អម្រឹត នាំយកជំនួយមនុស្សធម៌ និងចុះផ្ទាល់ធ្វើម្ហូបជូនប្រជាជនភៀសសឹកជាង ២០០០គ្រួសារ នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប បាត់ដំបង និងបន្ទាយមានជ័យ
ភ្នំពេញ ៖ ថ្ងៃទី១៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ សិ្ថតក្នុងកាលៈទេសៈដ៏លំបាកសម្រាប់ប្រទេស និងប្រជាជនកម្ពុជា នាពេលនេះ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អម្រឹត បាន និងកំពុងចុះផ្ទាល់ និងធ្វើម្ហូបជូនប្រជាជនភៀសសឹក ប្រមាណជិត ២ ០០០គ្រួសារ​ ប្រមាណជាង ៥ ៣០០នាក់ ក្នុងនោះមានកុមារជាង ២ ០០០នាក់ ដែលកំពុងស្នាក់នៅក្នុងជំរុំបណ្តោះអាសន្នចំនួន៣កន្លែង នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប បាត់ដំបង និងបន្ទាយមានជ័យ។  អម្រឹត រួមជាមួយនឹងអជ្ញាធរមូលដ្ឋាន​ និងប្រជាជនភៀសសិក បានរួមគ្នាយ៉ាងសស្រាក់សស្រាំ រៀបចំម្ហូប២ពេល ( ថ្ងៃត្រង់ និង​ពេលល្ងាច)  ជូនប្រជាពលរដ្ឋទាំង ៥ ៣០០នាក់ សម្រាប់រយៈពេលមួយសប្តាហ៍ពេញ ចាប់ផ្តើម ពីថ្ងៃច័ន្ទ ទី១៥​ រហូតដល់ ថ្ងៃអាទិត្យ ទី២១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ នេះ។
ក្រៅពីការធ្វើម្ហូបជូនប្រជាជនភៀសសិកទាំង ៥ ៣០០នាក់ អម្រឹត ក៏បាននាំយកនូវជំនួយមនុស្សធម៌ជាស្បៀង គ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារៈប្រើប្រាស់ចាំបាច់មួយចំនួន រួមមាន អង្ករ ត្រីខ មី ទឹកត្រី ទឹកស៊ីអ៊ីវ សាប៊ូ ច្រាស់ដុសធ្មេញ  សម្លៀកបំពាក់ ជូនប្រជាជនភៀសសឹក និងសម្ភារៈសិក្សាមួយចំនួនមាន កាតាបស្ពាយ សៀវភៅនិទានរឿង សៀវភៅផាត់ពណ៌ ទឹកដោះគោ​ នំ  ជូនប្អូនៗកុមារ
តូចៗ ដែលកំពុងស្នាក់នៅក្នុងជំរុំបណ្តោះអាសន្នទាំង៣ទីតាំង រួមមាន ជំរុំវត្តរហាល(ស្រុកស្វាយលើ ខេត្តសៀមរាប) ជំរុំវត្តសង្កែវា (ស្រុកបវេល ខេត្តបាត់ដំបង) និងជំរុំវត្តទួលប្រាសាទ (ស្រុកមង្គលបុរី ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ)។​
នេះមិនមែនជាលើកទី១ ដែលអម្រឹត ចូលរួមចំណែកសម្រាលការលំបាកជូនអតិថិជន និងប្រជាជនរងគ្រោះដែលជួបការលំបាកនោះទេ។  កន្លងមក ទាំងស្ថាប័នផ្ទាល់ និងបុគ្គលិកទាំងអស់ បាន និងកំពុងចូលរួមគាំទ្រយ៉ាងសកម្មជាស្មារតី ឬចូលរួមបរិច្ចាគជាថវិកា តាមមធ្យោបាយផ្សេងៗ និងលទ្ធភាពផ្ទាល់ខ្លួន ជួយប្រជាជនភៀសសិក និងប្រជាពលរដ្ឋរងគ្រោះ រួចមកហើយ។ អម្រឹត កំពុងរៀបចំផែនការ ចូលរួមជួយសម្រាលបន្ទុកប្រជាជនភៀសសឹក ជាបន្តបន្ទាប់ទៀត នាពេលខាងមុខ។
តាំងពីគ្រាដំបូង នៃការចាប់ផ្តើមមានជម្លោះតាមបណ្តោយព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ អម្រឹត បានចូលរួមគាំទ្រ និងអនុវត្តយ៉ាងសកម្មនូវវិធានការនានា ស្របតាមគោលការណ៍ណែនាំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដូចជា ការមិនគិតការប្រាក់ ពន្យារការសងប្រាក់ ជួយអតិថិជនជាយុទ្ធជនដែលរងរបួស និងការលុបបំណុលដល់គ្រួសារយោធានពិការនិងពលី ជាដើម ។ យើងទាំងអស់គ្នា ជឿជាក់ថា សាមគ្គីជាធ្លុងមួយ នោះពួកយើងនឹងឆ្លងផុតគ្រាដ៏លំបាកនេះជាមួយគ្នា។ សាមគ្គី… យើងនឹងឆ្លងផុតគ្រាដ៏លំបាកនេះជាមួយគ្នា Stronger Together