កូរ៉េ គឺជាដៃគូសន្ទនាទី២ ដែលអាស៊ានបានបង្កើតកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី និងជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មធំទី៥ របស់អាស៊ាន ហើយក៏ជាប្រភពទុនវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសធំទី៧របស់អាស៊ាន។
នៅឆ្នាំ ២០០៥ អាស៊ាន និងកូរ៉េបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងក្របខ័ណ្ឌ ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ (កិច្ចព្រមព្រៀងក្របខ័ណ្ឌ ឬ Framework Agreement) ហើយក្រោយមកបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងចំនួន ៤ ទៀតដែលបង្កើតជាច្បាប់មួយសម្រាប់បង្កើតតំបន់ពាណិជ្ជកម្មសេរីអាស៊ាន-កូរ៉េ (AKFTA) និងចូលជាធរមាននៅលើថ្ងៃទី ១ ខែមករា ឆ្នាំ២០១០ ។
កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីអាស៊ាន-កូរ៉េ (AKFTA) បានជួយបង្កើនកម្រិតពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគរវាងអាស៊ាន-កូរ៉េខាងត្បូង។ យោងតាមទិន្នន័យបឋមរបស់អាស៊ាន ពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងអាស៊ាន និងកូរ៉េ បានកើនឡើងដល់ ១៥៦,៥ ពាន់លានដុល្លារ ឬ ស្មើនឹង ៥,៦% នៃពាណិជ្ជកម្មសរុបរបស់អាស៊ានក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ លំហូរចូលនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) ពីកូរ៉េខាងត្បូងមានចំនួន ២,៦ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ឬ ស្មើនឹង ១,៦ ភាគរយនៃ FDI ទាំងអស់ចូលទៅក្នុងអាស៊ាន។
កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីអាស៊ាន-កូរ៉េ AKFTA បង្កើតឱកាសសម្រាប់ប្រជាជន ៧០០ លាននាក់រវាងអាស៊ាន-កូរ៉េ ជាមួយនឹងផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបចំនួន ៤,៨ ទ្រីលានដុល្លារអាមេរិកតាមរយៈរបបទីផ្សារសេរី សម្របសម្រួល និងការវិនិយោគក្នុងចំណោមភាគីរបស់ AKFTA ។ តាមរយៈការអនុវត្ត AKFTA ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព អាស៊ានទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនពីការជឿនលឿនរបស់ប្រទេសកូរ៉េក្នុងវិស៏យឧស្សាហកម្មផលិតកម្ម និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ហើយកិច្ចសហប្រតិបត្តិនេះបានធ្វើឲ្យទំនាក់ទំនងអាស៊ាន-កូរ៉េកាន់តែជិតស្និទ្ធ និង ជំរុញជំហររបស់អាស៊ានក្នុងបណ្តាញផលិតកម្មក្នុងតំបន់ ក៏ដូចជារៀបចំតំបន់ឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់បដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី ៤។
បន្ទាប់ពីការចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងក្របខណ្ឌ កិច្ចព្រមព្រៀងអាស៊ាន-កូរ៉េស្តីពីពាណិជ្ជកម្មទំនិញ (AKTIGA) ក៏ត្រូវបានចុះហត្ថលេខានៅថ្ងៃទី ២៤ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០០៦។ កិច្ចព្រមព្រៀងនេះបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណង កំណត់នូវការ អនុគ្រោះពន្ធលើពាណិជ្ជកម្មទំនិញរវាងរដ្ឋសមាជិកអាស៊ាន និងកូរ៉េ. ហើយវាពាក់ព័ន្ធនឹងការកាត់បន្ថយពន្ធជាបន្តបន្ទាប់ និងការលុបចោលសម្រាប់បន្ទាត់ពន្ធទាំងអស់ក្នុងរយៈពេលអន្តរកាល។ នៅក្រោមកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ ការនាំចេញរបស់អាស៊ាននឹងទទួលបាននូវទីផ្សារកាន់តែច្រើនទៅកាន់ប្រទេសកូរ៉េ ដោយចាប់ផ្តើមពីឆ្នាំ ២០០៦ ហើយមានទីផ្សារសេរីក្នុងឆ្នាំ ២០១០ ខណៈដែលប្រទេសកូរ៉េបានលុបបំបាត់ពន្ធគយសម្រាប់គ្រប់បន្ទាត់ពន្ធគយក្រោមច្បាប់ធម្មតា។ ការនាំចូលផលិតផលក្រោមបទធម្មតារបស់ប្រទេសប្រ៊ុយណេ ឥណ្ឌូនេស៊ី ម៉ាឡេស៊ី សិង្ហបុរី ហ្វីលីពីន និងថៃ ទទួលបានអត្រាពន្ធសូន្យចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១២ សម្រាប់ប្រទេសវៀតណាម និង CLM (កម្ពុជា ឡាវ និងមីយ៉ាន់ម៉ា) ចាប់ពីថ្ងៃទី ១ ខែមករា ឆ្នាំ ២០១៨ និងឆ្នាំ ២០២០ រៀងគ្នា។
កិច្ចព្រមព្រៀងអាស៊ាន-កូរ៉េស្តីពីពាណិជ្ជកម្មសេវាកម្ម (AK-TISA) ត្រូវបានបានចុះហត្ថលេខានៅថ្ងៃទី ២១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០០៧ ដោយផ្តល់នូវវេទិកាមួយដើម្បីបើកបន្ថែមទៀតនូវលទ្ធភាពទទួលបានទីផ្សារឲ្យកាន់តែច្រើនសម្រាប់អ្នកផ្តល់សេវាកម្មអាស៊ាន និងកូរ៉េ។ តាមរយៈការប្តេជ្ញាចិត្តដែលមានស្រាប់របស់ពួកគេនៅក្នុង WTO ក្រោមកិច្ចព្រមព្រៀងទូទៅស្តីពីពាណិជ្ជកម្មសេវាកម្ម (GATS) អាស៊ាន និងកូរ៉េទាំងពីរបានធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ពួកគេបន្ថែមទៀតលើផ្នែកអនុវិស័យថ្មី ការបន្ធូរបន្ថយការរឹតបន្តឹងលើការនាំចូល និងការពង្រឹងលើវិស័យសេវាកម្មជាច្រើន រួមមាន អាជីវកម្ម សំណង់ ការអប់រំ សេវាកម្មទំនាក់ទំនង បរិស្ថាន សេវាកម្មទេសចរណ៍ និងសេវាកម្មដឹកជញ្ជូន។
កិច្ចព្រមព្រៀងអាស៊ាន-កូរ៉េស្តីពីការវិនិយោគ (AK-IA) ត្រូវបានចុះហត្ថលេខានៅថ្ងៃទី ២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០០៩ ក្នុងគោលបំណងផ្តល់នូវបរិយាកាសប្រកបដោយតម្លាភាព សម្របសម្រួល និងសុវត្ថិភាពបន្ថែមទៀតសម្រាប់អ្នកវិនិយោគអាស៊ាន និងកូរ៉េ។ សមាសធាតុសំខាន់ៗនៃ AK-AI គឺបានរួមបញ្ចូលបទប្បញ្ញត្តិស្តីពីការព្យាបាលជួយគ្នាប្រកបដោយយុត្តិធម៌ និងសមធម៌ ការការពារពេញលេញ និងសុវត្ថិភាពដែលគ្របដណ្តប់លើការវិនិយោគ។
តាមរយៈសារៈសំខាន់នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចក្នុងការធ្វើឱ្យទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីឲ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន និងនិរន្តរភាព អាស៊ាន-កូរ៉េបានអនុវត្តយ៉ាងសកម្ម និងកំពុងបន្តស្វែងរកសកម្មភាពកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចលើវិស័យដែលមានផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក ដូចដែលមានចែងក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងក្របខណ្ឌ។ ក្រុមភ្នាក់ងារដែលខិតខំប្រឹងប្រែងលើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច (AKFTA WGEC) ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ ២០០៦ ដើម្បីអភិវឌ្ឍ និងតាមដានសកម្មភាពកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច។ មូលនិធិសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ាន-កូរ៉េ (AKEC Fund) ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ ២០០៨ ដើម្បីគាំទ្រដល់គម្រោងសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចទាំងនេះ ដើម្បីជួយដោះស្រាយបញ្ហាផ្សេងៗនៅក្នុងតំបន់ដែលជាស្នូលនៃរបៀបវារៈអភិវឌ្ឍន៍របស់អាស៊ាន និងកូរ៉េ ហើយកំពុងជួយដល់វិស័យអាទិភាពជាច្រើន រួមទាំងការអភិវឌ្ឍន៍ MSME ការសម្របសម្រួលពាណិជ្ជកម្ម ការច្នៃប្រឌិត ការអភិរក្សថាមពល និងការអភិវឌ្ឍន៍តាមវិស័យផ្សេងៗទៀត។ អត្ថបទដោយ ៖ ពុធធីតា