គិតត្រឹមរយៈពេល ៤ខែដើមឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅនេះ ការធ្វើពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងកម្ពុជា និងចិនសម្រេចបានតម្លៃសរុបប្រមាណ ៣,០០០លានដុល្លារ កើនឡើងប្រមាណជិត ២០ភាគរយធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំកន្លងទៅ។
ផ្អែកតាមតួលេខពីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបង្ហាញថា គិតចាប់តាំងពីខែមករា រហូតដល់ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ កម្ពុជាបាននាំចេញទំនិញទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសចិនសរុបមានតម្លៃជិត ៤២៤លានដុល្លារ កើនឡើង ៤២.៤៣ភាគរយ បើប្រៀបធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។ ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ ការនាំចូលរបស់កម្ពុជាពីប្រទេសចិនមានចំនួន ២,៥៨០លានដុល្លារ កើនឡើងប្រមាណ ១៦.៧០ ភាគរយ។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការធ្វើពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងកម្ពុជា-ចិន លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាធ្លាប់មានប្រសាសន៍ថា រដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសទាំង២ បានយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងទៅលើកិច្ចការពង្រីកទំហំពាណិជ្ជកម្មឲ្យកាន់តែមានភាពទូលំទូលាយ រហូតមានការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីជាមួយគ្នា។
“ខ្ញុំជឿថា ទំហំពាណិជ្ជកម្មរវាងប្រទេសទាំង២ នៅតែបន្តកើនឡើងបន្ថែមទៀត ក្រោមការអនុវត្តតាមកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីរួមគ្នា”
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង
“តាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីនេះ កម្ពុជានឹងទទួលបានផលប្រយោជន៍កាន់តែច្រើន ហើយក្នុងនោះកម្ពុជានឹងក្លាយទៅជាប្រទេសគោលដៅវិនិយោគមកពីបណ្តាប្រទេសផ្សេងៗ ជាពិសេសក្រុមហ៊ុនមកពីអាមេរិក ដោយយកកម្ពុជាធ្វើជាទីតាំងបង្កើតរោងចក្រផលិត ហើយនាំចេញផលិតផលរបស់ខ្លួនឆ្ពោះទៅកាន់តែផ្សារនៃប្រទេសចិន ក្រោមកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីរវាងកម្ពុជា-ចិន។ ទាំងអស់នេះសុទ្ធតែនាំយកមកនូវផលប្រយោជន៍ដល់កម្ពុជា ទាំងការវិនិយោគ ការអភិវឌ្ឍន៍ និងការផ្តល់ឱកាសការងារជាច្រើនដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាផងដែរ”
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ចំពោះទំនិញរបស់កម្ពុជាដែលបានធ្វើការនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសចិនកាលពីពេលកន្លងទៅនេះរួមមានដូចជា ផលិតផលកសិកម្ម អង្ករ គ្រាប់ស្វាយចន្ទី ចេកអំបូងលឿង ស្វាយស្រស់ និងដំឡូងមីជាដើម។ ដោយឡែកសម្រាប់ការចូលមកពីប្រទេសចិនវិញរួមមាន៖ ផលិតផលវត្ថុធាតុដើមសម្រាប់បម្រើដល់វិស័យឧស្សាហកម្ម សម្ភារៈសំណង់ និងគ្រឿងអេឡិចត្រូនិក៕