ស្វែងយល់ពីបទល្មើសក្លែងបន្លំឆបោកតាមរយៈគម្រោងមូលនិធិ និងវិធីសាស្ត្រការពារ
ភ្នំពេញ ៖ ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល ​និង​ផ្សព្វផ្សាយ​អប់រំ បានពន្យល់ថា ការឆបោកក្លែងបន្លំជាអង្គការសប្បុរសធម៌ គឺជាអំពើឆបោកផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ ​( financial crime) ពីសប្បុរសជនតាមរយៈការស្នើសុំជំនួយក្រោមរូបភាពធ្វើអំពើសប្បុរសជួយជនរងគ្រោះដោយសារទឹកជំនន់ ក្មេងកំព្រា ជនពិកា បរិស្ថាន និងសត្វពាហណៈជាដើម។
ឧក្រិដ្ឋជនបច្ចេកវិទ្យាអាចប្រើប្រាស់ឈ្មោះអង្គការ ឬជនរងគ្រោះ ដើម្បីស្វែងរកជំនួយនៅលើបណ្តាញសង្គមនានា និងអ៊ីនធឺណេត។ ឧក្រិដ្ឋជនបច្ចេកវិទ្យាប្រើប្រាស់វិធីសាស្ត្រឆបោកដូចខាងក្រោម៖
– សប្បុរសធម៌ក្លែងក្លាយ៖ ឧក្រិដ្ឋជនក្លែងបន្លំ បង្កើតអង្គការសប្បុរសធម៌ក្លែងក្លាយ ឬបង្កើតវែបសាយក្លែងបន្លំស្រដៀងនឹងអង្គការស្របច្បាប់ផ្សេងៗ ដោយប្រើប្រាស់ និមិត្តសញ្ញា និងពាក្យស្លោក ដើម្បីបំភាន់សប្បុរសជន​
– ស្វែងរកមូលនិធិ៖ ឧក្រិដ្ឋជនប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គម ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយ ឬចែកចាយរូបភាពជនរងគ្រោះដោយសារទឹកជំនន់ ជនពិកា និងក្មេងកំព្រា ដើម្បីស្វែងរកមូលនិធិដោយតម្រូវឲ្យសប្បុរសជនបរិច្ចាគថវិកាតាមរយៈគណនីបណ្តាញសង្គម​ ឬគេហទំព័រក្លែងបន្លំដែលបង្កើតឡើងដោយក្រុមឧក្រិដ្ឋជន
– លួចយកទិន្នន័យជនរងគ្រោះ៖ ឧក្រិដ្ឋជនលួចប្រមូលយកទិន្នន័យ គណនីធនាគារពីជនរងគ្រោះតាមរយៈតំណរភ្ជាប់ក្លែងបន្លំ ដែលជនរងគ្រោះបានធ្វើការបរិច្ចាគប្រាក់ដោយប្រើប្រាស់កាតធនាគារជាដើម
ក្រុមការងារបច្ចេកទេស​នាយកដ្ឋាន​កពារ​សុវត្ថិភាព​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​ នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​និង​ផ្សព្វផ្សាយ​អប់រំ​សូមក្រើនរំលឹកដល់ប្រជាពលរដ្ឋប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះល្បិចឆបោកតាមរយ:គម្រោង​មូលនិធិ​ដូចខាងក្រោម៖