" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-43859 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សហគ្រិនកម្ពុជាគួរពង្រឹងចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យាក្នុងឱកាសជាសមាជិក ASEM
ភ្នំពេញ ៖ បើកកិច្ចប្រជុំលើកដំបូងនៅឆ្នាំ១៩៩៦ នាទីក្រុងបាងកក ប្រទេសថៃ  កិច្ចប្រជុំអាស៊ី-អឺរ៉ុប (ASEM) បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងពិភាក្សាលើបញ្ហាធំៗចំនួន 3 រួមមាន នយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច និងវប្បធម៌ ដែលកិច្ចប្រជុំនេះគឺជាកិច្ចពិភាក្សានៃដំណើរ​ការ​ផ្លូវការ​​មួយទៅលើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងប្រទេសជាសមាជិកដែលមានទាំងប្រទេសនៅតំបន់អាស៊ី និងអឺរ៉ុប។
យូរៗទៅ កិច្ចប្រជុំនេះបានក្លាយជាវេទិការជជែកវែកញែករវាងប្រមុខដឹកនាំកំពូលក្នុងការរួមគ្នាបង្កើនស្ថិរភាពក្នុងតំបន់ និងក្រៅតំបន់ ជាពិសេស គឺការពង្រឹងធនធានមនុស្ស។ តាមរយៈការរៀបចំជាសិក្ខាសាលា ការបណ្ដុះបណ្ដាល និងបង្កើតកិច្ចសន្ទនាផ្សេងៗ ASEM បានដើរតួជាអ្នកជួយអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្សទាំងស្ថាប័នរដ្ឋ និងឯកជន ផ្តោតទៅលើប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។
ឯកឧត្តម សុខ ស៊ីផាន់ណា ទីប្រឹក្សា​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បានសាទរចំពោះឱកាសនៃការក្លាយជាសមាជិក ASEM និងឱកាសក្នុងការទទួលបានការពង្រឹងធនធានមនុស្សនេះ។ សម្រាប់លោកផ្ទាល់ លោកបានមើលឃើញថា ជិត២០ឆ្នាំដែលជាសមាជិក ASEM នេះ មានសហគ្រិនជាច្រើនដែលទទួលបានការរីកចម្រើនលើចំណេះដឹងផ្នែក Digital តាមរយៈឱកាសទៅធ្វើទស្សនៈកិច្ចសិក្សានៅក្រៅប្រទេសជាបន្តបន្ទាប់ និងតាមរយៈសកម្មភាពលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងពង្រឹងទំនាក់ទំនង និងសម្របសម្រួលកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងប្រជាជន ស្ថាប័ន និងអង្គការនៃបណ្តាទ្វីបអាស៊ី និងអឺរ៉ុប។។ នេះជាជំហានមួយក្នុងការឈានទៅរកសេដ្ឋកិច្ចរឹងមាំមួយ ក្នុងការប្រឹងប្រែងដើរទន្ទឹមគ្នានឹងប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍។
«បច្ចេកវិទ្យាអាចបង្កកាលានុវត្តភាពច្រើនទៅឲ្យសហគ្រិនក្នុងការអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនប្រកបដោយភាពងាយស្រួលបាន! …ហេតុនេះ អ្វីដែលយុវជន ក៏ដូចជាសហគ្រិនកម្ពុជាគួរតែរៀនសូត្រពីឱកាសនេះ គឺជាការចាប់យកចំណេះដឹងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាតាមរយៈឱកាសដែលផ្ដល់ឲ្យដោយ ASEM នោះឯង»
ក្រៅពីនេះ ឯកឧត្តមក៏រំលេចពីគោលបំណងក្នុងការឈានទៅធ្វើអាជីវកម្មថ្នាក់តំបន់នៅថ្ងៃអនាគត ព្រោះកម្ពុជាមិនអាចធ្វើតែអា​ជីវកម្មក្នុងស្រុកនោះទេ។
«ចង់មិនចង់ កម្ពុជាត្រូវដឹងថា តើកាលានុវត្តភាពនៅក្នុងតំបន់មានអីខ្លះ ដែលអាចឲ្យយើងលូកដៃចាប់អាជីវកម្មបាន និងបានចោទជាសំណួរថា បើសិនជាប្រទេសជុំវិញយើងមកធ្វើអាជីវកម្មក្នុងស្រុកយើងបាន រឿងអីយើងមិនអាចទៅធ្វើអាជីវកម្មក្នុងប្រទេសទាំងនោះវិញបាន?»
គួរបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាកន្លងមកធ្លាប់បានសហការជាមួយ ASEM ក្នុងការរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តលមួយ ស្តីពីភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងសហគ្រិនភាព ដល់សិក្ខាកាមជាយុវជនកម្ពុជាមួយចំនួននៅភ្នំពេញផងដែរ។ លើសពីនេះ ក៏មានការលើកកម្ពស់ការផ្លាស់ប្តូរទស្សនកិច្ចសិក្សា និងការចងក្រងបណ្តាញនៃមជ្ឈមណ្ឌលអប់រំផងដែរ៕