​ធនាគារ​ ABA​ ក្លាយជា​អ្នក​វិនិយោគ​ធំ​លើ​សញ្ញាប័ណ្ណ​បៃតង​ ដើម្បី​ពង្រឹង​ថាមពល​សូ​ឡា​របស់​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារ​ ABA​ បាន​ពង្រឹង​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​ខ្លួន​ចំពោះ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​ ដោយ​ក្លាយជា​អ្នក​វិនិយោគ​សញ្ញា​បណ្ណ​បៃតង​ដំបូង​គេ​ និង​ធំ​ជាងគេ​នៃ​សញ្ញា​បណ្ណ​បៃតង​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ស្នេ​ថេ​ក​ ដាយ​ណា​មិ​ក​ (SchneiTec​ Dynamic)​ ។​ ប្រតិបត្តិការ​ដ៏​សំខាន់​នេះ​ គឺជា​សញ្ញាប័ណ្ណ​គម្រោង​បៃតង​ដំបូង​គេ​បង្អស់​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ការ​ពង្រឹង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ថាមពល​ពី​ពន្លឺព្រះអាទិត្យ​ដែល​កំពុង​រីក​ចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​របស់​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​។​
​ធនាគារ​ ABA​ បាន​បង្ហាញ​ជំនឿ​យ៉ាង​មុតមាំ​របស់​ខ្លួន​លើ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ថាមពលបៃតង​នេះ​ ដោយ​ក្លាយជា​អ្នក​វិនិយោគ​ដ៏​ធំ​។​ ការ​ចូលរួម​ដ៏​សំខាន់​នេះ​កំពុង​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​គោលបំណង​របស់​ធនាគារ​សម្រាប់​ការ​ផ្តល់​ប្រាក់​កម្ចី​សាជីវកម្ម​ និង​សមត្ថភាព​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​ប្រតិបត្តិការ​ដែល​មាន​រចនាសម្ព័ន្ធ​ស្មុគស្មាញ​សម្រាប់​អតិថិជន​សាជីវកម្ម​ និង​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​។​
​ក្រុមហ៊ុន​ SchneiTec​ Dynamic​ ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​មាន​អាជីវកម្ម​ចម្បង​ខាង​ផលិត​ឧបករណ៍​ថាមពល​កកើត​ឡើង​វិញ​សម្រាប់​អភិវឌ្ឍន៍​ និង​ដំណើរការ​ នឹង​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់​ចំណូល​ពី​សញ្ញាប័ណ្ណ​បៃតង​នេះ​ ដើម្បី​ព​ន្លឿ​ន​ការ​អភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព​ថាមពល​សូ​ឡា​ នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស​។​ គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​នេះ​គាំទ្រ​ដោយ​ផ្ទាល់​ដល់​គោលដៅ​ជាតិ​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​បង្កើន​គោលដៅ​រក្សា​សន្តិសុខ​ថាមពល​ និង​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ឆ្ពោះទៅ​រក​ប្រភព​ថាមពល​ល្អ​ប្រសើរ​ជាង​មុន​។​
​ការ​វិនិយោគ​លើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ថាមពលបៃតង​នេះ​ ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា​នឹង​ផ្តល់​ផល​ចំណេញ​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​បរិស្ថាន​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ រួម​ទាំង​តម្លៃ​ផលិតកម្ម​ទាប​ ថាមពល​តម្លៃ​សមរម្យ​សម្រាប់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ និង​ការ​ជំរុញ​ដល់​ការ​ប្រកួតប្រជែង​ក្នុង​តំបន់​របស់​ប្រទេស​។​
តំណាងក្រុមហ៊ុនបានបង្ហាញពីភាព​ជឿជាក់​ថា ​ការ​វិនិយោគ​លើ​សញ្ញា​បណ្ណ​បៃតង​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ SchneiTec​ Dynamic​ គឺជា​ជំហាន​ដ៏​សំខាន់​ឆ្ពោះទៅ​រក​អនាគត​ថាមពល​ប្រកបដោយ​ចិ​រ​ភាព​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ ក្រុមហ៊ុនពិតជាមាន​មោទនភាព​ដែល​បាន​ក្លាយជា​អ្នក​វិនិយោគ​នៅ​ក្នុង​គម្រោង​ដំបូង​គេ​នេះ​ ហើយ​ជឿជាក់​ថា​នឹង​ត្រួសត្រាយ​ផ្លូវ​សម្រាប់​ហិរញ្ញប្បទាន​បៃតង​បន្ថែម​ទៀត​នៅ​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​​។​
​អំពី​ SchneiTec​ Dynamic
SchneiTec​ Co.​ Ltd.​ គឺជា​ក្រុមហ៊ុន​លំដាប់​ទី​មួយ​ក្នុង​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ដំណោះស្រាយ​ថាមពល​កកើត​ឡើង​វិញ​ និង​ជា​ក្រុមហ៊ុន​សូ​ឡា​ដែល​ឈានមុខ​គេ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដែល​ទទួលខុសត្រូវ​លើ​ការ​សាងសង់​កសិដ្ឋាន​ថាមពល​ពន្លឺព្រះអាទិត្យ​ដ៏​ធំ​បំផុត​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​។​ SchneiTec​ Dynamic​ Co.,​ Ltd.​ គឺជា​ក្រុមហ៊ុន​គោលបំណង​ពិសេស​មួយ​ដែល​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ដើម្បី​អភិវឌ្ឍ​ និង​ដំណើរការ​រោងចក្រ​ថាមពល​ពន្លឺព្រះអាទិត្យ​ 60​ MW​ នៅ​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង​ ដែល​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​មួយ​ផ្នែក​ដោយ​ចំណង​បៃតង​។​