វិស័យ SME កាន់តែងាយស្រួលក្នុងការទទួលបានកម្ចីក្រោយសមាគមចំនួន៣សហការគ្នាជួយសម្រួល
ដោយមើលឃើញពីបញ្ហាក្នុងការទទួលបានកម្ចីសម្រាប់យកទៅប្រកបអាជីវកម្មរបស់សហគ្រាស ធុនតូច និងមធ្យម ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធដែលរួមមាន កាលពីពេលកន្លងទៅនេះសមាគមសហគ្រិនវ័យក្មេងកម្ពុជា សមាគមធនា​គារនៅកម្ពុជា និងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា បានចុះអនុស្សរណៈនៃកិច្ចព្រមព្រៀង ដើម្បីបន្ត​ពង្រឹងភាពជាដៃគូក្នុងការ​​លើកកម្ពស់ការយល់ដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។
លោក សុខ វឿន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា បានលើកឡើងកាលពីពេលកន្លងទៅថា ទាំង SMEs និង MSMEs កំពុងប្រឈមនឹងឧបសគ្គមួយចំនួនក្នុងសកម្មភាពអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនផងដែរ ក្នុងនោះ កង្វះលទ្ធភាពទទួលបានកម្ចីហិរញ្ញវត្ថុ ជាបញ្ហាចម្បងមួយដែលពួកគេកំពុង​ជួបប្រទះ។
យ៉ាងណាមិញ ការគាំទ្រ SMEs ឱ្យទទួលបានហិរញ្ញប្បទាន ក៏ជាទិសដៅយុទ្ធសាស្រ្តអាទិភាព​មួយក្នុងចំណោមទិសដៅយុទ្ធសាស្រ្តទាំង៦របស់សមាគមសហគ្រិនវ័យក្មេងកម្ពុជា ដោយកន្លងមក​សមាគមបានបង្កើត និងដាក់ឱ្យ​ដំណើរការកម្មវិធីទទួលបាននូវហិរញ្ញប្បទាន “Access to Finance​ Program” រយៈជាង ៣ឆ្នាំមកហើយ។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ កិច្ចសហការនេះក៏បានសំដៅជាសំខាន់ដល់សហគ្រិនជាស្ត្រី ដែលកន្លងមក​ពួកគេតែងជួបប្រទះនឹងបញ្ហាមិនអាចយកកម្ចីទៅប្រកបអាជីវកម្មបានផងដែរ។
លោកស្រី យូ បុរី អនុប្រធានសមាគមសហគ្រិនវ័យក្មេងកម្ពុជាបាន កត់សម្គាល់ឃើញសហគ្រិនស្ត្រីជាច្រើនដែលជួបប្រទះបញ្ហាមិនអាចទទួលបានកម្ចីពីធនាគារ ដោយហេតុថា លក្ខខណ្ឌកម្ចីមានច្រើន លើសពីសមត្ថិភាពរបស់ពួកគេ។
លោកស្រីបានដាក់ក្ដីរំពឹងថា សហគ្រិនជាស្ត្រីនឹង មានលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានកម្ចី ជាមួយលក្ខខណ្ឌដែលងាយស្រួលជាងមុន តាមរយៈការសហការគ្នារវាងស្ថាប័នទាំង៣ខាងលើ ។
ទន្ទឹមនឹងគ្នានេះដែរ លោកស្រីបានគូសបញ្ជាក់ថា៖
«ម្យ៉ាងទៀត កិច្ចសហការនេះ ក៏នឹងអាចបញ្ជ្រាប​ចំណេះដឹងសហគ្រិនស្ត្រីបន្ថែម ព្រោះការរៀបចំឯកសារផ្សេងៗក៏ជារឿងចាំបាច់សម្រាប់​សហគ្រិនមុននឹងទៅទទួលកម្ចីពីធនាគារ ឬមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដែរ»។
លោកស្រីបន្តថា អ្វីដែលលោកស្រីតែងតែជំរុញផងដែរនោះ គឺការពង្រឹងសមត្ថិភាពសហគ្រិន ឱ្យពួក​គាត់មិនត្រឹមតែចេះប្រកបអាជីវកម្មតែមួយមុខ ប៉ុន្តែត្រូវចេះរៀបចំផែនការអាជីវកម្មច្បាស់លាស់ ដើម្បីឱ្យមានភាពងាយស្រួលក្នុងការស្វែងរកម្ចី។
គួរបញ្ជាក់ថា អនុស្សរណៈនៃកិច្ចព្រមព្រៀងរវាងសមាគមទាំងបី​ស្ថាប័ន​ខាងលើនេះ មានគោលដៅ​ចម្បងៗចំនួនបី ក្នុងនោះរួមមាន ទី១​ ពង្រីកវិសាលភាពនៃការផ្ដល់ហិរញ្ញ​ប្បទាន ទៅកាន់សហគ្រាស​ធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យមនៅកម្ពុជា ពោលគឺ​ដើម្បីជួយគាំទ្រ ដល់ដំណើរការអាជីវកម្មរបស់​ធុរកិច្ចជន​នៅគ្រប់វិស័យ ដែលកំពុងមាន​ប្រតិបត្តិការ​នៅកម្ពុជា តាមរយៈការទទួលបាននូវសេវាឥណទាន​អាជីវកម្ម​ដែលមានលក្ខខណ្ឌអំណោយផល។
ទី២ គឺរួមគ្នាលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីគុណតម្លៃប្រាក់រៀល និងជំរុញលើកទឹកចិត្ត ដល់សហគ្រាស ធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យមនៅកម្ពុជា ងាកទៅប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលនៅក្នុងប្រតិបត្តិការ​ហិរញ្ញវត្ថុ របស់ពួកគេ។
ទី៣ ចុងក្រោយគឺ សមាគមទាំងបីនឹងបង្កើ​នកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការដោះស្រាយនូវ រាល់បញ្ហា​ប្រឈមរបស់​វិស័យធុរកិច្ចនៅកម្ពុជា ដែលម្ចាស់អាជីវកម្មភាគច្រើនកំពុងជួបប្រទះ តាមរយៈការ​សហការ​រៀបចំ​ផ្ដល់ជាវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលចាំបាច់សំខាន់ៗសម្រាប់កសាងសមត្ថភាព សិក្ខាសាលា កម្មវិធី​ជំនួបម្ចាស់​អាជីវកម្មដើម្បីកសាងបណ្ដាញ និងបង្កើតឱកាសសហការវិនិយោគជាដើម។
ដោយឡែក បើយោងតាមក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ សហគ្រាស​ធុន​តូច និង​មធ្យមបានរួមចំណែករហូតដល់ទៅជាង ៩៨ ភាគរយ​នៃ​អាជីវកម្មសរុបទាំងអស់នៅ​កម្ពុជា ស្មើនឹង ៥៨ ភាគរយនៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប។ តួលេខនេះ​បានឆ្លុះបញ្ចាំងឱ្យឃើញថា សហគ្រាស​ធុនតូច និងមធ្យម បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា៕