គម្រោងផ្លាស់ប្តូរទៅថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ (SWITCH To Solar) ឆ្លុះបញ្ចាំងពីសហគ្រិនថាមពលស្អាតនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ ការផ្លាស់ប្ដូរពីប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មក្នុងវិស័យវិស័យផ្សេងពីថាមពលអគ្គិសនីទៅជាថាមពលស្អាត ឬថាមពលពន្ឡឺព្រះអាទិត្យ គឺជាទំនោរថ្មីនៃអាជីវកម្មវៃឆ្លាត។ ជាក់ស្ដែង អ្នកស្រី វ៉ន ចាន់រស្មី នាយកប្រតិបត្តិ និងស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន អ៊ីជីអ៊ី ខេមបូឌា (EGE Cambodia) បានចាប់ផ្តើមប្តូរមកវិស័យថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៩។
ផ្ដើមពីការចាប់អារម្មណ៍លើឱកាសអាជីវកម្ម បានក្លាយទៅជាចំណង់ចំណូលចិត្តក្នុងការអភិវឌ្ឍដំណោះស្រាយបច្ចេកវិទ្យាថាមពលស្អាតដើម្បីគាំទ្រទីផ្សារកសិវារីវប្បកម្មសម្រាប់សហគមន៍ជនបទ។
អ្នកស្រី វ៉ន ចាន់រស្មី បានលើកឡើងថា ៖ ការអភិវឌ្ឍដំណោះស្រាយថាមពលប្រកបដោយនិរន្តរភាព គឺចាំបាច់ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់សហគមន៍ និងលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់ពួកគេ។ ចក្ខុវិស័យនេះត្រូវបានសាបព្រួសតាមរយៈកម្មវិធីអាជីវកម្មចាប់ផ្ដើមផ្លាស់ប្ដូរទៅកាន់ថាមពលព្រះអាទិត្យ (SWITCH to Solar Startup Program)។ កម្មវិធីសហគ្រិនភាពបច្ចេកវិទ្យាថាមពលស្អាតនេះត្រូវបានអនុវត្តដោយដៃគូសហការគម្រោងដែលរួមមានអង្គការអេននឺជីឡេប (EnergyLab), អង្គការ ភីផលអិននិត (People In Need) និង ក្រុមហ៊ុនសិវែ (Sevea Consulting)។
អង្គការ អេននឺជីឡេប បានចាប់ផ្ដើមអនុវត្តកម្មវិធីអាជីវកម្មចាប់ផ្ដើមផ្លាស់ប្ដូរទៅកាន់ថាមពលព្រះអាទិត្យ តាមរយៈការរៀបចំកម្មវិធីបណ្ដុះគំនិតអាជីវកម្ម (Hackathons) ជាបន្តបន្ទាប់ដើម្បីកំណត់ដំណោះស្រាយបច្ចេកវិទ្យាថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យសម្រាប់ជួយដល់វិស័យកសិវារីវប្បកម្ម។ ដោយធ្វើការជាមួយអ្នកទីប្រឹក្សាក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុក គម្រោងបានបន្តការបណ្តុះគំនិតអាជីវកម្មតាមរយៈសកម្មភាពផ្សេងៗដូចជាការបំផុសគំនិត ការអនុវត្ត និងវគ្គពន្លឿនអាជីវកម្មជាបន្តបន្ទាប់ដើម្បីពង្រឹងចំណេះដឹងផ្នែកសហគ្រិនភាពសម្រាប់ដំណោះស្រាយក្នុងវិស័យថាមពលស្អាតនៅកម្ពុជា។
ខិតជិតមកដល់ការបញ្ចប់គម្រោង អ្នកចូលរួមជាង២០០ នាក់ ដោយក្នុងនោះមានស្រ្តីជាង៣៥% ត្រូវបានផ្តល់ឱកាសក្នុងការស្វែងរកគំនិតអាជីវកម្មលើវិស័យថាមពលស្អាត។ ធុរកិច្ចថ្មីចំនួន ២០ក្រុម បានចូលប្រលូកក្នុងទីផ្សារជាមួយនឹងវិធីសាស្រ្តច្នៃប្រឌិតរបស់ពួកគេលើការប្រើប្រាស់ថាមពលស្អាតនៅក្នុងវិស័យកសិវារីវប្បកម្ម។
លោក គៀត សាវរី ស្ថាបនិកដំរីបូមទឹក (Elephant Pump) ដែលជាធុរកិច្ចថ្មីលក់ម៉ាស៊ីនបូមទឹកដើរដោយថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ បានឲ្យដឹងថា ភាពជោគជ័យរបស់អាជីវកម្មលោកគឺអាចកើតមានឡើងក៏ដោយសារការចូលរួមជាមួយគម្រោង។
លោក សាវរី បានបន្តថា ៖ «ការចូលរួមកម្មវិធីនេះ មិនត្រឹមតែផ្តល់ឲ្យខ្ញុំនូវចំណេះដឹងផ្នែកឧស្សាហកម្មថាមពលស្អាត និងជំនាញសំខាន់ៗប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏បានភ្ជាប់ខ្ញុំជាមួយនឹងបុគ្គលដែលមានគំនិតដូចគ្នា។​ គម្រោង​ក៏បាន​ជួយ​ខ្ញុំ​បង្កើតគំនិត​អាជីវកម្ម​ដ៏រឹងមាំមួយដែលអាចចូលប្រលូកក្នុងទីផ្សារ និងទទួលបានធនធានផ្សេងៗទៀតផងដែរ​។»
បើទោះបីជាគម្រោងនេះខិតជិតមកដល់ការបញ្ចប់ក៏ពិតមែន ក៏ប៉ុន្តែឱកាសក្នុងការអភិវឌ្ឍបចេ្ចកវិទ្យាថាមពលស្អាតសម្រាប់សហគ្រិនគឺនៅតែបន្ត។  អង្គការអេននឺជីឡេប នឹងបន្តធ្វើការជាមួយដៃគូ ដើម្បីគាំទ្រអ្នកដែលមានទេពកោសល្យ និងគំនិតនវានុវត្តថ្មីៗ។
គូសបញ្ជាក់អំពីសារៈសំខាន់នៃគម្រោង លោក Ian Jones គ្រូណែនាំសម្រាប់គម្រោង កម្មវិធីអាជីវកម្មចាប់ផ្ដើមផ្លាស់ប្ដូរ ទៅកាន់ថាមពលព្រះអាទិត្យ បានលើកឡើងថា ៖ កម្មវិធីនេះត្រូវបានរចនាឡើងក្នុងគោលបំណងកំណត់តម្រូវការរបស់ធុរកិច្ចដោយសង្កត់ធ្ងន់ទៅលើការលើកកម្ពស់ការសម្រេចចិត្តដែលត្រឹមត្រូវ និងការសន្មត់ដែលសមហេតុផល។ សហគ្រិនមានភាពប្រសើរឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងការរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រអាជីវកម្ម ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម និងការផ្លាស់ប្ដូរផ្នត់គំនិតបន្ទាប់ពីបានចូលរួមនៅក្នុងគម្រោងនេះ។ ដូច្នេះហើយ វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការធ្វើឱ្យធុរកិច្ចថ្មីមាននិរន្តរភាព និងមានសមត្ថភាពសម្របខ្លួនឯងទៅនឹងការផ្លាស់ប្តូរនៅក្នុងបរិយាកាសទីផ្សារ។
ដើម្បីកម្ពុជាត្រៀមខ្លួនឈានដល់អន្តរកាលថាមពល យើងកំពុងរៀបចំផែនការសម្រាប់ដំណាក់កាលបន្ទាប់នៃសហគ្រិនភាពក្នុងបច្ចេកវិទ្យាថាមពលស្អាត។
លោកបណ្ឌិត  Michael Renfrew ប្រធានផ្នែកប្រតិបត្តិ និងកម្មវិធី​របស់អង្គការអេននឺជីឡេប ៖ «ពិភពលោកកំពុងផ្លាស់ប្តូរពីការប្រើប្រាស់ឥន្ធនៈហ្វូស៊ីល ដូច្នេះវាមានសារៈសំខាន់ណាស់ដែលយើងអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងអាជីវកម្មដើម្បីជួយជំរុញការផ្លាស់ប្តូរទៅថាមពលស្អាតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា»។
លោក ណត្តារុណ ង៉ោ សឺន នាយក​ប្រចាំ​ប្រទេស​របស់អង្គការអេននឺជីឡេប បានគូសបញ្ជាក់ថា ៖ «យើងបានឃើញពីវឌ្ឍនភាពសំខាន់ៗក្នុងការអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យាថាមពលកកើតឡើងវិញនៅក្នុងវិស័យកសិវារីវប្បកម្ម តាមរយៈកម្មវិធីអាជីវកម្មចាប់ផ្ដើមផ្លាស់ប្ដូរ ទៅកាន់ថាមពលព្រះអាទិត្យ។ ជាមួយនឹងកំណើនសក្ដានុពលនៃទីផ្សារបច្ចេកវិទ្យាថាមពលស្អាតរបស់កម្ពុជា យើងគួរផ្តោតសំខាន់លើដំណាក់កាលបន្ទាប់នៃការអភិវឌ្ឍសហគ្រិន»។
លោកបន្តថា ៖ «ច្រើនជាង៧០% នៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ធុរកិច្ចថ្មី នៅតែមានភាពសកម្មខ្លាំងក្នុងទីផ្សារនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។ អង្គការអេននឺជីឡេប នៅតែប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការជួយដល់ការពន្លឿនភាពជាសហគ្រិននៅក្នុងវិស័យថាមពលស្អាតរបស់កម្ពុជា។ យើងសូមអំពាវនាវដល់ដៃគូរបស់យើងឱ្យរួមដៃគ្នាក្នុងការជំរុញឱ្យមានការទទួលយកកាន់តែទូលំទូលាយនៃបច្ចេកវិទ្យាថាមពលស្អាត និងថាមពលកកើតឡើងវិញ»។