អត្រាស្ត្រីទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងខេត្ត រាជធានីចំនួន ៣ រូមមាន រាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តកណ្តាល និងខេត្តសៀមរាប ដែលមានសមតុល្យឥណទានច្រើនជាងគេ ចំនួនស្ត្រី ដែលបានប្រើប្រាស់កម្ចីពីគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ មានអត្រាស្មើនឹងអ្នកប្រើប្រាស់កម្ចីជាបរុស ឬច្រើនជាងបរុសទៀតផង។ ការណ៍នេះបានបង្ហាញថា អត្រាស្តី្រទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ បានកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ធៀបនឹងចំនួនអ្នកប្រើប្រាស់កម្ចីជាបុរស។
កន្លងមក មានការលើកឡើងថា បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ នៅតែជាប្រភពនៃវិសមភាពសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ច នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេសសម្រាប់ស្ត្រីកម្ពុជា។ ការណ៍នេះមិនមែនត្រឹមតែលទ្ធផលនៃការទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុមិនស្មើគ្នាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែការទទួលបានឥណទាន និងការកៀរគរប្រាក់បញ្ញើ ក៏បានបង្ហាញពីគម្លាត យេនឌ័រឃាំងធំផងដែរ។ នេះមានន័យថា ស្ត្រីដាក់ប្រាក់សន្សំតិចជាង ហើយមានលទ្ធភាពទទួលបានប្រាក់កម្ចីដែលមានទំហំតិចជាង បើប្រៀបធៀបទៅនឹងអតិថិជនជាបុរស។
លើសពីនេះ លទ្ធភាពរបស់ស្រ្តីក្នុងការទទួលបាននូវការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងជំនាញផ្នែក ហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថលនៅតែជាបញ្ហាប្រឈម។ បញ្ហាទាំងនេះកើតឡើងជាពិសេសចំពោះស្ត្រីដែលរស់នៅតាមតំបន់ដាច់ស្រយាល ពោលគឺស្ត្រីនៅតាមជនបទភាគច្រើនខ្វះជំនាញផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងខ្វះឯករាជភាពក្នុងការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន និងហិរញ្ញវត្ថុគ្រួសារ។ បញ្ហានេះមិនត្រឹមតែអាចរារាំងការឈានទៅរកសុខុមាលភាពហិរញ្ញវត្ថុប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងអាចរារាំងដល់ភាពជាសហគ្រិន និងការអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មផងដែរ។
តែបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា (CBC) ដែលដកស្រង់ទិន្នន័យពីសមាជិកចំនួន ១៩៤ ជាស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ បានបង្ហាញថា សមតុល្យឥណទាននៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ មានចំនួនសរុប ២៣២,៣៩៣,៣៩៤ លានរៀល ដែលមានប្រជាជន ប្រើប្រាស់ចំនួន ៤.៩៨លាននាក់ នៅក្នុង២៥ រាជធានី ខេត្ត ក្នុងនោះឃើញថា អត្រាអ្នកប្រើប្រាស់ជាស្ត្រី មានចំនួនប្រហាក់ប្រហែល ឬស្មើនឹងអ្នកប្រើប្រាស់កម្ចីជាបុរស។
ជាក់ស្តែង រាជធានី ខេត្តចំនួន ៣ គឺរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តកណ្តាល និងខេត្តសៀមរាប បានផ្តល់ឥណទានជិត ៦០% នៃសមតុល្យឥណទានសរុប ហើយចំនួនអ្នកបើប្រាស់កម្ចីជាស្ត្រីមានអត្រាប្រហាក់ប្រហែល ឬលើស នៅតាមខេត្ត រាជធានីទាំង ៣ នេះ។
រាជធានីភ្នំពេញមានបរិមាណឥណទាន ច្រើនជាងគេចំនួន ១១៤,៤៩៦,២១៤ លានរៀល ស្មើនឹង ៥០% នៃសមតុល្យឥណទានទូទាំងប្រទេស និងមានអ្នកខ្ចីប្រាក់សរុបចំនួន ៦៧.៧ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះមានអ្នកប្រើប្រាស់ជាស្ត្រីមានអត្រា ៤៨% នៃអ្នកប្រើប្រាស់កម្ចីសរុប។
បន្ទាប់មក គឺខេត្តកណ្ដាល មានបរិមាណឥណទានចំនួន ១៣,១៦៣,៥៩៣ លានរៀល ស្មើនឹង ៧,៨% នៃសមតុល្យឥណទានទូទាំងប្រទេស និងមានអ្នកខ្ចីប្រាក់សរុបចំនួន ៣៨.៤ ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះមានអ្នកប្រើប្រាស់ជាស្ត្រីមានអត្រា ៥៤% នៃអ្នកប្រើប្រាស់កម្ចីសរុប។
ខេត្តសៀមរាប គឺជាខេត្តដែលមានបរិមាណឥណទានខ្ពស់លំដាប់ទី៣ គឺប្រមាណ ១០,៦៦៧,៨១២ លានរៀល ស្មើនឹង ៤.៦% នៃសមតុល្យឥណទានទូទាំងប្រទេស និងមានអ្នកខ្ចីប្រាក់សរុបចំនួន ៣២.៥ ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះមានអ្នកប្រើប្រាស់ជាស្ត្រីមានអត្រា ៥២% នៃអ្នកប្រើប្រាស់កម្ចីសរុប។
បើយោងតាមតួលេខពីខេត្ត រាជធានី ទាំង ៣ នេះ បង្ហាញថា​ អត្រាអ្នកប្រើប្រាស់ជាស្ត្រីមានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់។ ការកើនឡើងនៃអត្រានេះ កំពុងឆ្លើយតបនឹងយុទ្ធសាស្រ្តជាតិស្តីពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ​ឆ្នាំ២០១៩-២០២៥ ដែលត្រូវបានអនុម័តដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងគោលដៅបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការដែលមានគុណភាព​ និងកាត់បន្ថយអត្រាស្រ្តីដែលមិនទាន់ទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុ។
សូមបញ្ជាក់ថា យុទ្ធសាស្រ្តជាតិស្តីពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ​ឆ្នាំ២០១៩ – ២០២៥ ដែលត្រូវបានអនុម័តដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងគោលដៅបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការដែលមានគុណភាព​ មានគោលដៅកាត់បន្ថយអត្រាស្រ្តីដែលមិនទាន់ទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុឲ្យបានពាក់កណ្តាល ពី២៧% មក១៣% និងពង្រីកការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការពី៥៩%​ ទៅ៧០% ត្រឹមឆ្នាំ២០២៥ ព្រមទាំងធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវសុខុមាលភាពគ្រួសារ និងគាំទ្រកំណើនសេដ្ឋកិច្ច៕