ស្របទៅនឹងស្ថានភាពនៃអាកាសធាតុនាពេលបច្ចុប្បន្នដែលមិនសូវមានភ្លៀងធ្លាក់ទៀងទាត់ ឬគ្រប់គ្រាន់ដែលអាចបណ្តាលឱ្យមានផលប៉ះពាល់ដល់ការបង្កបង្កើនផលដាំដុះ ដំណាំចម្រុះក្នុងវិស័យកសិកម្ម បានជំរុញឱ្យប្រជាកសិករចាប់ផ្តើមមានការវិវត្តន៍ខ្លួនបន្តិចម្ដងៗ ចេញពីការពឹងផ្អែកទាំងស្រុងលើទឹកភ្លៀង ហើយងាកទៅរកបច្ចេកទេសថ្មីៗមកជួយជំនួសវិញ។
ជាដំណោះស្រាយកសិករភាគច្រើនបាន និងកំពុងប្រើប្រាស់ម៉ាស៊ីនបូមទឹកយកទៅស្រោចស្រពដំណាំដើរដោយថាមពលចំហេះ ខណៈដែលវិធីសាស្ត្រមួយនេះក្រៅពីធ្វើឱ្យតម្លៃថ្លៃដើមកើនឡើងខ្ពស់ ថែមទាំងអាប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថានទៀតផង។ ជាមួយគ្នានេះ គេក៏ឃើញមានកសិករមួយចំនួនផ្សេងទៀត បានចាប់ផ្ដើមងាកចេញពីការប្រើប្រាស់ម៉ាស៊ីនបូមទឹក ទៅប្រើប្រាស់ថាមពលសូឡាសម្រាប់បូមទឹកដាក់ស្រែចំការជំនួសវិញម្ដង ដែលវិធីនេះ អាចទទួលបានចំណេញច្រើន ហើយមិនបង្កផលប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន។
បើតាមអ្នកជំនាញកសិកម្ម លោកឧកញ៉ា សួង ណយ ដែលបានអនុវត្តផ្ទាល់នៅលើផ្ទៃដីដាំដុះរបស់លោកបានឱ្យដឹងថា ការដាក់បន្ទះសូឡាដើម្បីទាញយកថាមពលមកប្រើប្រាស់នេះ ថ្វីត្បិតតែត្រូវចំណាយប្រាក់បន្តិចមែន ប៉ុន្តែវាចំណាយតែម្ដងគឺអាចប្រើបានរហូតទៅដល់២០ឆ្នាំ ខុសពីម៉ាស៊ីនប្រើប្រេងសាំងដែលត្រូវការផ្លាស់ប្ដូរ និងជួសជុលញឹកញាប់ ហើយត្រូវចំណាយថ្លៃប្រេងជាប្រចាំ។
“សូឡាអាចជួយបានទាំងបរិស្ថាន ថែទាំទាំងសុខភាព ជួយដល់ដីស្រែចំការរបស់បងប្អូនប្រជាកសិករផងដែរ ព្រោះថាការប្រើម៉ាស៊ីនជៀសមិនផុតពីការហៀប្រេងទៅលើដី ឬអាចហូរទៅតាមទឹកជាដើម។ ម៉្យាងទៀត ថាមពលដែលបានមកពីប្រព័ន្ធសូឡានេះអាចមានលទ្ធភាពដំណើរការបូមទឹកដោយខ្លួនឯងនៅពេលមានថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ (ពេលថ្ងៃ) និងឈប់បូមវិញនៅពេលអស់ថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ (ពេលយប់)។ ដូច្នេះ កសិករមានពេលវេលាច្រើននៅក្នុងការថែទាំដំណាំរបស់ខ្លួន”
ជាមួយនឹងបទពិសោធន៍ប្រើប្រាស់នៅលើផ្ទៃដីរបស់លោកឧកញ៉ាផ្ទាល់ប្រមាណជិត២០ឆ្នាំបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ៖
“កសិករដែលចង់ប្រើប្រព័ន្ធបូមទឹកដើរដោយថាមពលសូឡាគប្បីត្រូវដឹងថា ប្រភពទឹករបស់ខ្លួននៅឯណា គាត់ត្រូវដឹងថានីវ៉ូទឹកមានកម្ពស់ប៉ុន្មានដើម្បីបូម ហើយបើសិនជាមិនមានទេ កសិករត្រូវជីកអណ្ដូង។ ម្យ៉ាងទៀត គាត់ត្រូវដឹងថាគាត់ត្រូវការទឹកប៉ុន្មានគីបក្នុងមួយថ្ងៃ ដើម្បីងាយស្រួលប្រាប់អ្នកជីកថាគួរជីកក្នុងជម្រៅប៉ុណ្ណា ហើយអ្វីដែលសំខាន់បំផុត គាត់ត្រូវមានលុយទិញសម្ភារៈយកទៅតម្លើង ត្រូវចេះតទុយោ និងចេះតម្លើង”
លោកបញ្ជាក់ទៀតថា ក្នុងករណីបងប្អូនប្រជាកសិករមានដីដាំដុះត្រឹមកន្លះហិកតា ទៅ១ហិកតា ការចំណាយលើការតម្លើងប្រព័ន្ធសូឡា អាចអស់ប្រាក់ចន្លោះពី ៣០០ ទៅ ៤០០ ដុល្លារ ដែលចំនួននេះមិនច្រើនទេ បើគិតទូទាត់ជាមួយការទិញម៉ាស៊ីន និងទិញប្រេងសាំង ឬប្រេងម៉ាស៊ូតសម្រាប់ចាក់ជាប់ជាប្រចាំ ហើយបើសិនដីស្រែមានទំហំ១០ហិកតា អាចប្រើថាមពល ២.២ គីឡូវ៉ាត់ និងអាចចំណាយថវិការក្នុងការតម្លើងប្រមាណជិត ២ ០០០ដុល្លារ។ បើតាមឯកសារស្ដីពី «ផែនទីបង្ហាញផ្លូវបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្ម» របស់ក្រសួងឧស្សាហកម្ម បានលើកទឹកចិត្តដល់កសិករ នៅក្នុងការបង្កើនសក្តានុពលនៃភាពរីកចម្រើនរបស់បច្ចេកវិទ្យាដូចជា គំនិតផ្ដួចផ្ដើមកសិកម្មឆ្លាតវៃ ដែលជាទស្សនៈទានមួយក្នុងបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម ៤.០ ជាដើម។ ម្យ៉ាងទៀត កម្ពុជាមានមហិច្ឆតាក្លាយខ្លួនជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០ ដូច្នេះ កម្ពុជាត្រូវចាប់យកឱ្យបានឆាប់បំផុតនូវសក្តានុពលបច្ចេកវិទ្យា៕