ភ្នំពេញ ៖ បើទោះបីជាវិបត្តិកូវីដ-១៩បានបង្ករជាបញ្ហាជាច្រើនដល់កម្ពុជា ប៉ុន្តែនៅក្នុងរយៈពេល១២ខែ ឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅនេះ តាមរយៈអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ កម្ពុជាអាចប្រមូលចំណូលចូលជាតិបានរហូតដល់ប្រមាណ ៥ពាន់លានដុល្លារ ខណៈដែលរាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានប្រកាសបើកប្រទេសឡើងវិញបានពេញលេញ។
នៅក្នុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា ប្រមូលចំណូលបាន ២ ២៩៤លានដុល្លារ ស្មើនឹង៩៧.១០%ផែនការ។ ចំណែកឯកអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារប្រមូលបាន ២ ៧៨១.៩២លានដុល្លារ លើសផែនការ ២៤.០២% ស្មើនឹងទឹកប្រាក់ ៥៣៨លានដុល្លារ។
ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“រាជរដ្ឋាភិបាលដួលរលំម៉េចនឹងកើត បើទោះបីជាប្រាក់ចំណូលរបស់យើងវាធ្លាក់ គយបានត្រឹមតែ ៩៧.០១ភាគរយនៃផែនការទេ ក៏ប៉ុន្តែគិតជាប្រាក់ចំណូលគឺបាន ២ ២៩៤លានដុល្លារ។ ផ្នែកពន្ធដារសម្រេចទៅដល់១២៤.០២ភាគរយ ស្មើនឹង ២ ៧៨១.៩២លានដុល្លារ។ អីចឹងទាំង២ផ្នែកនេះ បានចំណូលប្រហែល៥ពាន់លានដុល្លារ”
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានថ្លែងបញ្ជាក់ថា ៖
“ចំណូលសេដ្ឋកិច្ចជាតិនៅចុងឆ្នាំ២០២១ មានស្ថានភាពល្អ ហើយការងើបឡើងរបស់យើងក្នុងចំណូលចុងឆ្នាំនេះ ជាចំណូលល្អ ដោយចំណូលពន្ធដារលើសផែនការ ១២៤.០២ភាគរយ។ ការងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា បានរំពឹងថានឹងសម្រេចបានក្នុងអត្រា ៣ ភាគរយ ខណៈការវាយតម្លៃចុងក្រោយនឹងធ្វើឡើងនៅខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ហើយការងើបឡើងនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ទទួលបានមកពីការបើកប្រទេសពេញលេញ ខណៈកម្ពុជាចាក់វ៉ាក់សាំងជូនប្រជាជនបានជិត ១០០ភាគរយហើយ”
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចតេជោប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក៏បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ រួមគ្នាទប់ស្កាត់នូវការផ្ទុះឡើងវិញនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ដើម្បីឱ្យប្រទេសជាតិបន្តរីកចម្រើន និងទទួលបានកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ប្រជាពលរដ្ឋសប្បាយរីករាយក្នុងការប្រកបរបររកស៊ី និងដើរកម្សាន្ត៕