ឥណ្ឌា ៖ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មរបស់ប្រទេសឥណ្ឌា អ្នកនាង Nirmala Sitharaman កាលពីថ្ងៃពុធក្នុងសប្ដាហ៍នេះបានចេញសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយដែលអះអាងថា ឥណ្ឌានឹងបើកដំណើរការរូបិយវត្ថុឌីជីលផ្ទាល់ខ្លួន (rupee) យ៉ាងឆាប់បំផុតនៅក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ។
នៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍ស្តីអំពីបញ្ហាថវិកាជាតិដែលប្រព្រឹត្តទៅជារៀងរាល់ឆ្នាំ រដ្ឋមន្ត្រីរូបនេះក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា រដ្ឋាភិបាលឥណ្ឌាមានផែនការរួចទៅហើយក្នុងការបញ្ចូលពន្ធប្រមាណជា៣០ភាគរយទៅលើគ្រប់អាជីវកម្មទាំងឡាយដែលអាចប្រមូលប្រាក់ចំណេញពីការទូទាត់ជាលុយឌីជីថលនេះ។
គួរឲ្យដឹងដែរថា ប្រទេសឥណ្ឌាទោះបីជាយ៉ាងណាគឺបានចាប់ផ្តើមដំណើរការលុយឌីជីថលរបស់ខ្លួនយឺតពេលបន្តិចទៅហើយធៀបទៅនឹងមហាយក្សចិនដែលមានព្រំដែនជាប់គ្នានោះ ខណៈដែលឌីជីថលចិន Yuan គឺកំពុងបានដាក់ឲ្យដំណើរការតេស្តសាកល្បងអស់រយៈពេលមួយរយៈធំមកហើយនៅតាមបណ្តាទីក្រុងជាច្រើនក្នុងប្រទេស។
អ្នកនាង Sitharaman បានលើកឡើងបែបនេះដែរថា ៖
“ការដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់នូវលុយឌីជីថលដោយធនាគារកណ្តាលឥណ្ឌានឹងជួយជំរុញយ៉ាងខ្លាំងទៅដល់វិស័យធ្វើសេដ្ឋកិច្ច និងជំនួញបែបឌីជីថល។ លុយឌីជីថលនឹងជួយឲ្យមានការបង្កើនប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងរូបិយវត្ថុកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពនិងចំណាយកាន់តែប្រសើរឡើង។ រដ្ឋមន្ត្រីរូបនេះក៏បានបន្តថា ប្រតិបត្តិការនៃលុយឌីជីថលអាចជួយឲ្យរបបនៃការប្រមូលពន្ធកាន់តែមានភាពច្បាស់លាស់ និងសុក្រិត្យ ពីព្រោះថាគ្រប់ប្រាក់ចំណូល និងចំណាយទាំងអស់សុទ្ធតែត្រូវបានកត់ត្រា និងប្រមូលពន្ធបានយ៉ាងងាយស្រួល៕”