ពិព័រណ៍​ផ្សារភាគ​ហ៊ុន​កម្ពុជា​ឆ្នាំ២០២៤​ រយៈ​ពេល៣​ថ្ងៃ​ ប្រព្រឹត្តទៅដោយជោគជ័យក្នុងផ្សារ​ទំនើប​អ៊ីអន​ភ្នំពេញ
ភ្នំពេញ ៖ ពិព័រណ៍​ផ្សារ​មូល​បត្រ​កម្ពុជាឆ្នាំ២០២៤ ត្រូវ​រៀបចំឡើង​​ក្នុងរយៈពេល៣​ថ្ងៃ​នៅក្នុងផ្សារទំនើប​អ៊ីអនភ្នំពេញ ចាប់ពីថ្ងៃទី​២៥ ដល់​ថ្ងៃទី២៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ដោយមានការ​ចូលរួមសួរនាំពីព័ត៌មានលម្អិតជា​ច្រើនពី​សាធារ​ណជ​ននៅក្នុងផ្សារទំនើបផ្ទាល់ ។​
ថ្លែង​នៅក្នុងពិធី​បើកសម្ពោធជាផ្លូវការនូវពិព័រណ៍​ផ្សារភាគហ៊ុន​កម្ពុជា​ឆ្នាំ ២០២៤ កាលពីថ្ងៃទី២៥ តុលា ២០២៤ ឯកឧត្តម​ ហុង សុហួរ​ អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុនផ្សារ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​បានថ្លែងថា​ ពិព័រណ៍​ផ្សារ​មូល​បត្រ​កម្ពុជា ជាពិព័រណ៍​ដែលមានលក្ខណៈ​ជាយុទ្ធនាការ​ក្នុងការទាក់ទាញចំណាប់អារម្មណ៍របស់សាធារណជន​ក្នុងការ​បង្ហាញអំពីបច្ចុប្បន្នភាព​ទីផ្សារ និងក្នុងការ​បណ្ដុះគំនិត​​វិនិយោគលើ​ភាគហ៊ុន​ ដោយមានអមជាមួយ​នឹ​ងកម្មវិធីសប្បាយ​ៗមួយ​ចំនួន ។​
ឯកឧត្តម​បន្តថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ តម្លៃភាគហ៊ុនដែលបានដាក់​លក់​ក្នុងផ្សារ​មូល​បត្រ​កម្ពុជាស្ទើរតែ​គ្រ​ប់ក្រុមហ៊ុន​បាន និង​កំពុងលក់​បញ្ចុះ​តម្លៃ ឬកំពុង​លក់​ក្នុង​តម្លៃទាប ដែល​ជា​ឱកាស​មាស​សម្រាប់សាធារណជន​ក្នុងការ​បើកគណនីជួញដូរ​ភាគហ៊ុនក្នុងផ្សារ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ហើយទិញភាគហ៊ុន​ក្នុងតម្លៃទាបនៅពេល​នេះ ។
​ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា​៖
«​ចាប់តាំងពី​វិបត្តិកូវីដ​១៩ និងសង្គ្រាម​រុស្ស៊ី​អ៊ុយក្រែន ធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ច​និងអាជីវកម្មមួយចំនួន​ជួប​ប្រទះ ក្នុង​នោះ​​​ផ្សារ​ហ៊ុនកម្ពុជា​ក៏ឃើញថា​មានអ្នកលក់​ច្រើនជាងអ្នកទិញ ធ្វើឱ្យ​តម្លៃភាគហ៊ុន​បានធ្លាក់ចុះ ប៉ុន្តែការទិ​ញ​លក់​នៅ​ក្នុង​ផ្សារ​ហ៊ុន​កម្ពុជា​នៅតែល្អប្រសើរ » ។
ឯកឧត្តម​បន្ថែមថា​ តម្លៃភាគហ៊ុន​នៅក្នុងផ្សារ​មូល​បត្រ​កម្ពុជា​រំពឹងថា​នឹង​ងើបឡើង​វិញនៅពេល​ខាង​មុខ ពោល​គឺ​​នៅពេលដែលស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច​​បាន​ប្រសើរ​ឡើង ដូច្នេះការទិញ​ហ៊ុន​នៅក្នុងពេល​កំពុង​ធ្លាក់​ឬ​មាន​តម្លៃ​ទាប​​បែបនេះ នឹងធ្វើឱ្យ​អ្នកវិនិយោគក្លាយជាអ្នកមាន​នៅពេលខាង​មុខ ។
លោក​បញ្ជាក់ថា​ គិតត្រឹមបច្ចុប្បន្ន​​នេះ ក្នុងផ្សារ​មូល​បត្រកម្ពុជា​មានគណនីជួញដូរ​ប្រមាណ ៥ម៉ឺន ៧ពាន់​គណ​​​នី​ ហើយរំពឹងថា​ចំនួននេះ នឹង​កើនឡើង​ដល់​ចំនួន៦ម៉ឺន​១ពាន់​គណនី​នៅ​ដំណាច់​ឆ្នាំនេះ ។ ដោយឡែក​ទំ​ហំ​ជួ​​ញដូរ​ប្រចាំថ្ងៃ​មានប្រមាណជា២០​ម៉ឺនដុល្លា​រអាមេរិកជាមធ្យមក្នុងមួយថ្ងៃ  ។
ឯកឧត្តម​ ស៊ូ សុជាតិ​ ​ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភីបាល​ទទួលបានបន្ទុកជា​អគ្គនាយក​និយ័តករ​មូល​បត្រ​កម្ពុជា បាន​មាន​​ប្រ​សាសន៍ថា វិស័យមូលបត្រ​ត្រូ​វបានចាត់ទុកជា​វិស័យដ៏សំខាន់មួយក្នុងការ​អភិ​វឌ្ឍ​កំ​ណើ​ន​សេដ្ឋកិច្ច​ ​និង​​មានសក្ដានុពល​ក្នុងការជំរុញ​កិច្ចអភិវឌ្ឍ​វិស័យផ្សេងផងដែរតាមរយៈការ​ផ្ដល់​នូ​វប្រភពទុន​រយៈ​ពេលវែងសម្រាប់សហគ្រាស​ ក្រុមហ៊ុន​ ដើម្បី​ពង្រី​ក​អាជី​វកម្ម​​របស់​ខ្លួន​ ។
ឯកឧត្តម​បន្តថា ដើម្បីធានា​បាននូវការអភិវឌ្ឍ​វិស័យមូល​បត្រ​ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព បរិយាបន្ន​ និង​និរន្តរ​ភាព និយ័តករ​មូល​បត្រ​កម្ពុជា បានដាក់​ចេញនូ​វយុទ្ធសាស្ត្រ​ និង​គោល​នយោ​បាយ​នានា​ព្រមទាំង​ផែន​ការ​អ​ភិ​វឌ្ឍន៍ផងដែរ ដើម្បីជំរុញឱ្យ​វិស័យ​នេះកាន់តែរីក​ចម្រើនជា​បន្ត​បន្ទាប់ ។
ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់ថា ៖
«ការ​វិនិយោគ​ភាគហ៊ុន គឺជា​ជម្រើស​មួយ​ដ៏ល្អសម្រាប់អ្នកដែលគិត​ថា ខ្លួន​ចាប់​ផ្ដើម​រៀន​វិនិយោគដំបូង ដោយចាប់ផ្ដើមជាមួយ​នឹង​ដើម​ទុន​តិច​ តែទទួល​បានអត្ថ​ប្រយោ​ជន៍​​ច្រើន និងអាច​ពង្រីក​សំណុំ​វិនិយោគ​ ដើម្បី​បង្កើននូ​វចំណូល​អកម្មរបស់ខ្លួន​បន្ថែមទៀត​​ ដូច្នេះ ខ្ញុំសូមលើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​បងប្អូន​ចាប់ផ្ដើម​វិនិយោគឱ្យ​បានលឿន​ និងចាប់ផ្ដើម​អនុ​វត្តន៍ឱ្យបានខ្ជាប់​ខ្ជួន»។
នៅក្នុងឱកាស​នោះដែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិ​តសភាចារ្យ​​ ហ៊ាន សាហ៊ីប រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និងហិ​រញ្ញ​វត្ថុ និងជា​ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​ផ្សារ​មូល​បត្រ​កម្ពុជា ក៏បានមាន​ប្រសាសន៍​ផង​ដែរថា​ ពិព័រណ៍​ផ្សារភាគហ៊ុន​កម្ពុជា នៅពេលនេះគឺជា​ឱកាស​មួយ​សម្រាប់​វិនិយោគិនជាពិសេស​សម្រាប់សាធារណជន​ដែលមិនទាន់ចេះមិនទាន់​ដឹងពីរបៀប​នៃ​ការ​វិនិយោគ​ភាគ​ហ៊ុន​ឱ្យ​ដឹង បានស្គាល់​បានចេះ និងចាប់ផ្ដើម​វិនិយោគ ហើយនឹងអាច​បង្កើនប្រសិទ្ធភាព​នៃការ​ប្រើប្រាស់​ទុនវិនិយោគរបស់ខ្លួន ៕