ករផែន។ ចំណែក ស្ករសាច់ ភាគច្រើន គេផលិតឡើង ដើម្បីផ្តត់ផ្គង់ទីផ្សារក្នុងស្រុក ខណៈដែលស្ករម្សៅ ភាគច្រើន គឺសម្រាប់នាំចេញទៅបរទេស ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងតម្លៃវិញ តំណាងសហគមន៍ខាងរៀបរាប់ថា តម្លៃស្ករត្នោតអាចមានការកើនឡើងពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ បើទោះមិនមានការកើនឡើងច្រើនក្តី។ តួយ៉ាងដូចជា ស្ករសាច់ ដែលឆ្នាំមុនគេអាចលក់បានចន្លោះពី ៥០០០-៥៥០០រៀល ហើយមកដាំឆ្នាំនេះ គេអាចលក់បាន ៦០០០-៧០០០រៀល។ ចំណែកឯស្ករម្សៅ អាចមានតម្លៃពី ៦៨០០-៧២០០រៀល សម្រាប់ស្ករប្រភេទ CI ឯស្ករសរីរាង្គអាចកើន ដល់ ៧៣០០ រៀលផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា សមាគមខាងលើត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ ២០០៨ ដែលមានចំនួនសមាជិកមិនទៀងទាត់នោះទេ ដែលបានចោទជាបញ្ហាមកដល់បច្ចុប្បន្ន ដោយអ្នកឡើងត្នោតភាគច្រើនជាមនុស្សវ័យចំណាស់ចន្លោះពី ៣០-៧០ឆ្នាំ ចំណែកក្មេងៗដែលពេញកម្លាំងពុំមានអ្នកចាប់អាជីពនេះឡើយ។
ចុងក្រោយ លោក វី វាសនា បានប្រាប់ពីគម្រោងរបស់សមាគមនេះដែរថា នឹងបង្កើនការផ្សព្វផ្សាយ ស្ករត្នោត ក៏ដូចជាបង្កើនចំនួន សមាជិកដើម្បីផលិតឱ្យបានទាន់តម្រូវការទីផ្សារ។ លោកក៏សូមអំពាវនាវ ដល់កសិករ អាជីវករ និងបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ ទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេសឱ្យជួយគាំទ្រស្ករត្នោតខ្មែរបន្ថែមទៀត ដែលជាផ្នែកមួយជួយដល់ជីវភាពកសិករ និងសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុកផងដែរ៕