ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងគោលបំណងចូលរួមលើកកម្ពស់ និងជំរុញទីផ្សារវិស័យអចលនទ្រព្យឱ្យកាន់តែមានភាពរីកចម្រើន និងមមាញឹកជាងពេលបច្ចុប្បន្ន រាជរដ្ឋាភិបាលបានសម្រេចបន្តពន្យារពេលក្នុងការអនុវត្តពន្ធលើចំណេញមូលធនរហូតដល់ថ្ងៃទី០១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៧ ខាងមុខនេះ ។
យោងតាមសេចក្ដីជូនដំណឹងរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ នៅដើមខែមករា ឆ្នាំ២០២៦នេះបានឱ្យដឹងថា អនុលោមតាមចំណារឯកភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ចុះថ្ងៃទី ២៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ លើលិខិតលេខ ១២៧៩២ ស ហ វ ចុះថ្ងៃទី២៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ របស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ រាជរដ្ឋាភិបាលបានសម្រេចពន្យារពេលអនុវត្តពន្ធលើចំណេញមូលធនផ្នែកអចលនទ្រព្យរយៈពេល១ឆ្នាំទៀត ។ ដូច្នេះ ពន្ធលើចំណេញមូលធនដែលសម្រេចបានពីការលក់ ឬផ្ទេរអចលនទ្រព្យ ត្រូវអនុវត្តចាប់ពីថ្ងៃទី០១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៧ តទៅ ។
តាមសេចក្ដីជូនដំណឹងដដែលបានបញ្ជាក់ថា ពន្ធលើចំណេញមូលធនដែលសម្រេចបានពីការលក់ ឬផ្ទេរ ភតិសន្យា ទ្រព្យវិនិយោគ កេរ្តិ៍ឈ្មោះអាជីវកម្ម កម្មសិទ្ធិបញ្ញា និងរូបិយបណ្ណបរទេស ត្រូវចាប់អនុវត្តលើចំណេញមូលធនដែលកើតមានឡើងចាប់ពីថ្ងៃទី០១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ នេះទៅ ។
អ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យបានលើកឡើងថា ស្ថានភាពវិស័យអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ នៅតែមិនទាន់មានភាពល្អប្រសើរនៅឡើយ ដោយបន្តជួបបញ្ហាប្រឈមទាំងកត្តាខាងក្នុង និងខាងក្រៅ ដូច្នេះ សេចក្ដីសម្រេចពន្យារការអនុវត្តពន្ធលើចំណេញមូលធនគឺជារឿងសមស្របមួយ ។
អ្នកឧកញ៉ាបណ្ឌិត សំ សុខនឿន ប្រធានសម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុន SAM SN Group និងជាអ្នកជំនាញផ្នែកអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាមួយរូបបានលើកឡើងថា ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ វិស័យអចលនទ្រព្យកម្ពុជាស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពមិនល្អប្រសើរនៅឡើយទេ ដោយសេដ្ឋកិច្ចនៅមានភាពមិនប្រាកដប្រជា និងធ្វើឱ្យវិស័យអចលនទ្រព្យបន្តនៅទ្រឹង ខណៈចលនានៃការទិញ-លក់ អចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាក៏មានចំនួនតិចតួច ។
អ្នកឧកញ៉ាបន្តថា បើសិនជារាជរដ្ឋាភិបាលចាប់ផ្ដើមប្រមូលពន្ធនៅពេលនេះ វាគឺជាសម្ពាធមួយរបស់អ្នកប្រកបរបរក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ ពីព្រោះថាពេលនេះពួកគាត់ពិបាកលក់ចេញទៅហើយ ហើយបើសិនជាគាត់លក់ចេញហើយ គាត់ត្រូវបង់ពន្ធ២០ភាគរយទៀតលើប្រាក់ចំណេញ នោះនឹងតម្រូវឱ្យគាត់ត្រូវលក់ថ្លៃជាងមុន ដែលរឹតតែពិបាកលក់ថែមទៀត ។
អ្នកឧកញ៉ាបន្ថែមថា ការពន្យារពេលអនុវត្តពន្ធលើចំណេញមូលធនពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺជារឿងល្អ ហើយរាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានមើលឃើញជាក់ស្ដែងថា វិស័យអចលនទ្រព្យកម្ពុជានៅមិនទាន់មានភាពល្អប្រសើរទេ ដូច្នេះការពន្យារពេលនេះ គឺជាការទុកឱកាសឱ្យអ្នកប្រកបរបរក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យអាចមានពេលវេលាសមរម្យក្នុងត្រៀមខ្លួននៅឆ្នាំក្រោយ ។
ក្នុងឱកាសនេះផងដែរ អ្នកឧកញ៉ាក៏បានស្នើសុំរាជរដ្ឋាភិបាលគួរតែចាប់ផ្ដើមប្រមូលពន្ធលើចំណេញមូលធនក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យនៅពេលណាដែលវិស័យនេះចាប់ផ្ដើមមានសន្ទុះឡើងវិញ មានការទិញ-លក់ច្រើន និងមានការវិនិយោគច្រើនទាំងមានប្រភពពីក្នុង និងប្រភពទុនវិនិយោគមកពីខាងក្រៅប្រទេស៕