របាយការណ៍ស្រាវជ្រាវដែលត្រូវបានបង្ហាញជាសាធារណៈដោយកម្មវិធីបរិស្ថានរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ឬ UN Environment Programme បានរៀបរាប់ថា មកដល់បច្ចុប្បន្ននេះហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាសំណង់អគារនៅតាមបណ្តាទីក្រុងទាំងអស់លើសកលលោកដើម្បីបំពេញតម្រូវការស្នាក់នៅស្របតាមកំណើននៃពលរដ្ឋក្នុងចំនួនដល់ទៅ៧០ភាគរយទៀតគឺមិនទាន់អាចបញ្ចប់ការសាងសង់នៅឡើយ។
សកម្មភាពនៅក្នុងវិស័យសាងសង់ត្រូវបានយូអិនកំណត់ថាជាកត្តាដែលនាំឲ្យមានការបញ្ចេញឧស្ម័នពុលកាបូនឌីអុកស៊ីត CO2 ដល់ទៅ ៣៧ភាគរយរបស់ពិភពលោក ដែលចំណុចនេះបានក្លាយទៅជាក្តីកង្វល់យ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់អង្គការសហប្រជាជាតិ ជាពិសេសនៅក្រោយពេលដែលបានស្រាវជ្រាវរកឃើញថា ២ ភាគ ៣ នៃបណ្តាប្រទេសទាំងអស់លើសកលលោកដែលអនុញ្ញាតឲ្យមានការសាងសង់អគារថ្មីៗគឺធ្វើឡើងដោយមិនបានអនុវត្តតាមគោលការណ៍ច្បាប់ចាំបាច់សម្រាប់សំណង់អគារឲ្យបានត្រឹមត្រូវនោះទេ។
ជាដំណោះស្រាយ យូអិន ធ្លាប់បានបញ្ជាក់រួចរាល់ទៅហើយថា បណ្តារដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសនានាត្រូវតែចាំបាច់អនុវត្តតាមគោលការណ៍ច្បាប់សម្រាប់វិស័យសាងសង់ដែលច្បាប់នោះត្រូវបានគេស្គាល់ថា Climate-Friendly Mandatory Regulations។
ច្បាប់ដែលជាដំណោះស្រាយនេះបានសរសេរថា ក្រុមបណ្តាក្រុមហ៊ុនវិស្វកម្ម ក្រុមហ៊ុនអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ និងក្រុមហ៊ុនសាងសង់ទាំងអស់ ចាំបាច់ត្រូវតែគោរពតាមគោលការណ៍សាងសង់ដែលមានប្រសិទ្ធភាពបំផុតចំពោះវត្ថុធាតុដើមទាំងឡាយណាដែលមិនបញ្ចេញការបំពុល ឬ carbon footprint ។ ពួកគេចាំបាច់ផងដែរត្រូវធ្វើការវិនិយោគតែទៅលើសំណង់ណាដែលជាអគារបែបបៃតងប្រកបដោយហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធលាយឡំនឹងធម្មជាតិ ដូចជា ដើមឈើតាមផ្លូវ ដំបូលបែបបៃតង ដែលវានឹងអាចនាំមកនូវភាពស្រស់ស្រាយបែបធម្មជាតិដល់ទីក្រុង។
ដំណោះស្រាយនេះមិនត្រឹមតែបានជួយកាត់បន្ថយនូវការបញ្ចេញកាកសំណល់ចូលក្នុងបរិយាកាសប៉ុណ្ណោះទេ វាថែមទាំងអាចជួយដល់ការកាត់បន្ថយបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុតាមកាលកំណត់ ហើយជួយបង្កើនឲ្យការប្រើប្រាស់ទឹកស្អាត និងខ្យល់ស្អាត ជាពិសេសសុខមាលភាពជូនពលរដ្ឋតាមទីក្រុងផងដែរ។ គួរឲ្យដឹងដែរថា វិស័យសំណង់ Construction គឺជាកត្តាសំខាន់បំផុតមួយក្នុងចំណោមកត្តាដំណោះស្រាយទាំង៦របស់អង្គការសហប្រជាជាតិដើម្បីអាចកាត់បន្ថយការបំពុលក្នុងអាកាស និងកាត់បន្ថយកំណើនអាកាសធាតុពិភពលោកឲ្យបាន ១,៥ អង្សារ ដែលក្រៅពីនោះមានវិស័យផ្សេងទៀត ដូចជា វិស័យដឹកជញ្ជូន Transport វិស័យឧស្សាហកម្ម Industry វិស័យថាមពល Energy វិស័យធម្មជាតិ Nature និងវិស័យអាហារ និងកសិកម្ម Food & Agriculture៕