ភ្នំពេញ ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (CDC) ជាសេនាធិការ បានសម្រេចអនុម័តគម្រោងវិនិយោគសរុបចំនួន ៧២ គម្រោង ក្រោមទុនវិនិយោគប្រមាណ ជាង ២ ៦០០ លានដុល្លារ ក្នុងរយៈពេល៥ ខែ ឆ្នាំ ២០២២ នេះ ។
របាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា កម្ពុជាបានសម្រេចអនុម័តគម្រោងវិនិយោគជាច្រើន ដែលមានទុនវិនិយោគប្រមាណជាង ២ ៦០០ លានដុល្លារ លើវិស័យជាច្រើនមុខ នឹងអាចបង្កើតការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋជាច្រើនម៉ឺនកន្លែង។
គម្រោងវិនិយោគទាំង ៧២ នេះ ភាគច្រើនផ្តោតលើ គម្រោងបង្កើតរោងចក្រ កាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់ គម្រោងបង្កើតរោងចក្រកែច្នៃវេចខ្ចប់ផ្លែឈើ គម្រោងផលិតសំបកកង់យានយន្ត រោងចក្រផលិតសម្ភារៈបរិក្ខារប្រើប្រាស់ខ្សែភ្លើង និងផលិតផលផ្លាស្ទិក និងគម្រោងលើវិស័យដទៃៗជាច្រើនទៀត។
ការទទួលបានគម្រោងវិនិយោគទាំងនេះ បង្ហាញពីសញ្ញាមួយដ៏ល្អ សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ក្រោមពីថ្នាក់ដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាល បានបើកដំណើរការលើគ្រប់វិស័យឡើងវិញ ក្រោយចាក់វ៉ាក់សាំងដោយជោគជ័យ។
គម្រោងវិនិយោគនៅកម្ពុជា នឹងនៅតែបន្ដមានការកើនឡើង ចាប់ពីពេលនេះ រហូតដល់ឆ្នាំក្រោយៗ ដោយសារតែកម្ពុជា មានការអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀង សេរីពាណិជ្ជកម្ម កម្ពុជា-ចិន, កម្ពុជា-កូរ៉េ និងពាណិជ្ជកម្មគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ (RCEP) លើសពីនោះទៀត កម្ពុជា នៅតែមាន EBA ក៏ដូចជា GSP ជាមួយសហគមន៍អឺរ៉ុប, អាមេរិក និងអង់គ្លេស។
គូសបញ្ជាក់ថា នៅឆ្នាំ២០២២ នេះ ក៏ដូចជាឆ្នាំក្រោយៗទៀត ស្ថាប័នអន្តរជាតិសុទ្ធតែវាយតម្លៃពីការងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ខណៈដែលកម្ពុជាបានធូស្រាល និងអាចទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដបានដោយជោគជ័យ៕