ភ្នំពេញ ៖ ព្រឹត្តិការណ៍មហោស្រពសហគ្រិនវ័យក្មេងអាស៊ានលើកទី៧ (AYE Carnival) សម្រាប់ថ្ងៃទី១ នៅថ្ងៃទី១២ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមប្រធានបទ “លទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមសម្រាប់កំណើនរួមគ្នា” បានផ្តល់ធាតុចូលថ្មីៗច្រើនសម្រាប់វិស័យសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ក្នុងកាប្រើប្រាស់ និងទទួលបានកម្ចីឥណទានប្រកបដោយបរិយាបន្ន និងប្រសិទ្ធភាព។
កិច្ចពិភាក្សាទៅលើប្រធានបទ “លទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមសម្រាប់កំណើនរួមគ្នា” មានការចូលរួមពីវាគ្មិនសំខាន់ៗចំនួនប្រាំមកពីប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ឥណ្ឌូនេស៊ី ហ្វីលីពីន ប្រ៊ុយណេ និងកម្ពុជា ដែលសម្របសម្រួលដោយ លោក Raymond Sia Say Guan ប្រធានសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា។
នៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាដ៏សំខាន់នេះ វាគ្មិនបានផ្តោតសំខាន់ទៅលើបញ្ហាប្រឈម និងដំណោះស្រាយរបស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ក្នុងការទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងការទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុអាស៊ានពីធនាគារអាស៊ាន។
កិច្ចពិភាក្សាក៏បានផ្តោតសំខានលើចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលជាចំណុចមិនអាចខ្វះខាតបានសម្រាប់ការអាជីវកម្ម ដើម្បីអាចជំរុញឱ្យអាជីវកម្មជោគជ័យ និងលើកឡើងអំពីការជំរុញឱ្យមានភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលបានសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ និងលទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈការផ្តល់កម្ចីដែលមានភាពបត់បែន និងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ។
វាគ្មិនក៏បានលើកឡើងដែរថា ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុគួរតែដាក់ចូលក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់សាលារដ្ឋ និងជំរុញឱ្យមានបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ប្រជាជន និងសហគ្រិន ដែលទាំងនេះអាចជាយន្តការមួយក្នុងការជួយឱ្យប្រជាជន និងសហគ្រិនទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុត្រឹមត្រូវ ឬមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ឥណទានប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
គួររំលឹកផងដែរថា ទាក់ទងនឹងការដាក់បញ្ចូលកម្មវិធីចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុទៅកម្មពិធីសិក្សារដ្ឋ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាក៏បានដាក់ដំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុនៅសាលារដ្ឋតាមបណ្តាខេត្ត ដែលជាជំហានមួយក្នុងការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា៕