ភ្នំពេញ ៖ ទោះបីកម្ពុជារួមចំណែកតិចតួចបំផុតចំពោះការបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ពិភពលោកក៏ដោយ ក៏ប្រទេសកម្ពុជាងាយរងគ្រោះខ្ពស់ចំពោះផលប៉ះពាល់នៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ដោយចាំបាច់មានគោលនយោបាយ និងសកម្មភាពសំខាន់ៗអាចជួយប្រទេសឆ្ពោះទៅរកកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកាបូនទាប។
ធនាគារ ADB បានគូសបញ្ជាក់ថា ថ្វីត្បិតតែបច្ចុប្បន្ននេះកម្ពុជារួមចំណែកត្រឹមតែ ០.០២% ចំពោះការបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ពិភពលោកក៏ដោយ ប៉ុន្តែវាមានហានិភ័យខ្ពស់ចំពោះផលប៉ះពាល់នៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។ ប្រទេសកម្ពុជាទំនងជាទទួលរងពីការកើនឡើងទឹកជំនន់ និងគ្រោះរាំងស្ងួតធ្ងន់ធ្ងរដែលមានផលប៉ះពាល់ដល់ការផលិតស្បៀងអាហារ ជាពិសេសស្រូវ។
នៅឆ្នាំ២០៣០ ការបាត់បង់ព្រៃឈើ និងការប្រើប្រាស់ដីផ្សេងទៀតនឹងមានចំនួន ៤៩% នៃការបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ប្រចាំឆ្នាំរបស់ប្រទេសកម្ពុជាបន្ទាប់មកវិស័យថាមពល (២២%) និងវិស័យកសិកម្ម (១៧.៥%) ។ ការស្រាវជ្រាវរបស់ ADB បានបង្ហាញថា មានសកម្មភាពសំខាន់ៗដែលរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យផ្សេងទៀតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាគួរតែពិចារណា ដើម្បីជួយប្រទេសឆ្ពោះទៅរកកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកាបូនទាប។
ការកាត់បន្ថយការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ ការដាំដើមឈើឡើងវិញ និងការលើកកម្ពស់ការគ្រប់គ្រងធនធានរួម និងឥន្ធនៈស្អាត នឹងមិនត្រឹមតែកាត់បន្ថយការបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់នៅកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជួយកាត់បន្ថយការខូចខាតទឹកជំនន់នៅតំបន់ទីក្រុង និងជនបទព្រមទាំងកាត់បន្ថយការស្តារហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថ្លៃដើមផងដែរ។
សេចក្តីរាយការណ៍របស់ ADB បានឱ្យដឹងថា គោលនយោបាយមួយចំនួនកំពុងត្រូវបានសាកល្បងដើម្បីកាត់បន្ថយការបំពុលបរិស្ថាន និងបង្កើនការវិនិយោគបៃតង និងស្អាត។ អ្នកប្រើប្រាស់ត្រូវទាមទារនូវសកម្មភាពទាំងក្នុងតំបន់ និងទូទាំងពិភពលោក។ និយ័តករត្រូវបង្កើតការលើកទឹកចិត្ត ខណៈដែលវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ត្រូវគិតគូរពីការចំណាយហានិភ័យអាកាសធាតុ ក្នុងការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទាន និងការសម្រេចចិត្តកំណត់តម្លៃ។ ឧទាហរណ៍មួយដែលទទួលបានជោគជ័យ គឺគម្រោងថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ៦០ មេហ្កាវ៉ាត់ (មេហ្កាវ៉ាត់) ដែលត្រូវបានដាក់ដេញថ្លៃក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ និងផ្តល់តម្លៃប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ ០.០៣៨ ដុល្លារក្នុងមួយគីឡូវ៉ាត់ម៉ោង (គីឡូវ៉ាត់ម៉ោង) ដែលអាចប្រៀបធៀប ឬទាបជាងតម្លៃគីឡូវ៉ាត់ម៉ោងនៃថាមពលធ្យូងថ្ម។ ផែនទីសម្រាប់ការវិនិយោគថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ដែលផ្តល់កម្រិតនៃការសាយភាយខ្ពស់ គោលនយោបាយផ្សេងទៀត ត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពថាមពល លើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចរាងជារង្វង់ និងវិស័យឧស្សាហកម្ម ដែលមានជាតិកាបូនឌីអុកស៊ីត។
ADB ក៏បានបានបញ្ជាក់ទៀតថា វាដល់ពេលដែលត្រូវគិតឡើងវិញអំពីការវិនិយោគថាមពលធ្យូងថ្ម។ នៅចន្លោះឆ្នាំ ២០១១ និង ២០១៥ តម្រូវការអគ្គិសនីរបស់ប្រទេសកម្ពុជាបានកើនឡើង ១៨% ក្នុងមួយឆ្នាំហើយនៅឆ្នាំ ២០១៩ ប្រទេសកម្ពុជា ក៏បានជួបប្រទះនូវឱនភាពថាមពលដ៏ធំមួយ ដែលបណ្តាលឱ្យមានការស្វែងរកប្រភពថាមពល និងក្នុងដំណើរការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងធ្យូងថ្មថ្មី។
បច្ចុប្បន្នប្រទេសកម្ពុជាមានរោងចក្រធ្យូងថ្មយ៉ាងតិចចំនួន ៤ នៅក្នុងបំពង់បង្ហូរប្រេងដែលនឹងបន្ថែមថាមពល ១,៦៣ ជីហ្គាវ៉ាត់នៅត្រឹមឆ្នាំ ២០២៤ ដែលមានចំនួនច្រើនជាងទ្វេដង នៃសមត្ថភាព ផលិតធ្យូងថ្មបច្ចុប្បន្ន ចំនួន ៦៧៥ មេហ្គាវ៉ាត់នៅក្នុងប្រទេស។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០២០ ជាមួយនឹងការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ-១៩ តម្រូវការថាមពល បានធ្លាក់ចុះហើយលើសពីនេះថ្លៃដើមកកើតឡើងវិញ បានបន្តធ្លាក់ចុះ។ ការរារាំងកាតព្វកិច្ច កិច្ចសន្យានៃកិច្ចព្រមព្រៀងធ្យូងថ្មកន្លងមក ប្រសិទ្ធភាពចំណាយនៃការវិនិយោគថាមពលធ្យូងថ្មនៅកម្ពុជា គួរតែត្រូវបានពិចារណាឡើងវិញជាពិសេសដោយសារវិនិយោគិន និងអ្នកផលិតកាន់តែច្រើនឡើង ៗ កំពុងចៀសវាងថាមពលធ្យូងថ្ម ដោយសារគោលដៅអាកាសធាតុ និងតម្រូវការ បានបង្ហាញពីអ្នកវិនិយោគ ដែលមានការទទួលខុសត្រូវសង្គម។
ដើម្បីជ្រើសរើសរវាងការកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័ន ឬលទ្ធភាពទទួលបានថាមពលដែលមានតំលៃសមរម្យ មិនមែនជាការសម្រេចចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលណាមួយឡើយ។ ដើម្បីចៀសវាង រដ្ឋាភិបាលគួរតែពិចារណាលើការចំណាយរបស់មនុស្សជំនាន់ពីទស្សនៈវិស័យនៃវដ្តជីវិត និងស្ថិតក្រោមសេណារីយ៉ូថ្លៃកាបូនពេញលេញ ផលចំណេញផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងសេដ្ឋកិច្ច និងផលប្រយោជន៍សង្គម ព្រោះថាការធ្វើសកម្មភាពទាំងនេះឥឡូវនេះអាចបង្ហាញថាការវិនិយោគបៃតងរួមទាំងការវិនិយោគថាមពលស្អាតមិនថ្លៃនោះទេ៕