ស្វែងយល់ពីសារមន្ទីរគយដែលទើបបង្កើតថ្មី
ភ្នំពេញ ៖ យោងតាមប្រកាស លេខ ១៩៥ សហវ.ប្រក នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ បានសម្រេចបង្កើត សារមន្ទីរគយ​មានទីតាំង​ក្នុង​អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា ស្ថិតនៅអគារលេខ៦-៨ មហាវិថីព្រះនរោត្តម សង្កាត់ផ្សារថ្មីទី១ ខណ្ឌដូនពេញ រាជធានីភ្នំពេញ។
សារមន្ទីរគយនេះគឺជាមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ប្រមូលផ្តុំ ចុះបញ្ជីសារពើភណ្ឌ រក្សាទុក រៀបចំឡើងវិញ ផ្សព្វផ្សាយ និងដាក់តាំងបង្ហាញ​នូវ​ឯកសារ​កេរដំណែល ស្នាដៃ និងវត្ថុនានា ដែលទាក់ទងនឹងសាវតារ តួនាទី និងភារកិច្ចរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា ក្នុងការងារ​​ប្រមូលចំណូល សម្រួលពាណិជ្ជកម្ម បង្ការ បង្រ្កាបបទល្មើស និងការពារសង្គមជាតិ។
សារមន្ទីរគយនេះក៏ជាទីកន្លែងសម្រាប់ឲ្យសាធារណជនទូទៅទស្សនា និងស្រាវជ្រាវ ស្វែងយល់អំពីអំពីប្រវត្តិ តួនាទី ភារកិច្ច និង​សមិទ្ធផល​ការងាររបស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា រួមទាំងផ្សព្វផ្សាយអប់រំបង្កើនចំណេះដឹង លើកកម្ពស់វប្បធម៌នៃការបង់ពន្ធ​ក្នុងវិស័យគយ និងរដ្ឋាករ។
សារមន្ទីគយមានរចនាសម្ព័ន្ធជាការិយាល័យក្រោមឱវាទរបស់សាលាជាតិគយនៃអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា ដែលសាលាជាតិ​គយ​មានតួនាទីដឹកនាំ និងគ្រប់គ្រងសារមន្ទីរគយដូចខាងក្រោម៖