" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-74959 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ត្រីមាសទី៣ ឆ្នាំ២០២២ សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​សម្រេចបានកំណើន​រឹងមាំ
ភ្នំពេញ ៖ ត្រីមាសទី៣ ឆ្នាំ២០២២ សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​ សម្រេចបាននូវ​កំណើន​ដ៏រឹងមាំ​ ដោយសមតុល្យឥណទាន​ និងចំនួនគណនីឥណទាន ​មានការកើនឡើងក្នុងគ្រប់តំបន់ ខណៈចំនួននៃការស្នើសុំឥណទានបុគ្គលវិញ​ ក៏មានការកើន​ឡើងក្នុងត្រីមាសទី៣ បើប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ខូ អិលធីឌី  (CBC) ចេញផ្សាយកាលពីដើមវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ បានឱ្យដឹងថា នៅត្រឹម​ត្រីមាសទី៣ នៃឆ្នាំ២០២២នេះ ចំនួនអតិថិជនដែលព្យាយាមស្នើសុំឥណទានក្នុងទម្រង់៣ផ្សេងៗគ្នាដូចជា ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (Personal Finance) ប័ណ្ណឥណទាន (Credit Cards) និងកម្ចីអចលនទ្រព្យ (Mortgage) បានកើនឡើង​ជារួម​ ​+៥%។ ដែលពាក្យស្នើសុំកម្ចីប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនមាន​ការកើនឡើងចំនួន ​ +៥% ក្នុងនេះតំបន់ទំនាប មាន​ការកើនខ្ពស់បំផុតចំនួន​ +៨%។ ស្នើរសុំប័ណ្ណឥណទាន​​ មាន​ការកើនឡើង​ចំនួន +៤%។ បន្ថែមពីនេះ ​ការស្នើរសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យ មាន​ការកើន​ឡើងតិចតួច​ចំនួន​ +៣%។
បម្រែបម្រួលជាភាគរយទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំឥណទាន ក៏មានការកើនឡើងគឺចំនួន +៣%​ ដែលចំនួននេះខ្ពស់ជាងកាលពីត្រីមាសមុន (ឆ្នាំ២០២២ ត្រីមាសទី២: -០​,៤%)​ និងទាបជាងកាលពីត្រីមាសដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ ២០២១ (ឆ្នាំ២០២១ ត្រីមាសទី៣:+៤៥%)។​ បំរែបំរួល​នេះ​បណ្តាលមកពី​ការកើន​ឡើងនៃទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំ​ប័ណ្ណឥណទា​ន +៨% និង​​ការស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យមានការកើន​ឡើង​ +២%។ ហើយការ​ស្នើ​សុំ​កម្ចី​​ប្រើ​ប្រាស់​ផ្ទាល់​ខ្លួនមាន​ការ​កើន​ចំនួន​ +៤%។
គិតត្រឹមខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានការកើនឡើងគួរសម ចំនួន +៣,៨០% ប្រៀបពីត្រីមាសមុនដែលធ្វើអោយចំនួនគណនីនៅទូទាំងប្រទេសសរុបមានចំនួន ១,៤៩ លានគណនី។ ក្នុងចំណោមចំនួននេះ ៧៩,៣៧% ជាឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន ខណៈចំណែកតូចជាងគេគឺកម្ចីប័ណ្ណឥណទាន ៨,២៩% និងកម្ចីអចលនទ្រព្យ ១២,៣៤%។ កំណើននេះត្រូវបានគេមើលឃើញនៅក្នុងគ្រប់តំបន់ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (+៥,០% នៅតំបន់​ខ្ពង់រាប​ ,តំបន់ឆ្នេរ+​៤,២%​ នៅតំបន់ទំនាប +៤,១ ហើយ +២,៩% នៅតំបន់ទន្លេសាប)។
សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល ក៏បានបន្តកើនឡើង​ជាលំដាប់ក្នុងកម្រិត +៥,៨១% គិតត្រឹមពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២​។ នៅចុងត្រីមាសនេះ សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានចំនួន ១៣,៧៩ ពាន់លានដុល្លារ។
បើទោះបីជា​ ចំនួនគណនី​​នៃកម្ចី​អចលនទ្រព្យមាន​​ត្រឹមតែ​ ១២,៣៤% នៃ​ចំនួន​គណនី​សរុបក៏ដោយ កម្ចីអចលនទ្រព្យនៅតែមានលើសពីពាក់កណ្តាលនៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប ៥៥,២៧% ចំណែកឯ សមតុល្យឥណទានប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនមានចំណែក ៤៣,៩៥%។ សមតុល្យប័ណ្ណឥណទានមានចំណែកតូចគឺត្រឹមតែ ០,៧៨% តែប៉ុណ្ណោះ។ និយាយជារួម សមតុល្យឥណទានមានការកើន​ឡើងជាវិជ្ជមាននៅគ្រប់តំបន់​ដូចជា តំបន់ខ្ពង់រាប +៩,២% ,តំបន់ទំនាប +៥,៩% ​​​,តំបន់ទន្លេសាប +៥,១% ហើយតំបន់ឆ្នេរ +៤,៥%។
អនុបាទ 30+DPD (គណនីឥណទានជាមួយនឹងការសងយឺត ៣០ ថ្ងៃហួសកាលបរិច្ឆេទកំណត់) កើន​ឡើង​ពី ២,៤៧% នៅក្នុង​ត្រីមាសទី២ ដល់ ២,៦០% ក្នុងត្រីមាសទី៣ ឆ្នាំ២០២២។ ក្នុងចំណោមផលិតផលទាំងបីនោះ ផលិតផលដែលមាន អនុបាទ ៣០+DPD ខ្ពស់បំផុតគឺ ប័ណ្ណឥណទានជាមួយនឹង អនុបាតចំនួន ៤,២៧%។
ចំនួនសមតុល្យឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃ មានការកើន​ឡើង​ជារួម +១១% នៅទូទាំងតំបន់។ ការកើន​ឡើងដែលច្រើនជាងគេនៃចំនួនទឹកប្រាក់ឥណទានសំណងយឺតលើសពី៣០ថ្ងៃគឺនៅ ​តំបន់ខ្ពង់រាបដែលបានកើន​ឡើងចំនួន ២៥%, តំបន់ឆ្នេរកើន​ឡើង​ចំនួន ២២%,  តំបន់ទន្លេសាបមានការកើនឡើង ១៤% ហើយតំបន់​ទំនាបវិញមាន​ការកើនឡើង​ចំនួន +៩%។
ចំនួនអតិថិជនដែលមានកម្ចីតែមួយស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតខ្ពស់គឺ ៧១,១១%នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។ ចំណែកឯអតិថិជន​​ដែលមានកម្ចីច្រើនស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតទាបដដែលត្រឹម ២៨,៨៩%។
អតិថិជនប្រើប្រាស់ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលដែលមានគណនីចំនួន ១ មាន ៥៨,៥៣%, ​ អ្នកមានគណនីឥណទានចំនួន ២ មានចំនួន ២៧,៩១% អ្នកដែលមានគណនីឥណទានចំនួន ៣​ មានចំនួន ៩,៨១% ហើយអ្នកដែលមានគណនីឥណទានច្រើនជាង៣ មានចំនួន ៣,៧៦% នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ខូ អិលធីឌី បានឱ្យដឹងថា តម្រូវការពាក្យស្នើសុំឥណទានបុគ្គលមានការថមថយបន្តិច។ យ៉ាងណាក៏ដោយ សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលនៅតែរក្សារបាននូវលំនឹង ជាមួយនឹងចំនួនគណនី និងសមតុល្យកម្ចីក្នុងត្រីមាសចុងក្រោយ បើប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន។
លោកបានបន្ថែមទៀតថា គុណភាពកម្ចីមានភាពថមថយ ជាមួយនឹងការកើន​ឡើងនៃអនុបាទនៃគណនីប្រាក់កម្ចីជាមួយនឹងការសងយឺត ៣០ ថ្ងៃហួសកាលបរិច្ឆេទកំណត់ ពី ២,៤៧ ក្នុងត្រីមាសទីពីរ មកដល់២,៦០%ក្នុងត្រីមាសទីបី ២០២២ នេះ៕