សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជាប្រាប់ឱ្យប្រជាពលរដ្ឋប្រុងប្រយ័ត្នពីការឆបោកទាក់ទងនឹងសេវាកម្ចីអនឡាញ
ភ្នំពេញ ៖ ក្រុមការងារប្រឆាំងការឆបោកនៃសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា បានប្រកាសប្រាប់ឱ្យប្រជាពលរដ្ឋប្រុងប្រយ័ត្នពីការឆបោកទាក់ទងនឹងសេវាកម្ចីអនឡាញ ដោយបានកត់សម្គាល់ឃើញថា ថ្មីៗនេះមានគេហទំព័របោកបញ្ឆោតមួយចំនួនបានបន្លំជាគ្រឹះស្ថានធនាគារ ឬហរិញ្ញវត្ថុស្របច្បាប់ ផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្មក្លែងក្លាយទាក់ទងទៅនឹង “សេវាកម្ចីអនឡាញតាមរយៈទំព័រហ្វេសប៊ុក”។ នេះបើយោងតាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់សមាគម ធនាគារនៅកម្ពុជាកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
តើការបោកបញ្ឆោតធ្វើឡើងដោយរបៀបណា?
ជនឆបោកអាចបង្កើតទំព័រហ្វេសប៊ុកក្លែងក្លាយដោយប្រើឈ្មោះធនាគារណាមួយ ចម្លងរាល់មតិការដែលមាននៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់គ្រឹះស្ថាននោះ ហើយតភ្ជាប់ទំព័រហ្វេសប៊ុកក្លែងក្លាយដែលទើបតែបង្កើតទៅនឹងគេហទំព័ររបស់ពួកគេ (ឧ. http://khmersp.com/)។
ជនឆបោកក៏បានក្លែងបន្លំជាបុគ្គលិកធនាគារ ដោយចម្លងយករូបថតបុគ្គលិកនោះ ដើម្បីទាក់ទងទៅជនរងគ្រោះក្នុងការផ្តល់សេវាកម្ចី។ ជនឆបោក នឹងណែនាំទៅជនរងគ្រោះឱ្យបញ្ចូលលេខទូរស័ព្ទ និងលេខសម្ងាត់នានា និងបញ្ចុះបញ្ចូលជនរងគ្រោះឱ្យផ្ញើប្រាក់ទៅពួកគេតាមរយៈ ខេអេច ឃ្យូអរ (KHQR) ដើម្បីបង់សេវាផ្ទៀងផ្ទាត់នៅ CBC មុននឹងផ្តល់កម្ចី ឬដើម្បីហេតុផលណាមួយទៀត។
ចំណុចគួរកត់សម្គាល់៖
១. ជាទូទៅ ទំព័រហ្វេសប៊ុកក្លែងក្លាយ ពុំមានព័ត៌មានធនាគារច្បាស់លាស់ ឬមាននិមិត្តសញ្ញាធនាគារ (Logo) ខុសប្លែកពីរូបភាពដើមរបស់និមិត្តសញ្ញានោះ
២. សំណេរនៅលើទំព័រក្លែងក្លាយ ជាទូទៅ តែងតែខុសវេយ្យាករណ៍ និងមានការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មដដែលៗ ។
សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា សូមក្រើនរំលឹកដល់សារធារណៈមេត្តាប្រុងប្រយ័ត្នជានិច្ច កុំផ្ទេរប្រាក់ កុំបង់អ្វីមួយតាមការស្កេន KHQR ឬផ្តល់ព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួននានា។ ក្នុងករណីសង្ស័យ សូមទាក់ទងជាបន្ទាន់ទៅគ្រឹះស្ថានរបស់លោកអ្នកដើម្បីបញ្ជាក់អំពីព័ត៌មានបន្ថែម ដូចជាមធ្យោបាយដែលគ្រឹះស្ថានផ្លូវការប្រើក្នុងទំនាក់ទំនងជាមួយអតិថិជនរបស់ខ្លួន ឬស្នើសុំការណែនាំផ្សេងទៀត ។ សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការនឹងមិនសុំឲ្យអតិថិជនរបស់ខ្លួនផ្តល់លេខសម្ងាត់ធនាគារ ឬព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនណាមួយឡើយ ។
សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា លើកទឹកចិត្តឱ្យប្រជាពលរដ្ឋចែករំលែកព័ត៌មាននេះជាមួយនឹងក្រុមការងារ ក្រុមគ្រួសារ និងមិត្តភក្តិរបស់អ្នកដើម្បីការពារខ្លួនពីការបោកបញ្ឆោតទាំងនេះ៕