អ្នកជំនាញ​ណែនាំឱ្យ​បង្កើនការប្រុង​ប្រយ័ត្នចំពោះការទិញអចលនទ្រព្យក្នុងស្ថានភាពទីផ្សារមិនច្បាស់លាស់
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុង​ស្ថានភាព​ដែល​វិស័យអចលនទ្រព្យនៅតែមិនទាន់​មានភាពល្អប្រសើរ ចាប់តាំងពីបានជួបបញ្ហា​ប្រឈមដោយសារ​វិបត្តិកូវីដ​១៩ អ្នកជំនាញក្នុងវិស័យ​អចលនទ្រព្យបានណែនាំឱ្យ​អ្នកដែលមានបំណងទិញអចលនទ្រព្យ​សម្រាប់វិនិយោគ ឬលក់បន្តយកចំណេញ ត្រូវបង្កើនការ​ប្រុ​ងប្រយ័ត្ន​ជៀសវាង​ខាតបង់ប្រាក់កាស ។
លោក ​វ៉ា​ វីរៈ អ្នកជំនាញវិស័យអចលនទ្រព្យ​អន្តរជាតិ​បាន​មានប្រសាសន៍​ឱ្យដឹងថា កន្លងមក​មាន​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទទួលបានផល​ចំណេញពីការ​វិនិយោគ ឬទិញអចលនទ្រព្យ​ ប៉ុន្តែក៏មាន​បងប្អូន​មួយចំនួនបានជួបប្រទះនឹង​បញ្ហា​ខាតបង់ប្រាក់កាស​ផងដែរ ។ ដូច្នេះ សម្រាប់អ្នកដែលចង់វិនិយោគនៅក្នុងវិស័យមួយនេះ គម្បី​មានការ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ឱ្យបានខ្ពស់ជាងមុន។​
«មុន​នឹង​យើងទិញ ឬវិនិយោគអចលនទ្រព្យ​ យើង​ត្រូវ​កំណត់​គោលដៅ ផែនការ​ជាមុន​សិន ថា​តើអចលនទ្រព្យ​នោះយកមកប្រើប្រាស់ក្នុងគោល​បំណងអ្វី ។ ឧទាហរណ៍ថា​ ទិញដើម្បីស្នាក់​នៅ ឬបង្កើតអាជីវកម្ម​ ឬក៏ទិញដើម្បី​ទុកយកចំណេញក្នុងរយៈណាមួយ ។ ក្នុង​ដំណាក់​កាលនេះ ការទិញអចលនទ្រព្យសម្រាប់ជា​តម្រូវការ​ប្រើប្រាស់​មិនមានហានិភ័យ​នោះទេ ប៉ុន្តែ​បើសិនជា​ទិញ​ទុក​ដើម្បីយកចំណេញ ដោយយក​ប្រភពទុនពីខាងក្រៅមកប្រើប្រាស់​នោះទើបជា​ហានិភ័យ » ។
លោក​បន្តទៀតថា មុ​ននឹង​ទិញអចលនទ្រព្យ​​ក៏គួរតែ​មើលម្ចាស់​នៃគម្រោងនោះដែរ ហើយ​ត្រូ​វស៊ើប​ប្រវត្តិរ​បស់ម្ចាស់គម្រោង ថាតើធ្លាប់មានប្រវត្តិ​អាក្រក់ ឬអត់​ក្នុងការ​វិនិយោគ ឬអភិវឌ្ឍន៍គម្រោងអចលនទ្រព្យ ។ ចំណុច​សំខាន់មួយទៀត មុន​នឹងទិញអចលនទ្រព្យ​ក៏ត្រូវសម្លឹងមើលពីសក្ដានុពល​នៃតំបន់​ដែលត្រូវទិញគម្រោងនោះ ថាតើ​វាមានសក្ដានុពល​កម្រិត​ណា ហើយអាច​ប្រកបអាជីវកម្ម​អ្វីបាន ។​
អ្វីដែលសំខាន់ ការវិនិយោគលើអចលនទ្រព្យគួរកុំ​ពឹងអាស្រ័យទាំង​ស្រុង​លើកម្ចីពីប្រភពខាងក្រៅដែលបង្កើ​តអត្រា​ការ​ប្រាក់ ដូចជា ធនាគារ និង​ហិរញ្ញវត្ថុជាដើម ។​ បើសិនជា​ចរន្ត​សាច់ប្រាក់ ឬប្រាក់ចំណូលមិនអាច​ទប់​ទល់​នឹង​ការ​ចំណាយលើ​ការ​ទិញអចលនទ្រព្យ​បាន គួរតែកុំ​ប្រថុយ ព្រោះវា​មានហានិភ័យខ្ពស់​។ ដូច្នេះ មុន​ទិញអចលនទ្រព្យគួរតែមាន​ប្រភពចំណូល​យ៉ាង​តិច​៥០ភាគរយ ហើយ៥០ភាគរយទៀតអា​ច​រកប្រភពទុនពី​ខាងក្រៅ​ ជាពិសេស​ធនាគារ ពីព្រោះថា​ ធនាគារ​មុន​នឹងផ្ដល់​កម្ចីឱ្យ​គេនឹង​ចុះសិក្សា​ពីលទ្ធភាពនៃការ​សង​ត្រលប់ ។
អ្នកឧកញ៉ា​ សំ សុខនឿន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុន SAM SN GROUP ក៏បានឱ្យដឹងផងដែរថា ស្ថានភាពនៃវិបត្តិ​អចលនទ្រព្យ​កម្ពុជា​អាច​បន្ត​អូស​បន្លាយ​រយៈពេល​៣ទៅ៥ឆ្នាំទៀត ទោះបីជាដើមហេតុនៃវិបត្តិ កូវីដ​១៩​បានធូរស្រាលក្ដី  ។ ក្រោយកូវីដ១៩​បានធូរស្រាល សង្គ្រាម​រវាង​រុស្ស៊ី-អ៊ុយក្រែន និង​នៅបស្ចឹមបូព៌ា​ បានផ្ទុះឡើង​ ហើយថ្មីៗនេះ ក៏​មានការ​ផ្ទុះសង្គ្រាមរវាង​កម្ពុជា និងថៃ ដែលធ្វើឱ្យ​ស្ថានភាពទីផ្សារអចលនទ្រព្យកាន់តែយ៉ាង​យ៉ឺន ។
អ្នកឧកញ៉ា​បន្តថា អ្វីដែលជាកត់សម្គាល់​ ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យធំជាង​គេ​មួយនៅកម្ពុជា គឺក្រុមហ៊ុនព្រីនស៍គ្រុប​ ក៏បានជួបប្រទះនឹងបញ្ហា​ប្រឈម ដែលនឹងធ្វើឱ្យស្ថានភាព​កាន់តែពិបាករក​ច្រកចេញ​ ហើយទាមទារពេលវេលាយូរ​ដើម្បីស្ដារ​វិស័យនេះឱ្យ​ល្អប្រសើរ​ឡើងវិញ ៕