«ដំណើរឆ្ពោះទៅកាន់ការស្ដារឡើងវិញ និងភាពធន់ក្រោយកូវីដ-១៩» ជាប្រធានបទស្រាវជ្រាវរបស់ធនាគារជាតិ
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានសម្រេចជ្រើសរើសប្រធានបទស្រាវជ្រាវឆ្នាំ២០២២ សម្រាប់សន្និសីទម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចលើកទី៩ ឆ្នាំ២០២២ ស្តីពី «ដំណើរឆ្ពោះទៅកាន់ការស្ដារឡើងវិញ និងភាពធន់ក្រោយកូវីដ-១៩»  ដើម្បីជំរុញការស្រាវជ្រាវលើបញ្ហាកើតចេញពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ ដែលបានធ្វើឱ្យភាពងាយរងគ្រោះផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរនៅតាមបណ្តាប្រទេសនានា។
យោងតាមបានឱ្យដឹងថា កាលបរិច្ឆេទសំខាន់ៗ ៖ – ការផុតកំណត់នៃការទទួលសំណើស្រាវជ្រាវ (ថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២) – ការជូនដំណឹងស្តីពីសំណើសវជ្រាវដែលត្រូវបានជ្រើសរើស  (ថ្ងៃទី១៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២) – ការផុតកំណត់នៃការទទួលអត្ថបទស្រាវជ្រាវពេញលេញ (ថ្ងៃទី៣០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២) – ការរៀបចំសន្និសីទម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចប្រចាំឆ្នាំលើកទី៩ (ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២)។ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានឹងជ្រើសរើសយកអត្ថបទស្រាវជ្រាវដែលមានគុណវុឌ្ឍដើម្បីចូលរួមធ្វើបទបង្ហាញនៅក្នុងសន្និសីទម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចប្រចាំឆ្នាំលើកទី៩នេះ។ ម្ចាស់អត្ថបទស្រាវជ្រាវដែលបានធ្វើបទបង្ហាញនៅក្នុងសន្និសីទនឹងទទួលបាននូវរង្វាន់លើកទឹកចិត្ត ហើយអត្ថបទស្រាវជ្រាវ នឹងត្រូវបានបោះផ្សាយជាកាលិកបត្រស្រាវជ្រាវរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា៕