ខេត្តស្វាយរៀង កំពង់ស្ពឺ និងកំពង់ធំ ប្រើប្រាស់ឥណទានជាមធ្យមច្រើនជាងគេ
ភ្នំពេញ ៖ របាយការណ៍ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា (CBC) បានឱ្យដឹងថា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ខេត្ត រាជធានីចំនួន ៣ ដែលប្រើប្រាស់ឥណទានជាមធ្យមច្រើនជាងគេធៀបនឹងចំនួនប្រជាជនដែលមានវ័យចាប់ពី១៨ឆ្នាំឡើងទៅ រួមមាន ខេត្តស្វាយរៀង ខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងខេត្តកំពង់ធំ ខណៈខេត្ត រាជធានីចំនួន៣ ដែលមានសមតុល្យឥណទានច្រើនជាងគេ គឺរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តកណ្តាល និងខេត្តសៀមរាប។
CBC បានឱ្យដឹងថា របាយការណ៍ស្ថានភាពឥណទាននៅកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៣ កត់ត្រាទិន្នន័យរបស់រូបវន្តបុគ្គល និងគ្រឹះស្ថាន ឬ សហគ្រាស ដែលបានមកពីគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុដែលជាសមាជិករបស់ CBC ទាំងអស់ចំនួន ១៩៤ ស្ថាប័ន នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣។ របាយការណ៍នេះផ្ដោតលើ សមតុល្យឥណទាន ទំហំទីផ្សារឥណទាន គុណភាពឥណទាន និងទិដ្ឋភាពនៃចំនួនស្ថាប័នធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលអតិថិជនមានកម្ចី តាមបណ្តាខេត្តសំខាន់ៗ។
សមតុល្យឥណទាននៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ មានចំនួនសរុប ២៣២,៣៩៣,៣៩៤ លានរៀល ដែលមានប្រជាជន ប្រើប្រាស់ចំនួន ៤.៩៨លាននាក់ នៅក្នុង២៥ រាជធានី ខេត្ត។ ក្នុងនោះរាជធានី ខេត្តចំនួន ៣ គឺរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តកណ្តាល និងខេត្តសៀមរាប បានផ្តល់ឥណទានជិត ៦០% នៃសមតុល្យឥណទានសរុប។
រាជធានីភ្នំពេញមានបរិមាណឥណទាន ច្រើនជាងគេចំនួន ១១៤,៤៩៦,២១៤ លានរៀល ស្មើនឹង ៥០% នៃសមតុល្យឥណទានទូទាំងប្រទេស និងមានអ្នកខ្ចីប្រាក់សរុបចំនួន ៦៧.៧ម៉ឺននាក់។ បន្ទាប់មក គឺខេត្តកណ្ដាល មានបរិមាណឥណទានចំនួន ១៣,១៦៣,៥៩៣ លានរៀល ស្មើនឹង ៧,៨% នៃសមតុល្យឥណទានទូទាំងប្រទេស និងមានអ្នកខ្ចីប្រាក់សរុបចំនួន ៣៨.៤ ម៉ឺននាក់។ ខេត្តសៀមរាប គឺជាខេត្តបន្ទាប់ដែលមានបរិមាណឥណទានខ្ពស់លំដាប់ទី៣ គឺប្រមាណ ១០,៦៦៧,៨១២ លានរៀល ស្មើនឹង ៤.៦% នៃសមតុល្យឥណទានទូទាំងប្រទេស និងមានអ្នកខ្ចីប្រាក់សរុបចំនួន ៣២.៥ ម៉ឺននាក់។ ខេត្តដែលមានបរិមាណឥណទានទាបជាងគេចំនួន៣ មានដូចជា ខេត្តមណ្ឌលគិរី ខេត្តប៉ៃលិន និង ខេត្តកែប។
សម្រាប់ការប៉ាន់ស្មានអំពីទំហំទីផ្សារវិញ គិតត្រឹមចុងឆ្នាំ២០២៣ អត្រានៃការប្រើប្រាស់ឥណទានលក្ខណៈ បុគ្គល ជាមធ្យមនៅក្នុងខេត្តនីមួយៗមានប្រមាណ៤៩% ធៀបនឹងចំនួនប្រជាជនសរុប ដែលមានអាយុចាប់ពី១៨ឆ្នាំ ឡើងទៅ។ ខេត្ត រាជធានីចំនួន ៣ ដែលមានអត្រារៀងគ្នានៃការប្រើប្រាស់ឥណទានជាមធ្យមច្រើនជាងគេធៀបនឹងចំនួនប្រជាជនដែលមានវ័យចាប់ពី១៨ឆ្នាំឡើងទៅគឺ ខេត្តស្វាយរៀង ខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងខេត្តកំពង់ធំ ដែលមានអត្រា ៦២.៧%, ៦២.១% និង ៦១.១%។ ដោយឡែកខេត្តចំនួន៣ ដែលនៅមានអត្រាប្រើប្រាស់ឥណទាននៅទាបនៅឡើយ ដែលមានដូចជា ខេត្តព្រៃវែង (៤០%) ខេត្តត្បូងឃ្មុំ (៣៩%) និងខេត្តបាត់ដំបង (៣៧%)។
បើមើលទៅលើគុណភាពឥណទានវិញ ជារួមអត្រានៃការសងត្រឡប់យឺតលើសពី៩០ថ្ងៃ មានចំនួន៤.៦% ត្រឹមចុងឆ្នាំ២០២៣។ ខេត្តដែលមានអត្រានៃការសងត្រឡប់យឺតលើសពី៩០ថ្ងៃ ទាបជាងគេមាន ខេត្តស្វាយរៀង (២.៧%) ខេត្តតាកែវ (៣.១%) ខេត្តព្រៃវែង (៣.២%) ខេត្តកែប (៣.២%) និងខេត្តស្ទឹងត្រែង (៣.៣%)។ បើយើងមើល ទៅលើខេត្ត និងរាជធានីដែលមានការប្រើប្រាស់កម្ចីច្រើនជាងគេ (៦០%) ខាងលើ យើងឃើញថាមានអត្រានៃអ្នកសង ត្រឡប់យឺតលើសពី៩០ថ្ងៃ ជាមធ្យម ៥.២% មានដូចជា រាជធានីភ្នំពេញ (៥.២%) កណ្ដាល (៥.០%) និងសៀមរាប(៧.៨%)។
ជារួមមានអតិថិជនប្រហែល ៧៦% នៃអតិថិជនទូទាំងប្រទេសខ្ចីប្រាក់តែពី ១ ស្ថាប័នប៉ុណ្ណោះ និងប្រហែល ២០% នៃអតិថិជនទូទាំងប្រទេស ខ្ចីប្រាក់ពី២ស្ថាប័ន ហើយ ៤% នៃអតិថិជនទូទាំងប្រទេស ខ្ចីប្រាក់ពី៣ស្ថាប័ន។ ខេត្តស្វាយរៀង និងខេត្តព្រះសីហនុ នៅតែមានអត្រាអ្នកខ្ចីប្រាក់តែពី១ស្ថាប័ន ខ្ពស់ជាងគេលើសពី ៨០% ដែលជាអត្រាមួយល្អ។ ចំណែក ឯខេត្តឧត្តរមានជ័យ ខេត្តព្រះវិហារ និងខេត្តប៉ៃលិន មានអត្រាអ្នកខ្ចីប្រាក់តែពី១ស្ថាប័ន ទាបក្រោម ៧០% មានន័យ ថាអតិថិជនខ្ចីចាប់ពី២ស្ថាប័នទៅ មានចំនួនប្រហែល៣០% នៅខេត្តទាំងបី។
សរុបចំពោះទិដ្ឋភាពទូទាំងប្រទេស ចំនួនប្រជាជនដែលប្រើប្រាស់ឥណទានសរុបមានចំនួន ៤.៩៨លាននាក់ នៅក្នុង២៥ រាជធានី ខេត្ត ជាមួយនឹងកម្ចីសរុបចំនួន ២៣២,៣៩៣,៣៩៤ លានរៀល ចំណែកឯទំហំទីផ្សារឥណទាន ទូទាំងប្រទេសវិញ គឺមានអត្រាអ្នកប្រើប្រាស់ចំនួន ៤៩% បើធៀបនឹងប្រជាជនសរុប (១៨ឆ្នាំឡើង)។ ចំណែកឯ គុណភាព ឥណទានវិញគឺមានអត្រាយឺតយ៉ាវក្នុងការសងត្រឡប់លើសពី៩០ថ្ងៃ មានអត្រា ៤.៦% និងអតិថិជនភាគច្រើន (៧៦%) ខ្ចីប្រាក់តែពី១ស្ថាប័ន៕