ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ ៖ តំបន់ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជា នឹងក្លាយទៅជារបៀង​សេដ្ឋកិច្ច​​មួយដ៏រឹងមាំ
(កែប)៖ នៅលើទឹកដីសន្ដិភាពនៃកម្ពុជា មានតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រស្អាតៗជាច្រើន ដែលអាចទាក់ទាញទេសចរណ៍ជាតិ និងអន្តរជាតិគួរជាទីមោទន។ ចំណុចសក្តានុពលទាំងអស់នេះហើយធ្វើឱ្យមានការចាប់អារម្មណ៍ និងយកចិត្តទុកដាក់ពីសំណាក់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការថែទាំ និងអភិវឌ្ឍន៍ឱ្យកាន់តែប្រសើរ ពោរពេញដោយសោភ័ណភាព ដោយមានគណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រង និង​អភិ​វឌ្ឍតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជា ប្រើ​ប្រាស់​តួនាទី​របស់ខ្លួន ដើម្បីប្រែក្លាយតំបន់​ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជា ឱ្យក្លាយទៅជារបៀងសេដ្ឋកិច្ចមួយដ៏រឹងមាំ។ រឹងមាំ​ក៏ព្រោះ លក្ខណៈអំណោយផលពីទីតាំង​ភូមិ​សាស្ត្រ ពីធម្មជាតិ និងជាចំណុចទាក់ទាញ់​ដ៏មាន​ប្រជាប្រិយភាព។
ឯកឧត្ដមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ និងជាប្រធានណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រង និង​អភិ​វឌ្ឍតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជាបាន​បញ្ជាក់ថា កិច្ចការគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍន៍​តំបន់ឆ្នេរ​សមុ​ទ្រ សំខាន់គឺឆ្នេរស្អាត ហើយត្រូវយកចិត្តទុកដាក់​លើ​ការបង្កើតចរន្តសេដ្ឋកិច្ច និងលើកកម្ពស់​ជីវភាព​រស់​នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យប្រសើរឡើង ដោយបំផុសគំនិតឲ្យមានការឯកភាពគ្នា ផ្ដល់​មតិយោបល់ដើម្បីកែលម្អរ។ ឆ្នេរ​សមុទ្រកម្ពុជា គួរក្លាយជារបៀងសេដ្ឋកិច្ច ដែល​ទ្រទ្រង់ជីវភាពពលរដ្ឋតគ្រប់ជំនាន់ ដោយ​បង្កើត​ការងារធ្វើ ព្រោះពេលវេលានេះ សមស្របសម្រា​ប់​រៀបចំសមុទ្រឱ្យមានដំណើរការល្អប្រសើរ។
ជាយុទ្ធសាស្ត្រ ក្នុងនាមតំណាងដ៏ខ្ពស់ខ្ពស់​សម្តេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ឯកឧត្តម បានស្នើឱ្យ​មាន​ការគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ឆ្នេរ គឺត្រូវ​ខិត​ខំថែរក្សាសន្តិភាព និងស្ថិរភាពនយោបាយ ដែល​ជាកត្តាគន្លឹះមិនអាចខ្វះបាន អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន​ស្រុក ឃុំ និងមន្ទីរជំនាញ ត្រូវរៀបចំ​កសាង​ហេដ្ឋា​រចនាសម្ព័ន្ធ ផ្លូវថ្នល់ ស្ពាន ដោយដាំដើមឈើលំអ រៀបចំប្លង់គោលនៃការប្រើប្រាស់ដី និងរៀបចំ​កសាង​ប្រព័ន្ធចែកចាយទឹកស្អាត ព្រមទាំងបណ្តាញអគ្គិសនីឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ក្នុងបណ្ដាខេត្តជាប់តំបន់ឆ្នេរ​សមុទ្រ។
ក្នុងសិក្ខាសាលាវិបស្សនា (Retreat Seminar) សេចក្តីព្រាងផែនការយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់គ្រង និង​អភិវឌ្ឍន៍តំបន់​ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជា ដែលបាន​ធ្វើ​ឡើងនៅខេត្តកែប នាថ្ងៃទី ១៨ ខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ ២០២៥ ក៏បានបំផុសឱ្យមានការគិតគូរពីកិច្ចការជល​ផលសម្រាប់ជាសរសៃឈាមសេដ្ឋកិច្ច​ដល់ប្រជា​ពលរដ្ឋ ដោយមានការប្រមូលផលពីធម្មជាតិ ចិញ្ចឹមត្រី និងគ្រឿងសមុទ្រផ្សេងៗ សម្រាប់តម្រូ​វការទីផ្សារក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិ។
សូមរំលឹកថា ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧប​នា​យក​រដ្ឋ​មន្ត្រី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយ​ក​ម្ម​ និងសំណង់ បានបង្ហាញឆន្ទៈលើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងសហគមន៍នានា រួមមាន ​សហគមន៍កសិកម្មទំនើប មកបង្ហាញដល់អង្គ​សិក្ខា​​សាលា ជាពិសេសស សហគមន៍ត្រពាំង​សង្កែ ដោយឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី គឺជាអ្នកកសាង​ផ្លូវចូល បន្ទប់ទឹក ចំណតរថយន្ត ដើម្បីបង្កើន​ភាពទាក់ទាញចំនួនអ្នកទេសចរ និងចំណូលជូនប្រជាពលរដ្ឋកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរ​ជាលំដាប់៕