សហគមន៍កសិកម្មសម្ព័ន្ធកសិករខ្មែរអង្គរ ទទួលជំនួយឥតសំណង៧០ម៉ឺនដុល្លារពីគម្រោង​ពិពិធកម្មកសិកម្មកម្ពុជា
សៀមរាប ៖ សហគមន៍កសិកម្មសម្ព័ន្ធកសិករខ្មែរអង្គរ នៅខេត្តសៀមរាប ទទួលបានជំនួយឥតសំណង៧០ម៉ឺនដុល្លារពីគម្រោងពិពិធកម្មកសិកម្មកម្ពុជា (CASDP) ដែល​ប្រាក់ជំនួយនេះនឹងរួមចំណែកក្នុងការពង្រីកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកសិកម្មសំខាន់ៗ ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពផលិតកម្មរបស់សហគមន៍។
ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានគូសបញ្ជាក់ថា​ កញ្ចប់ជំនួយនេះ គឺស្ថិតនៅក្រោម​កិច្ចព្រមព្រៀងហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងបំពេញបន្ថែមទុនវិនិយោគដែលត្រូវបានធ្វើឡើងរវាងសហគមន៍កសិកម្មសម្ព័ន្ធកសិករខ្មែរអង្គរ និងគម្រោងពិពិធកម្មកសិកម្មកម្ពុជា នៅឃុំលាងដៃ ស្រុកអង្គរធំ ខេត្តសៀមរាប កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ២០២៥។
ក្រោមគម្រោងនេះ សហគមន៍នឹងរួមចំណែកវិនិយោគ ៤០% លើការសាងសង់ផ្ទះសំណាញ់ចំនួន ៥០ ខ្នង និងផ្លូវគ្រួសក្រហមប្រវែង ៥,៣ គីឡូម៉ែត្រនៅក្នុងសហគមន៍។ កិច្ចព្រមព្រៀងហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងនេះ ត្រូវបានចុះហត្ថលេខារវាងសហគមន៍កសិកម្មសម្ព័ន្ធកសិករខ្មែរអង្គរ និងគម្រោងពិពិធកម្មកសិកម្មកម្ពុជា ដោយមានការចូលរួមពីលោកស្រី ចំរើន មុទិតា តំណាងធនាគារពិភពលោក។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ ។
ឯកឧត្តម អ្នកនាំពាក្យរូបនេះបានលើកឡើងដែរថា តាមរយៈការវិនិយោគទាំងនេះ សហគមន៍កសិកម្មសម្ព័ន្ធកសិករខ្មែរអង្គរ នឹងមានសមត្ថភាពអាចផ្គត់ផ្គង់បន្លែសុវត្ថិភាពចម្រុះបានប្រមាណ ១៣៥ តោនក្នុងមួយឆ្នាំ ដែលនឹងរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់សន្តិសុខស្បៀង និងជីវភាពរស់នៅរបស់សមាជិកសហគមន៍។
ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ បានបញ្ជាក់ថា ៖
«ប្រាក់ជំនួយនេះ គឺដើម្បីចូលរួមវិនិយោគ ៤០ភាគរយលើផ្ទះសំណាញ់៥០ខ្នង និងកសាងផ្លូវគ្រួសក្រហមក្នុងសហគមន៍ប្រវែងប្រមាណ៥,៣គីឡូម៉ែត្រ ហើយកញ្ចប់ជំនួយនេះ សហគមន៍នឹងមានសមត្ថភាពផ្គត់ផ្គង់បន្លែសុវត្ថិភាពចម្រុះប្រមាណ១៣៥តោនក្នុងឆ្នាំ»។
សូមជ្រាបថា កន្លងមក ដើម្បី​ជួយ​គាំទ្រ​ទុន​បង្វិល​ដល់​សហគមន៍​កសិកម្ម​ទំនើប រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បាន​សម្រេច​ជា​គោល​ការណ៍​​ផ្តល់​ឥណទាន​ថ្មីចំនួន៣៥ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក សម្រាប់​ផ្តល់​ឥណទាន​ដល់​សហគមន៍​កសិកម្ម​ទំនើប​សម្រាប់​រយៈពេល៣ឆ្នាំ គឺ ២០២៥-២០២៧។ រដ្ឋ​ក៏កំពុងពង្រីកសហគមន៍កសិ​កម្មទំនើបនៅ​តាម​បណ្តា​ខេត្ត និងគ្របដណ្តប់លើដំណាំដែលមានសក្តានុពលខ្ពស់ផ្សេងទៀត ដូចជា ស្វាយ កៅស៊ូ និងទុរេនជាដើម។
បច្ចុប្បន្ន​ ​ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ, ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ,ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ និងកសិ​កម្ម និង​សាជីវកម្ម​ធានា​ឥណទាន ​កំពុង​រៀបចំ​ដំណើការ​ឥណទានសម្រាប់​ផ្តល់​ឥណទាន​ដល់​សហគមន៍​កសិកម្ម​ទំនើបថ្មី ដែលត្រូវបានចុះបញ្ជីទទួលស្គាល់ផ្លូវការជាបន្តបន្ទាប់នៅក្នុងខេត្តចំនួន ៧ រួមមាន សៀមរាប កំពង់ធំ តាកែវ កំពង់ឆ្នាំង កណ្តាល ត្បូងឃ្មុំ និងពោធិ៍សាត់ លើមុខដំណាំ​យុទ្ធសាស្រ្ត​ចំនួន ៤មុខគឺ ដំណាំស្រូវ ដំណាំបន្លែ ដំណាំស្វាយ​ចន្ទី និង​ដំណាំម្រេច ដែលសហគមន៍គ្របដណ្តប់លើផ្ទៃដីចំនួន ១១ ៤២១ហិកតា និងមានផលិតភាពប្រចាំឆ្នាំចំនួន ១៩,៧៧លានដុល្លារ។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា សហគមន៍កសិកម្មទំនើប ត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីប្រែក្លាយការធ្វើកសិកម្មលក្ខណៈ​គ្រួ​សារទៅជាសហគ្រាសសេដ្ឋកិច្ចកសិកម្មដ៏រឹងមាំ ដែលអាចតម្រង់ទិសផលិតកម្មស្របតាម​តម្រូវការទីផ្សារ មានសមាហរណកម្មខ្ពស់ មានសេដ្ឋកិច្ចមាត្រដ្ឋាន និងមានសមត្ថភាព​ប្រ​កួតប្រជែងកាន់តែល្អប្រសើរ៕