ភ្នំពេញ ៖ ជិតដល់រដូវបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីខ្មែរ នៅចន្លោះពីខែកុម្ភៈ ដល់ខែមេសា បងប្អូនប្រជាសហគមន៍នៅតាមតំបន់មួយចំនួនចាប់ផ្តើមទទួលបានប្រយោជន៍ក៏ដូចជាចំណូលពីអានុផលព្រៃឈើមួយចំនួនដូចជា ផ្លែគុយ ដែលឆ្នាំនេះទទួលផលមុនគេនោះ សាវម៉ាវព្រៃ គូលេនព្រៃ សិរមាន់ ផ្លែព្រូស និងផ្លែសំរងជាដើម ដែលអាចដោះស្រាយជីវភាពគ្រួសារបានមួយកម្រិត។
លោក ឡុង ណេត ជាប្រជាសហគមន៍ការពារព្រៃឈើ និងទេសចរណ៍នៃសហគមន៍ភ្នំទ័ពជាង ស្ថិតនៅខេត្តកោះកុង បានឱ្យដឹងថា នៅឆ្នាំនេះ ប្រជាសហគមន៍ភ្នំទ័ពជាង ដែលមានបងប្អូន កូន ក្មួយជាង១០០នាក់ហើយ បានចូលព្រៃរើសផ្លែសំរងជាប្រចាំចាប់តាំងពីដើមខែមីនារហូតមក និងលក់ឱ្យឈ្មួញកណ្ដាល ១គីឡូក្រាម ក្នុងតម្លៃ ១២,០០០ ទៅ១៥០០០រៀល។ អ្នកដែលចូលទៅរើសផ្លែសំរងទុំ ភាគច្រើនជាប្រជាពលរដ្ឋសហគមន៍ បងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិច ហើយក៏មានអ្នកស៊ីឈ្នួលរើសផ្លែសំរងមួយចំនួនផងដែរ ដែលក្នុងមួយរដូវៗ គ្រួសារជនជាតិដើមភាគតិច និងប្រជាសហគមន៍ទាំងនោះអាចរកចំណូលបានសម្រាប់មនុស្សម្នាក់ជាមធ្យមប្រមាណ៦លានរៀល។
លោកបញ្ជាក់ថា ប្រជាសហគមន៍ដែលចូលប្រមូលសំរង ពេលចូលព្រៃម្ដង១ ទៅ២ថ្ងៃ ហើយដាក់ម្ហូបអាហារទៅទទួលទាននៅគ្នុងព្រៃសហគមន៍តែម្ដង ដោយអ្នកខ្លះក៏ធ្វើដំណើរដោយជិះម៉ូតូ ប៉ុន្តែត្រូវបន្តធ្វើដំណើរដោយថ្មើរជើងចូលទៅកាន់ព្រៃជ្រៅទើបមានដើមសំរងធំៗ និងខ្ពស់ៗដែលមានផ្លែ ក្រោមការមើលថែ និងការពារអភិរក្សពីមន្រី្តភូមិ ឃុំ មិនឱ្យមាននរណាកាប់ដើមឡើយ ដើម្បីឱ្យដើមសំរងមាននិរន្តរភាព និងមិនបាត់បង់។
បើតាមដឹងពី លោក ឡុង ណេត ដើមសំរងភាគច្រើនមានរាងស្រលូន មិនសូវមានមែកបែក និងកម្ពស់ពី១០ ទៅ ២៥ម៉ែត្រ។ ប្រភេទឈើហូបផ្លែនេះ ហុចផលចាប់ពីអាយុ១០ ឆ្នាំឡើងទៅ ដោយសំរងមួយដើម អាចផ្តល់ផលបានពី១០ ទៅ៥០គីឡូក្រាម អាស្រ័យដើមតូចឬធំ។ ដោយឡែកចំពោះតម្លៃលក់រាយនៅលើទីផ្សារនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ អាចមានចន្លោះពី ៤៥ ០០០ ទៅ ៥៥ ០០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម។
ឯកឧត្តម ខ្វៃ អាទិត្យា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន ធ្លាប់បានឱ្យដឹងថា កាលពីដើមឡើយ ភាគច្រើន ផ្លែសំរងនេះ មានតម្រូវការតែក្នុងសហគមន៍ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែក្រោយមកដោយសារដឹងពីអត្ថប្រយោជន៍ច្រើនចំពោះសុខភាព ប្រជាជនតាមសហគមន៍ចាប់ផ្តើមប្រមូលផល និងចែកចាយសំរងទៅតំបន់ផ្សេងៗនៅទូទាំងប្រទេស និងឈានដល់ការនាំចេញទៅប្រទេសជិតខាងទៀតផង។ ដោយសារតែទីផ្សារផ្លែសំរងមានតម្រូវការ បានធ្វើឱ្យការប្រមូលផលអនុផលព្រៃឈើមួយនេះប្រាសចាកពីសីលធម៌ ដែលមិនមែនប្រមូលផលដោយការរើសយកផ្លែទុំដែលជ្រុះមោះទេ ប៉ុន្តែអាចសកម្មភាពកាប់ដើមរំលំ ដែលជាបញ្ហាប្រឈមនឹងការអន្តរាយ និងការបាត់បង់ពូជ ដោយសារតែការកាប់បំផ្លាញដើម្បីផលប្រយោជន៍។ ក្នុងន័យនេះ ក្រសួងបរិស្ថាន បានអំពាវនាវឱ្យពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាប្រជាសហគមន៍ ចូលរួមការពារដើមសំរង និងប្រមូលផលតាមបែបធម្មជាតិ ដែលមាននិរន្តរភាព ដោយការរើសផ្លែទុំជ្រុះ ឬអង្រួន។
សូមជម្រាបថា ថ្មីៗនេះអង្គការសត្វព្រៃ និងរុក្ខជាតិកម្ពុជា ក្នុងកិច្ចសហការជាមួយមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តរតនគិរី បានរៀបចំសិក្ខាសាលាស្តីពីការផ្ទៀងផ្ទាត់ទិន្នន័យអនុផលព្រៃឈើ និងការធ្វើផែនការអភិវឌ្ឍន៍ជីវភាពសហគមន៍នៅក្នុងឧទ្យានជាតិវីរៈជ័យ ស្រុកវឺនសៃ និងស្រុកតាវែង ក្នុងខេត្តរតនគិរី និងស្រុកសៀមបាង ក្នុងខេត្តស្ទឹងត្រែង ដោយមានបំណងធ្វើការបញ្ជាក់លើអនុផលព្រៃឈើ (NTFPs) និងផ្លែសំរង ជាអនុផលព្រៃឈើសំខាន់ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ខ្សែច្រវាក់តម្លៃ ការកំណត់ផែនទីតំបន់ប្រមូលអនុផលព្រៃឈើ និងវាយតម្លៃលើរចនាសម្ព័ន្ធប្រមូលផល ការពិភាក្សាពីលទ្ធផលការវិភាគទីផ្សារ និងយុទ្ធសាស្ត្រចូលទៅក្នុងទីផ្សារនៃផលិតផលសំរង៕