ចុងឆ្នាំ២០២២នេះ ផ្សារទំនើបធំៗចំនួន២នៅប៉ែកខាងត្បូងភ្នំពេញ​នឹងដាក់ដំណើរការ​
ភ្នំពេញ ៖ ផ្សា​រទំនើប​ធំៗលំដាប់អន្តរជាតិចំនួន២​ស្ថិតនៅប៉ែក​ខាងត្បូងរាជធានីភ្នំពេញ​​ ​នឹង​ដាក់ដំណើរការ​នៅចុងឆ្នាំ២០២២​នេះ ហើយនឹង​មានការ​ផ្គត់ផ្គង់ទីតាំង​លក់រា​យ​បន្ថែមទៀត​នៅក្នុ​ងរាជធានីភ្នំពេញ។ ផ្សារទំនើបធំទាំង​២​នេះ ត្រូវបានចាត់ទុកថាជា​ផ្សារទំនើបដែលធំជា​ងគេ​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជាជាមួយនឹងទុនវិនិយោគយ៉ាងសន្ធឹកសន្ធាប់។
​អ្នក​ស្រី​ អាន សុធីតា​ អគ្គនាយិកា​ក្រុមហ៊ុន​ PropNex Cambodia បានថ្លែង​ឱ្យដឹងតាមទូរសព្ទ​ជាមួយ AMS ថា ​​​បើតាមអ្វីដែល​អ្នកស្រី​បានដឹង ផ្សារទំនើប​របស់ជប៉ុនមួយ​គឺ AEON3 ​នឹង​ដាក់​ដំណើរការ​នៅចុងឆ្នាំ២០២២​នេះ ក្នុងអំឡុង​ចុងត្រីមាសទី​៣ ​ឬដើមត្រីមាសទី​៤​ ដែលការដាក់ដំណើរកា​រផ្សារទំនើបមួយនេះ នឹង​មានការផ្គត់ផ្គង់​ទីតាំង​លក់រាយ​នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ​កើនឡើង​មួយកម្រិតទៀត ។
អ្នកស្រីបន្តថា​ ការ​បើក​ដំណើរការ​ផ្សារទំនើប​នៅតំបន់ផ្លូ​វ៦០ម៉ែត្រ​នេះ អាច​និយាយបានថា ​ជាការពង្រីកវិសាលភាពទីផ្សារលក់រាយកាន់តែទូលាយ ជាពិសេសនៅតំបន់ភាគខាងត្បូងរាជធានីភ្នំពេញ ខណៈដែល​ផ្សា​រ​ទំ​នើបលក្ខណៈអន្តរជាតិមួយទៀតដែលបោះទុនដោយអ្នកវិនិយោគក្នុងស្រុក ជីបម៉ុង ក៏គ្រោងបើកដំណើរការនៅចុងឆ្នាំ២០២២នេះផងដែរ។
អ្នកស្រី​បន្ថែមថា​ ៖
“ការអភិវឌ្ឍផ្សារទំនើ​បមួយ​ចំនួន​បានផ្អាក​សកម្មភាព​ទៅហើយ ខណៈ​ដែលគម្រោងមួយ​ចំនួន​ទៀតនៅតែបន្ត​សកម្ម​ភាពរបស់ខ្លួនដដែល ។ កត្តា​មួយចំនួនធ្វើ​ឱ្យផ្សារ​ទំនើបមិនដំណើរការ​ រួមមានកត្តា​​ទីតាំង​ កត្តា​អ្នកគ្រប់គ្រង​ផ្ទាល់ ​ការរចនាផ្នែក​ខាង​ក្រៅ ​និងខាង​ក្នុង​ផ្សារ រួមជាមួយនឹងកត្តា​​ផ្សេងៗមួយចំនួន​ទៀត”
អ្នកនាង ​ជិន ច័ន្ទដាលុច្ស​ ប្រធាន​ផ្នែក​វាយតម្លៃ​នៃក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia បានមានប្រសាសន៍តា​មទូ​​រ​​ស​ព្ទ​​នៅថ្ងៃទី​២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២២​នេះឱ្យដឹងថា​ បើតាមអ្វីដែល​បានទទួលពី​ម្ចាស់គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ផ្សារទំនើប​ទាំងពីរ​គឺផ្សារ​អ៊ីអន​មានជ័យ ឬ AEON3 ​ និងគម្រោង​ផ្សារទំនើប​ជីបម៉ុង​មេហ្កាម៉ល​ថា ផ្សារទំនើប​ទាំងពីរ​នេះ នឹង​ដំណើរការ​នៅចុងឆ្នាំ​២០២២​នេះពិតមែន ។ ការ​ដាក់ដំណើរការ​ផ្សារទំនើបទាំងពីរ​នេះ គឺជាកា​រ​ប្រកួត​ប្រជែង​ឱ្យទាន់​សម័យកាល ។ វា​នឹង​ធ្វើឱ្យ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ទីតាំ​ងលក់រាយ​នៅភាគ​ខាង​ត្បូង​ភ្នំពេញ​គឺកាន់តែច្រើន ។
អ្នកនាងបន្តថា ៖
“ការដាក់ដំណើរការ​ផ្សារទំនើប​ទាំងពីរ​នេះ​ក៏អាចជាការ​វាយលុក ​ឬធ្វើឱ្យផ្សារទំនើប​តូច​ៗ​នៅជុំវិញនោះ​មាន​បញ្ហា​ផងដែរ បើសិនជា​ម្ចាស់​ផ្សារទំនើប​តូចៗទាំង​នោះមិនមានអ្វីជាការ​ទាក់ទាញ​ដល់​អតិថិជន”
អ្នកនា​ងបន្តទៀត ៖
“ម្ចាស់ផ្សារទំនើបទាំងពីរ​សុទ្ធសឹងតែជា​អ្នកដែលមានបទពិសោធន៍​ក្នុងកា​រអភិវឌ្ឍ​​ផ្សារ​ទំនើប​ ដូច្នេះពួកគាត់​បានដឹងពីទីផ្សារ​ និង​បញ្ហា​ប្រឈម​ ដែលអាចមានដំណោះ​ស្រាយ​រួចទៅហើយ ។ មកដល់​ពេលនេះ​ ទីតាំង​ផ្សារទំនើបទាំងពីរ​នេះ ទំនង​ជា​មានអ្នកជួល​ពេញ​ ឬជិតពេញរួច​ទៅហើយ​ ទើប​ម្ចាស់​ផ្សារទំនើប​ទាំងពីរ​បានប្រកាស​ដាក់​ដំណើរការ​នៅ​ចុងឆ្នាំ២០២២នេះ ព្រម​គ្នា​តែម្ដង”
អ្នកនាង​បន្ថែមថា វត្តមានផ្សារទំនើបទាំងពីរនេះដែរ នឹងជំរុញឱ្យ​ការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋានកា​ន់តែ​ច្រើន​​បន្ថែ​ម​ទៀត ជាក់ស្ដែង​តាំងពីរគម្រោងទាំងពីរ​បានសាងសង់​ម្ល៉េះ គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋាន​ជា​បន្ត​ប​ន្ទា​ប់​បាន​​ចាប់ផ្ដើម​សាងសង់​ និងផ្គត់ផ្គង់​នៅជុំវិញ​តំបន់នោះ ហើយមក​ពេលនេះ គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍នៅតែមានជា​បន្ត​ប​ន្ទា​ប់​មិនមានភាពស្ងប់ស្ងាត់នោះឡើយ៕