" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-73054 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ផ្លែក្រូចឆ្មារសហគមន៍ពោធិ៍សាត់ កំពុងមានតម្រូវការទីផ្សារខ្ពស់ និងបង្កើនចំណូលដល់ប្រជាសហគមន៍
ពោធិ៍សាត់ ៖ ក្រូចឆ្មារ ជាដំណាំមួយប្រភេទដែលត្រូវបានគេដាំដុះបំណងយកផ្លែរបស់វាដែលមានរសជាតិជូរ ហើយអាចយកទៅប្រើប្រាស់សម្រាប់ជាគ្រឿងរសជាតិម្ហូបអាហារ ឬធ្វើជាឱសថសម្រាប់ព្យាបាលជំងឺផ្សេងៗ ហើយក៏អាចយកទៅប្រើជាវត្ថុធាតុដើមសម្រាប់ថែរក្សាសម្រស់ផងដែរ។ អាស្រ័យដោយមានអត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនបែបនេះ ផ្លែក្រូចឆ្មារបានក្លាយជាកសិផលដែលមានតម្រូវការទីផ្សារខ្ពស់ និងមានតម្លៃថ្លៃគ្រប់ខែ គ្រប់រដូវ។
ជាសហគមន៍មួយដែលមានផ្គត់ផ្គង់នូវកសិផលធម្មជាតិក្នុងស្រុកជាច្រើនមុខសរុបប្រមាណ ៤០ប្រភេទ ដែលភាគច្រើនជាទិន្នផលដែលដាំដុះឡើងដោយប្រជាកសិករស្ថិតនៅក្នុងសហគមន៍មោលីបន្លែផ្លែឈើត្រីសាច់សហគមន៍ខេត្តពោធិ៍សាត់ផ្ទាល់ បច្ចុប្បន្ននេះ បាន និងកំពុងបន្តយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការជំរុញ  និងលើកទឹកចិត្តដល់ប្រជាកសិករក្នុងសហគមន៍បង្កើនទិន្នផលនៃផ្លែក្រូចឆ្មារឱ្យបានកាន់តែច្រើនតាមដែលអាចមានលទ្ធភាពធ្វើទៅបាន និងប្រកបដោយគុណភាព ខណៈដែលតម្រូវការទីផ្សារទាំងនៅក្នុងស្រុក ក៏ដូចជាតាមបណ្តាខេត្ត/ក្រុងដទៃទៀតស្ទើរទូទាំងប្រទេសកំពុងមានការកើនឡើង។
លោក យន់ សារិន ជាអ្នកផ្ដួចផ្ដើមគំនិតក្នុងការបង្កើតសហគមន៍ខាងលើនេះ បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ AMS ទាក់ទងទៅនឹងដំណើរដើមទងនៃការកកើតឡើងសហគមន៍ថា ៖
“មូលហេតុដែលយើងចាប់ផ្ដើមបង្កើតសហគមន៍នេះឡើង ព្រោះទី១ យើងបានមើលឃើញពីទុក្ខលំបាករបស់ប្រជាកសិករដែលពុំមានទីផ្សារក្នុងការលក់ទិន្នផលរបស់ខ្លួនដែលធ្វើបាន ជាពិសេសផ្លែក្រូចឆ្មារតែម្ដង ខណៈដែលខ្ញុំអាចមានលទ្ធភាពក្នុងការប្រើប្រាស់បណ្ដាញសង្គមផ្សព្វផ្សាយជំរុញការលក់ផលិតផលក្នុងស្រុកទៅកាន់អតិថិជនបាននៅទូទាំងប្រទេស”
“កាលពីមុន ទិន្នផលនៃផ្លែក្រូចឆ្លារនៅក្នុងសហគមន៍ហាក់ត្រូវបានគេមើលរំលង ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីមានការផ្សព្វផ្សាយយ៉ាងទូលាយតាមបណ្តាញសង្គម ក៏ចាប់ផ្តើមមានការគាំទ្រច្រើនពីអតិថិជន ដែលក្នុងនោះភាគច្រើនជាអ្នកទទួលទិញយកទៅលក់បន្ត ហើយក្រៅពីនេះក៏មានខាងភោជនីយដ្ឋាន ហាងអាហារដ្ឋាន ភេសជ្ជៈផ្សេងៗទៀត ពោលគឺផ្គត់ផ្គង់មិនគ្រប់តាមតម្រូវកានោះទេ”
លោកបានបន្តឱ្យដឹងថា ជាទូទៅ សហគមន៍អាចមានលទ្ធភាពផ្គត់ផ្គង់បានប្រមាណ ២០០-៥០០គីឡូក្រាមប្រចាំថ្ងៃដែលបានប្រមូលទិញពីកសិករក្នុងសហគមន៍ជាង១០គ្រួសារ ដែលពួកគាត់ដាំដុះនៅលើផ្ទៃដីប្រមាណ៥ហិចតា ដោយទិន្នផលផ្លែក្រូចឆ្មារត្រូវបានចែកចេញជា២ប្រភេទ គឺប្រភេទលេខ១ មានតម្លៃ ៤ ៥០០រៀលក្នុង១គីឡូក្រាម និងប្រភេទទី២ ក្រូចដែលមានទំហំតូចៗមានតម្លៃ ៣ ៥០០រៀលក្នុង១គីឡូក្រាម។ អ្វីដែលជា ចំណុចពិសេសរបស់ផ្លែក្រូចឆ្មារពីសហគមន៍មួយនេះ គឺជាកសិផលធម្មជាតិ មិនប្រើជីគីមី គឺប្រើតែជីសរីរាង្គ ឬជីកំប៉ុស ដែលមានមន្ត្រីជំនាញចុះបង្រៀន និងណែនាំដើម្បីជំរុញឱ្យវិស័យកសិកម្មកាន់តែមានភាពប្រសើរឡើង។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា លោក យន់ សារិន បានចាប់ផ្ដើមបង្កើតសហគមន៍មោលីបន្លែផ្លែឈើត្រីសាច់សហគមន៍ខេត្តពោធិ៍សាត់ កាលពីឆ្នាំ២០១៩ ដែលស្ថិតក្នុងអំឡុងពេលមានការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ១៩ ក្រោមការចំណាយដើមទុនផ្ទាល់ខ្លួនដំបូងប្រមាណ ៧០ម៉ឺនរៀល ហើយទទួលយកទិន្នផលរបស់ប្រជាកសិករក្នុងតំបន់ស្វែងរកទីផ្សារ ហើយធ្វើការបង្វិលចំណូលដែលលក់បានធ្វើជាដើមទុនបន្ថែមជាមួយកសិករ។ លុះក្រោយមក ដោយមានការជួយជ្រោមជ្រែងពីមិត្តភ័ក្ដិរស់នៅរាជធានីភ្នំពេញក្នុងការស្វែងរកទីផ្សារ លោកក៏បានជំរុញកសិករឱ្យមានការបង្កើនការដាំដុះដំណាំប្រភេទផ្សេងៗបន្ថែមទៀតរហូតលេចចេញជារូបរាងបានដូចសព្វថ្ងៃ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ម្ចាស់សហគមន៍វ័យក្មេងរូបនេះបានបង្ហើបពីផលលំបាកក្នុងការដឹកនាំសហគមន៍ផងដែរថា ការដាំដុះ និងបង្កើនប្រភេទកសិផលហាក់មិនមានឧបសគ្គនោះទេ ប៉ុន្តែអ្វីដែលជារឿងពិបាកបំផុតនោះត្រង់ថា ការប្រកួតប្រជែងប្រជែងជាមួយទីផ្សារកសិផលដែលនាំចូលពីប្រភពខាងក្រៅ ឬយកមកពីប្រទេសជិតខាង ដោយសារតែទិន្នផលរបស់គេមានតម្លៃទាបជាងកសិផលក្នុងស្រុក ហើយទំនោរនៃការគាំទ្ររបស់ប្រជាជនក្នុងស្រុកនៅមានកម្រិត ដូច្នេះ ក្នុងនាមលោកជាប្រធានសហគមន៍ ក៏ដូចជាអ្នកស្វែករងទីផ្សារកសិផលខ្មែរ សូមលើកទឹកចិត្តដល់ប្រជាជនក្នុងស្រុកគួរគាំទ្រផលិតផលក្នុងស្រុកដូចគ្នា ដើម្បីអាចចូលរួមធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាមានភាពល្អប្រសើរ៕