" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-69991 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ផែនទីហានិភ័យឥណទាននឹងជួយស្ថាប័នផ្តល់កម្ចីកំណត់សម្គាល់លើ​ហានិភ័យឥណទាននៅកម្ពុជាកាន់តែងាយស្រួល
ភ្នំពេញ ៖ ក្រុមហ៊ុន​​ ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា)​ ខូអិលធីឌី (Credit Bureau (Cambodia) Co., Ltd (CBC)) បានប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការសេវាវិភាគទិន្នន័យកម្រិតខ្ពស់ដំបូងគេនៅក្នុងប្រទេសដោយប្រើឧបករណ៍វិភាគទិន្នន័យធុរកិច្ចសម្រាប់ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុជាសមាជិកទាំងអស់ ដើម្បីតាមដានកម្រិតហានិភ័យឥណទាននៅតាមទីតាំងភូមិសាស្ត្រជាច្រើន។
ក្រុមហ៊ុន​​ CBC បានបញ្ជាក់ថា ផែនទីហានិភ័យឥណទាន គឺជាដំណោះស្រាយចុងក្រោយគេបង្អស់ពីក្រុមហ៊ុន CBC​ ដែលបង្កើតឡើងក្នុង​ទម្រង់ជាផែនទីអន្តរកម្ម​  និងរស់រវើក ដែលអាចឱ្យបណ្តាអគ្គនាយក និងគណៈគ្រប់គ្រងរបស់ស្ថាប័នផ្តល់កម្ចី កំណត់សម្គាល់លើ​ហានិភ័យឥណទានរបស់ស្ថាប័នខ្លួនពីទីតាំងមួយទៅទីតាំងមួយទៀតបានយ៉ាងងាយស្រួល។
ក្រុមហ៊ុន CBC តែងតែពង្រឹងបន្ថែមលើសេវាវិភាគទិន្នន័យ និងឧបករណ៍វិភាគ និងដំណោះស្រាយធុរកិច្ចតាមបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីបង្កើតគុណតម្លៃដល់សមាជិកជាស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុទាំងអស់​ ព្រមទាំងលើកកម្ពស់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនៃឌីជីថលនីយកម្ម និងការធ្វើសេចក្តីសម្រេចចិត្ត ដោយផ្អែកលើការវិភាគទិន្នន័យច្បាស់លាស់នៅក្នុងប្រទេស។
នៅឆ្នាំ២០២០ ក្រុមហ៊ុន CBC បានអភិវឌ្ឍន៍បន្ថែមលើសេវាវិភាគទិន្នន័យ (DAR) របស់ខ្លួនឱ្យក្លាយជាទម្រង់របាយការណ៍ឆ្លាតវៃមួយអាចឱ្យនាយកប្រតិបត្តិជាន់ខ្ពស់ នៅស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុជាសមាជិក អាចអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រ និងផែនការនៃការអនុវត្តទៅតាមស្ថានភាពប្រតិបត្តិការរបស់ពួកគេ។ ផែនទីហានិភ័យឥណទាន ត្រូវ​បាន​បង្កើតឡើង ​ដើម្បីប្រើប្រាស់ជាមួយគ្នា​នឹងសេវាវិភាគទិន្នន័យ (DAR) ជាជាងជាឧបករណ៍ដាច់តែឯង ដើម្បីឱ្យស្ថាប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​អាចប្រើប្រាស់ ក្នុងការសម្រេចចិត្តលើផែនការយុទ្ធសាស្រ្តរបស់ស្ថាប័នដោយផ្អែកលើទិន្នន័យច្បាស់លាស់។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន នាយកប្រធានប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន​ CBC បានថ្លែងថា រយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំមុននេះ យើងបានសង្កេតឃើញថា វិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា​បានបត់បែនទៅតាមបរិបទនៃប្រព័ន្ធឌីជីថល និងបានធ្វើការផ្លាស់ប្ដូរយ៉ាងគំហុកលើផ្នែកវិភាគទិន្នន័យ។
លោកបានថ្លែងបន្តថា ៖
“ជាមួយនឹងការរីកចម្រើនជាលំដាប់នៃទីផ្សារឥណទាន សព្វថ្ងៃនេះ យើងមានសមាជិកសរុប ១៨០ ស្ថាប័ន ដែលជាគ្រឹះស្ថានធនាគារ មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ឥណទានជនបទ​ និងក្រុមហ៊ុន ភតិសន្យាហិរញ្ញវត្ថុ។​ ម៉្យាងវិញទៀត សមាជិករបស់យើងកំពុងតែពង្រីកប្រតិបត្តិការលើសេវា និងផលិតផលរបស់ខ្លួនទៅកាន់តំបន់ទីផ្សារថ្មីៗ ដែលជាហេតុធ្វើឲ្យពួកគេមានតម្រូវការលើការវិភាគហានិភ័យលើកម្ចីនៅតាមតំបន់ ទាំងនោះ​។ ដូច្នេះហើយ ទើបឧបករណ៍វិភាគនេះគឺបង្កើតឡើងដើម្បីបំពេញតម្រូវការរបស់សមាជិកយើង”
ផែនទីហានិភ័យឥណទានមិនត្រឹមតែជាឧបករណ៍ចង្អុលបង្ហាញពីបច្ចុប្បន្នភាពនិន្នាការនៅក្នុងទីផ្សារប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងបំពេញតម្រូវការលើទិន្នន័យខ្នាតធំរបស់ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ។ ដោយគិតពីតម្រូវការរបស់សមាជិកទាំងអស់ CBC បានបន្ថែមមុខងារកំណត់សម្គាល់យ៉ាងស៊ីជម្រៅ ដោយបង្ហាញពីការអនុវត្តដល់កម្រិត ឃុំ/សង្កាត់ ប្រៀបធៀបគុណភាពឥណទានរបស់ស្ថាប័នមួយទៅស្ថាប័នមួយ និងការ​រៀបចំ​រចនាសម្ព័ន្ធ​ប្រតិប​ត្តិការ​កម្ចី​ឡើងវិញ ដោយធៀបទៅនឹងមធ្យមភាគ​កម្ចីនៅក្នុងវិស័យ បន្ទាប់មកទាញយកទិន្នន័យលម្អិតពីផែនទីសម្រាប់ការវិភាគកាន់តែស៊ីជម្រៅ។
ជាមួយព័ត៌មាននៃប្រតិបត្តិការឥណទាន  ប្រវត្តិនិងប្រតិបត្តិការរបស់អ្នកខ្ចីនៅថ្នាក់ឃុំ ស្រុក និងខេត្ត ស្ថាប័ន ហិរញ្ញវត្ថុអាចរៀបចំយុទ្ធសាស្រ្តឡើងវិញនូវហានិភ័យនៃផលបត្រឥណទាន យុទ្ធសាស្រ្តទីផ្សារ និងការធ្វើ ផែនការផលិតផលថ្មីៗ ដោយផ្អែកលើតម្រូវការរបស់អ្នកប្រើប្រាស់នៅក្នុងភូមិសាស្ត្រគោលដៅផ្សេងៗ។ ដោយការផ្តល់ជូននូវរបាយការណ៍វិភាគទិន្នន័យលម្អិត ផែនទីហានិភ័យឥណទាន រួមជាមួយនឹងសេវាវិភាគ ទិន្នន័យ(DAR) នឹងបង្កើនភាពច្បាស់លាស់ ក្នុងការបញ្ជៀសហានិភ័យឥណទាន និងការស៊ើបសួរពីគណនី ដើម ហើយធ្វើឱ្យប្រាកដថា កម្ចីនីមួយៗកាន់តែមានសុវត្ថិភាព និងគុណភាពខ្ពស់ សម្រាប់ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុនានា តាមរយៈការផ្តល់ជូននូវព័ត៌មានទិន្នន័យឥណទាន៕