លោក ថេង បញ្ញាធន អគ្គនាយកដ្ឋានផែនការនៃក្រសួងផែនការ បានប្រាប់ឲ្យដឹងថា កម្មវិធីផ្តល់ជំនួយសង្គ្រោះជាសាច់ប្រាក់ ដែលបានចាប់ផ្តើម​នៅខែ​មិថុនា​ ឆ្នាំ2020 គ្រោងនឹងបញ្ចប់នៅខែមិថុនាឆ្នាំ2021ខាងមុខនេះ។ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមផ្តល់ជំនួយជាសាច់ប្រាក់សម្រាប់ជាការគាំទ្រមួយ​ផ្នែក​បន្ទាប់ពីការបិទខ្ទប់តំបន់ក្រហមដែលនៅបន្ត ទៅដល់គ្រួសារដែលបាត់បង់ឱកាសនៅក្នុងតំបន់ដែលមានការរឹតត្បិត រួមទាំងអ្នកដែលមានសមាជិកគ្រួសារ​បាន​ទទួលមរណភាព និងឆ្លងមេរោគ។
លោក ថេង ផាន់ណាថុន អគ្គនាយកផែនការក្រសួងផែនការ
លោក ថេង បញ្ញាធន បានបញ្ជាក់ថា ៖
“រាជរដ្ឋាភិបាលបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់មិនត្រឹមតែទៅលើសុខភាពប្រជាជនប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជីវភាពរស់នៅរបស់ពួកគេទៀតផង។ កម្មវិធីជំនួយជាសាច់ប្រាក់នេះគឺធ្វើឡើងសម្រាប់ក្រុមដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយជំងឺកូវីដ-19នៅក្នុងតំបន់ក្រហម នៅតាមតំបន់បិទខ្ទប់ នឹងចាប់ផ្តើមនៅសប្តាហ៍ក្រោយពីការបណ្តុះបណ្តាលបុគ្គលិកពាក់ព័ន្ធ”
យោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់រដ្ឋាភិបាលការផ្តោតសំខាន់លើគ្រួសារក្រីក្រដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយការឆ្លងមេរោគក្នុងស្រុកនៃព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍20កុម្ភៈនៅតាមទីតាំងបិទខ្ទប់ជាច្រើនកន្លែងក្នុងរាជធានីភ្នំពេញក្រុងតាខ្មៅខេត្តកណ្តាល និងខេត្តព្រះសីហនុ។
គ្រួសារដែលមានសិទ្ធិទទួលបានជំនួយពីកម្មវិធីខាងលើនេះគឺអ្នកដែលងាយរងផលប៉ះពាល់ ដូចជាអ្នកបើកបរ កម្មករសំណង់ អ្នកលក់ដូរតាមចិញ្ចើមថ្នល់ អ្នក​ប្រមូលសំរាមជាដើម ដោយអាចទទួលបានជំនួយក្នុងចន្លោះពី 156,000 រៀល (ប្រហែល 39 ដុល្លារអាមេរិក) និង 311,000 រៀល (ជិត78 ដុល្លារ​អាមេរិក) – អាស្រ័យ លើទំហំនៃចំនួនសមាជិកក្នុងគ្រួសារ។ សម្រាប់កម្មកររោងចក្រដែលរងផលប៉ះពាល់ពីការបិទខ្ទប់នឹងទទួលបានប្រាក់ចំនួន160,000រៀល (40ដុល្លារ) ក្នុងម្នាក់ៗសម្រាប់ឧបត្ថម្ភធនតែមួយ តាមរយៈយន្ដការដែលមានស្រាប់ដែលគ្រប់គ្រងដោយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ។
ក្រុមគ្រួសារដែលមានសមាជិកស្លាប់ដោយជំងឺកូវីដ-19 នឹងទទួលបានថវិកាចំនួន 30ម៉ឺនរៀល (75 ដុល្លារ) បន្ថែមលើការឧបត្ថម្ភជាសាច់ប្រាក់រយៈពេល5 ខែដើម្បីទូទាត់ថ្លៃប្រើប្រាស់អគ្គិសនី។ អ្នកដែលមានសមាជិកគ្រួសារ ឆ្លងជំងឺទាំងក្នុង និងក្រៅតំបន់បិទខ្ទប់នឹងទទួលបានចំនួនប្រហាក់ប្រហែលគ្នាដែលមានសិទ្ធិទទួលបានដូចគ្រួសារក្រីក្រដែលបានរៀបរាប់ខាងលើ៕