សហគ្រិនវ័យក្មេងអាស៊ាន ៖ ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុគឺសំខាន់ណាស់ ដើម្បីឈានទៅទទួលកម្ចីបានសម្រាប់អាជីវកម្ម
ភ្នំពេញ ៖ នាឱកាសកិច្ចពិភាក្សាក្រោមប្រធានបទ «ផលវិបាកនៃការទទួលបានកម្ចីហិរញ្ញវត្ថុរបស់សហគ្រាសធនតូច និងមធ្យម» ដែលត្រូវបានធ្វើឡើងនៅរសៀលថ្ងៃទី១២ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ក្នុងមហោស្របសហគ្រិនវ័យក្មេងអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២ បណ្តាសហគ្រិនវ័យក្មេងអាស៊ានបានបង្ហាញអំពីសារៈសំខាន់សម្រាប់ម្ចាស់អាជីវកម្ម ក្នុងការដែលមានចំណេះដឹងលើផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីអាចទទួលបានកម្ចីទៅដំណើការអាជីវកម្ម។
វាគ្មិនដែលជាសហគ្រិនវ័យក្មេងមកពីបណ្ដាប្រទេសនៅក្នុងអាស៊ាន បានចែករំលែកនូវលក្ខខណ្ឌនៃប្រទេសរៀងៗខ្លួន ដែលសុទ្ធសឹងតែរងផលប៉ះពាល់ដោយសារជំងឺកូវីដ១៩។ ក្នុងនោះការទទួលបានប្រាក់កម្ចីសម្រាប់ស្រោចស្រង់អាជីកម្ម គឺជាបញ្ហាចោទមួយ។ យ៉ាងណាមិញ មូលហេតុចម្បងមួយដែលរារាំងដល់ការទទួលបានប្រាក់កម្ចីគឺពាក់ព័ន្ធនឹងចំណេះដឹង របស់ម្ចាស់អាជីវកម្មផ្ទាល់ទៅលើផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ ក្រៅពីនោះ ក៏មានការលើកឡើងផងដែរអំពីគឺការខ្វះវត្ថុបញ្ចាំ និងកង្វះផែនការអាជីវកម្មច្បាស់លាស់ជាដើម។
លោក ស៊ីម ច័ន្ទគិរីរ័ត្ន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន BanhJi ដែលជាវាគ្មិនមួយរូបតំណាងឱ្យកម្ពុជាក៏បានលើកឡើងផងដែរអំពីបញ្ហាមួយនេះ។ លោកបញ្ជាក់ថា រដ្ឋាភិបាលបានផ្ដល់ជាហិរញ្ញបទានដែលមានការប្រាក់ទាបដើម្បីស្រោចស្រង់អាជីវកម្មដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយជំងឺកូវីដដោយផ្ដោតជាពិសេសលើអាជីវកម្មធនតូច និងមធ្យមតែម្ដង។ ប៉ុន្តែយ៉ាងណា ចំណេះដឹងរបស់ម្ចាស់អាជីវកម្មធនតូច និងមធ្យមនៅមានកម្រិតនៅឡើយ។
លោក ស៊ីម ច័ន្ទគិរីរ័ត្ន មានប្រសាសន៍ថា ៖
“ម្ចាស់អាជីវកម្មត្រូវពង្រឹងចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីអាចយល់ពីការរៀបផែនការអាជីវកម្ម និងគ្រប់គ្រងសាច់ប្រាក់បានកាន់តែល្អ ចៀសវាងនូវហានិភ័យមួយចំនួន”
លោកក៏បានលើកឡើងផងដែរអំពីបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ Fintech ដែលជាផ្នែកមួយក្នុងការសម្រួល សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុទៅកាន់ម្ចាស់អាជីវកម្ម ដែលទាំងអស់នេះ ជាដំណើរការនៃការនៃការបញ្រ្ជាប ចំណេះដឹងទៅកាន់ប្រជាជនឱ្យកាន់តែទូលាយ។ ម្យ៉ាងទៀត សម័យកាលបច្ចុប្បន្ន ការទទួលបានព័ត៌មាន និងចំណេះដឹងគឺកាន់តែងាយស្រួល ដោយគ្រាន់តែមានទូរស័ព្ទដៃមួយ ភ្ជាប់ជាមួយប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត។ ដូច្នេះ បច្ចេកវិទ្យាបានដើរ តួយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងការទំនាក់ទំនង និងពង្រឹងសក្កានុពលនៃអាជីវកម្មផងដែរ។
MS. Shinny Chia ដែលជាសហគ្រិនវ័យក្មេងមកពីប្រទេសប្រ៊ុយណេ ក៏បានសម្លឹងឃើញពីភាពសំខាន់មិនអាចខ្វះបាននៃការមានចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ដែលអ្នកនាងបានបញ្ជាក់ពីកិច្ចខិតខំ ប្រឹងប្រែងរបស់ភាគីពាក់ព័ន្ធនៅប្រទេសប្រ៊ុយណេផ្ទាល់ ក្នុងការបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងផ្នែកនេះទៅកាន់ម្ចាស់អាជីវកម្ម ដើម្បីឱ្យពួកគេកាន់តែមានភាពរឹងមុំា។
ចំណែកឯវាគ្មិនមកពីប្រទេសសិង្ហបុរីគឺ MR. Eric Neo S.W បានគូសបញ្ជាក់ថា និរន្តរភាពរបស់អាជីវកម្មគឺងាយនឹងបាត់បង់ណាស់ ដូច្នេះហើយពួកគេត្រូវការចាំបាច់នូវកម្ចីហិរញ្ញវត្ថុដើម្បីពង្រឹង និងពង្រីកសមត្ថិភាពអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ ប៉ុន្តែបើទោះជាអ្នកពាក់ព័ន្ធព្យាយាមជួយតាមរយៈការផ្ដល់កម្ចីយ៉ាងណាក៏ដោយ បើសិនម្ចាស់អាជីវកម្មផ្ទាល់មិនមានចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ពួកគេ នៅតែមិនអាចធានាភាពយូរអង្វែងរបស់អាជីវកម្មពួកគេដដែល។
គួរបញ្ជាក់ថា កិច្ចពិភាក្សាស្ដីអំពី «ផលវិបាកនៃការទទួលបានកម្ចីហិរញ្ញវត្ថុរបស់សហគ្រាសធនតូច និងមធ្យម» ត្រូវបានធ្វើឡើងនៅក្នុងកម្មវិធីមហោស្រពសហគ្រិនវ័យក្មេងអាស៊ានលើកទី៧ នៅព្រឹក ថ្ងៃទី១២ ខែវិច្ឆិកា ដែលជាថ្ងៃទីមួយនៃការបើកកម្មវិធីនេះជាផ្លូវការ។ កម្មវិធីនេះផងដែរ ជាការជួបជុំ ជជែកគ្នារវាងសហគ្រិនមកពីប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ាន ដើម្បីរកដំណោះស្រាយជុំវិញបញ្ហានានា របស់ក្រុមសហគ្រិនវ័យក្មេងអាស៊ាន៕