ធនាគារ SME បានបញ្ចេញឥណទានប្រមាណ ៣៣០ លានដុល្លារ ដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម គិតចុងខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម កម្ពុជា (SME) បានផ្តល់ការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ គិតជាទឹកប្រាក់សរុប ៣៣០ លានដុល្លារ ដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមប្រមាណ ២៨០០ សហគ្រាស ត្រឹមថ្ងៃទី៣០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣ ខណៈធនាគារ SME ពង្រីកសាខាជាបន្តបន្ទាប់ ដើម្បីដើម្បីជួយគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម។
ជាក់ស្តែង កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ ធនាគារ SME បានសម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការ ធនាគារសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម កម្ពុជា ម.ក សាខាខេត្តបាត់ដំបង ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ផាន់ ផល្លា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងឯកឧត្តម សុខ លូ អភិបាល នៃគណៈអភិបាលខេត្តបាត់ដំបង។
ធនាគារសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមកម្ពុជា ម.ក (ធ.ស.ក) ជាធនាគារគោលនយោបាយ ដែលបង្កើតឡើងក្រោមគំនិតផ្ដួចផ្ដើមរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីជួយគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ។ ជាមួយគ្នានេះដែរ ដើម្បីពង្រីកប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន និងបម្រើសេចក្ដីត្រូវការរបស់អតិថិជន ដែលត្រូវការប្រើប្រាស់សេវាធនាគារឱ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយ ធនាគារសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមកម្ពុជា ម.ក បានបង្កើតសាខានៅខេត្តបាត់ដំបង និងបានរៀចំទីតាំងការិយាល័យសម្រាប់ដាក់ឱ្យដំណើរការប្រតិបត្តិការរួចរាល់ផងដែរ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត លឹម អូន អគ្គនាយក នៃធនាគារសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម កម្ពុជា ម.ក បានបញ្ជាក់ថា ការពិតការបង្កើតសាខាបន្ថែម គឺជាផែនការយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ធនាគារសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ក្នុងការពង្រីកបណ្តាញចែកចាយ ដែលជាចំណុចមួយដ៏សំខាន់នៅក្នុងការតភ្ជាប់រវាងធនាគារ និងអតិថិជនរបស់ខ្លួន ដោយសម្រេចជ្រើសរើសយកខេត្តបាត់ដំបង សម្រាប់ការបើកសាខាលើកទី១របស់ខ្លួន ដោយសារតែខេត្តបាត់ដំបង គឺជាមជ្ឈមណ្ឌលសេដ្ឋកិច្ច ដ៏មានសក្តានុពលរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេសគឺវិស័យពាណិជ្ជកម្ម ឧស្សហកម្ម កសិកម្ម ជាងនេះទៀតនោះគឺវិស័យសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម រួមមានការកែច្នៃកសិផល សិប្បកម្ម និងផលិតកម្ម ជាដើម ។
“ធនាគារសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម មានចរិតធនាគារជាគោលនយោបាយ ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងទទួលបានអាជ្ញាប័ណ្ណប្រតិបត្តិការជាធនាគារពាណិជ្ជតាំងពីឆ្នាំ២០២០ ស្ថិតក្រោមអាណាព្យាបាលបច្ចេកទេសនិងហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងការត្រួតពិនិត្យរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដោយឈរលើបេសកកម្មចម្បងគឺការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទាន និងសេវាកម្មធនាគារពាណិជ្ជ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងចីរភាព ដើម្បីគាំទ្រសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម សំដៅជំរុញពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ចនិងការនាំចេញស្របតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។”
ឯកឧត្តម សុខ លូ អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង បានលើកឡើងដោយសុទិដ្ឋិនិយមថា ការបង្កើតធនាគារសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមកម្ពុជាសាខាខេត្តបាត់ដំបង គឺជាផ្នែកមួយ ដើម្បីធ្វើការឆ្លើយតបទៅនឹងផែនការទិសដៅរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែល បានសម្រេចបង្កើតប៉ូលសេដ្ឋកិច្ចទី៤របស់កម្ពុជា ដោយគ្របដណ្តប់លើខេត្តចំនួន៤ ស្ថិតនៅទិសពាយ័ព្យនៃប្រទេសកម្ពុជា មានខេត្តបាត់ដំបង ពោធិ៍សាត់ បន្ទាយមានជ័យ និងខេត្តប៉ៃលិន ក្នុងគោលដៅអភិវឌ្ឍកសិកម្ម និងវារីវប្បកម្មនៅតំបន់ជុំវិញបឹងទន្លេសាប ដើម្បីបង្កើតរបៀងមច្ឆជាតិ និងអង្ករនៅភាគពាយ័ព្យនៃប្រទេសកម្ពុជា ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ផាន់ ផល្លា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានសម្ដែងនូវការគាំទ្រនិង អបអរសាទរចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល ថ្នាក់ដឹកនាំ ព្រមទាំងបុគ្គលិកទាំងអស់របស់ធនាគារសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ដែលបានពង្រីកវិសាលភាពប្រតិបត្តិការរបស់ធនាគារនៅតាមបណ្តាខេត្ត ជាពិសេសក្នុងខេត្តបាត់ដំបង នាពេលនេះ ។
សូមបញ្ជាក់ថា ចាប់តាំងពីការបង្កើតធនាគារសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមកម្ពុជា រហូតមកដល់នឹងពេលនេះ ដោយផ្អែកលើទិន្នន័យត្រឹមថ្ងៃទី៣០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣ ដោយបានបញ្ចប់នូវគម្រោងសហហិរញ្ញប្បទានទ្រទ្រង់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ជំហានទី១និងជំហានទី២ ដែលបានផ្តល់ការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ដល់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមប្រមាណ២៨០០សហគ្រាស ដែលស្មើនឹងទំហំទឹកប្រាក់ សរុប៣៣០លានដុល្លាសហរដ្ឋអាមេរិក។
ក្នុងនោះទទួលថវិកាបដិភាគស្មើគ្នារវាងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានិងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុចូលរួមទាំងអស់ បាននិងកំពុងផ្តល់ឥណទានដោយផ្ទាល់ទៅដល់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ប្រមាណ៣០០សហគ្រាស ជាមួយនឹងទំហំទឹកប្រាក់សរុប៦២លានដុល្លា ក្នុងនោះមានវិស័យអាទិភាពចំនួន៧២% នៃការផ្តល់ឥណទានសរុប ហើយធនាគារកំពុងបានដំណើរការលើគម្រោងសហហិរញ្ញប្បទានស្តារនិងជំរុញកំណើនក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ជាមួយនឹងទំហំទឹកប្រាក់សរុបជាង១៥០លានដុល្លា ដែលជាថវិកាបដិភាគស្មើគ្នារវាងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានិងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុចូលរួម ក្នុងនោះក៏មានគម្រោងផ្សេងៗទៀតផងដែរ ៕