" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-37973 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កម្ពុជាកំពុងបោះជំហានលើផ្លូវវែងឆ្ងាយឆ្ពោះទៅរកកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកាបូនទាប
ភ្នំពេញ ៖ ទោះបីកម្ពុជារួមចំណែកតិចតួចបំផុតចំពោះការបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ពិភពលោកក៏ដោយ ក៏ប្រទេសកម្ពុជាងាយរងគ្រោះខ្ពស់ចំពោះផលប៉ះពាល់នៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ដោយចាំបាច់មានគោលនយោបាយ និងសកម្មភាពសំខាន់ៗអាចជួយប្រទេសឆ្ពោះទៅរកកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកាបូនទាប។
ធនាគារ ADB បានគូសបញ្ជាក់ថា ថ្វីត្បិតតែបច្ចុប្បន្ននេះកម្ពុជារួមចំណែកត្រឹមតែ ០.០២% ចំពោះការបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ពិភព​លោកក៏ដោយ ប៉ុន្តែវាមានហានិភ័យខ្ពស់ចំពោះផលប៉ះពាល់នៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។ ប្រទេសកម្ពុជាទំនងជាទទួលរងពីការកើនឡើងទឹកជំនន់ និងគ្រោះរាំងស្ងួតធ្ងន់ធ្ងរដែលមានផលប៉ះពាល់ដល់ការផលិតស្បៀងអាហារ ជាពិសេសស្រូវ។
នៅឆ្នាំ២០៣០ ការបាត់បង់ព្រៃឈើ និងការប្រើប្រាស់ដីផ្សេងទៀតនឹងមានចំនួន ៤៩% នៃការបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ប្រចាំឆ្នាំរបស់ប្រទេសកម្ពុជាបន្ទាប់មកវិស័យថាមពល (២២%) និងវិស័យកសិកម្ម (១៧.៥%) ។ ការស្រាវជ្រាវរបស់ ADB បានបង្ហាញថា មានសកម្មភាពសំខាន់ៗដែលរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យផ្សេងទៀតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាគួរតែពិចារណា ដើម្បីជួយប្រទេសឆ្ពោះទៅរកកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកាបូនទាប។
ការកាត់បន្ថយការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ ការដាំដើមឈើឡើងវិញ និងការលើកកម្ពស់ការគ្រប់គ្រងធនធានរួម និងឥន្ធនៈស្អាត នឹងមិនត្រឹមតែកាត់បន្ថយការបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់នៅកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជួយកាត់បន្ថយការខូចខាតទឹកជំនន់នៅតំបន់ទីក្រុង និងជនបទព្រមទាំងកាត់បន្ថយការស្តារហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថ្លៃដើមផងដែរ។
សេចក្តីរាយការណ៍របស់ ADB បានឱ្យដឹងថា គោលនយោបាយមួយចំនួនកំពុងត្រូវបានសាកល្បងដើម្បីកាត់បន្ថយការបំពុលបរិស្ថាន និងបង្កើនការវិនិយោគបៃតង និងស្អាត។ អ្នកប្រើប្រាស់ត្រូវទាមទារនូវសកម្មភាពទាំងក្នុងតំបន់ និងទូទាំងពិភពលោក។ និយ័តករត្រូវបង្កើតការលើកទឹកចិត្ត ខណៈដែលវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ត្រូវគិតគូរពីការចំណាយហានិភ័យអាកាសធាតុ ក្នុងការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទាន និងការសម្រេចចិត្តកំណត់តម្លៃ។ ឧទាហរណ៍មួយដែលទទួលបានជោគជ័យ គឺគម្រោងថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ៦០ មេហ្កាវ៉ាត់ (មេហ្កាវ៉ាត់) ដែលត្រូវបានដាក់ដេញថ្លៃក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ និងផ្តល់តម្លៃប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ ០.០៣៨ ដុល្លារក្នុងមួយគីឡូវ៉ាត់ម៉ោង (គីឡូវ៉ាត់ម៉ោង) ដែលអាចប្រៀបធៀប ឬទាបជាងតម្លៃគីឡូវ៉ាត់ម៉ោងនៃថាមពលធ្យូងថ្ម។ ផែនទីសម្រាប់ការវិនិយោគថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ដែលផ្តល់កម្រិតនៃការសាយភាយខ្ពស់ គោលនយោបាយផ្សេងទៀត​ ត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពថាមពល លើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចរាងជារង្វង់ និងវិស័យឧស្សាហកម្ម ដែលមានជាតិកាបូនឌីអុកស៊ីត។
ADB ក៏បានបានបញ្ជាក់ទៀតថា វាដល់ពេលដែលត្រូវគិតឡើងវិញអំពីការវិនិយោគថាមពលធ្យូងថ្ម។ នៅចន្លោះឆ្នាំ ២០១១ និង ២០១៥ តម្រូវការអគ្គិសនីរបស់ប្រទេសកម្ពុជាបានកើនឡើង ១៨% ក្នុងមួយឆ្នាំហើយនៅឆ្នាំ ២០១៩ ប្រទេសកម្ពុជា ក៏បានជួបប្រទះនូវឱនភាពថាមពលដ៏ធំមួយ ដែលបណ្តាលឱ្យមានការស្វែងរកប្រភពថាមពល និងក្នុងដំណើរការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងធ្យូងថ្មថ្មី។
បច្ចុប្បន្នប្រទេសកម្ពុជាមានរោងចក្រធ្យូងថ្មយ៉ាងតិចចំនួន ៤ នៅក្នុងបំពង់បង្ហូរប្រេងដែលនឹងបន្ថែមថាមពល ១,៦៣ ជីហ្គាវ៉ាត់នៅត្រឹមឆ្នាំ ២០២៤ ដែលមានចំនួនច្រើនជាងទ្វេដង នៃសមត្ថភាព  ផលិតធ្យូងថ្មបច្ចុប្បន្ន ចំនួន ៦៧៥ មេហ្គាវ៉ាត់នៅក្នុងប្រទេស។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០២០ ជាមួយនឹងការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ-១៩ តម្រូវការថាមពល បានធ្លាក់ចុះហើយលើសពីនេះថ្លៃដើមកកើតឡើងវិញ បានបន្តធ្លាក់ចុះ។ ការរារាំងកាតព្វកិច្ច កិច្ចសន្យានៃកិច្ចព្រមព្រៀងធ្យូងថ្មកន្លងមក ប្រសិទ្ធភាពចំណាយនៃការវិនិយោគថាមពលធ្យូងថ្មនៅកម្ពុជា គួរតែត្រូវបានពិចារណាឡើងវិញជាពិសេសដោយសារវិនិយោគិន និងអ្នកផលិតកាន់តែច្រើនឡើង ៗ កំពុងចៀសវាងថាមពលធ្យូងថ្ម ដោយសារគោលដៅអាកាសធាតុ និងតម្រូវការ បានបង្ហាញពីអ្នកវិនិយោគ ដែលមានការទទួលខុសត្រូវសង្គម។
ដើម្បីជ្រើសរើសរវាងការកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័ន ឬលទ្ធភាពទទួលបានថាមពលដែលមានតំលៃសមរម្យ មិនមែនជាការសម្រេចចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលណាមួយឡើយ។ ដើម្បីចៀសវាង រដ្ឋាភិបាលគួរតែពិចារណាលើការចំណាយរបស់មនុស្សជំនាន់ពីទស្សនៈវិស័យនៃវដ្តជីវិត និងស្ថិតក្រោមសេណារីយ៉ូថ្លៃកាបូនពេញលេញ ផលចំណេញផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងសេដ្ឋកិច្ច និងផលប្រយោជន៍សង្គម ព្រោះថាការធ្វើសកម្មភាពទាំងនេះឥឡូវនេះអាចបង្ហាញថាការវិនិយោគបៃតងរួមទាំងការវិនិយោគថាមពលស្អាតមិនថ្លៃនោះទេ៕