រយៈពេល​ ១ឆ្នាំ រាជធានីភ្នំពេញទទួលបានការ​វិនិយោគលើ​អគារ​ខ្ពស់ៗចាប់ពី ៥ជាន់ឡើងទៅចំនួន ៨៣គម្រោង​
ភ្នំពេញ ៖ រាជធានីភ្នំពេញ នៅតែជាតំបន់ដែល​មានសក្ដានុពលក្នុងការទាក់ទាញ​គម្រោងវិនិយោគ​លើ​អគារ​ខ្ពស់ៗ ក្នុងនាមជា​តំបន់​ប៉ូល​សេដ្ឋកិច្ចទី១​របស់កម្ពុជា​។ ជាក់​ស្ដែង​ ក្នុងរយៈពេល​១ឆ្នាំ ភ្នំពេញទទួល​បានការ​វិនិយោគលើ​គម្រោងអគារ​ខ្ពស់ៗសរុប​ចំនួន៨៣គម្រោង ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់​មន្ទីររៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ សំណង់ និងសុរិយោដី រាជធានីភ្នំពេញ ។
នៅក្នុង​របាយការណ៍របស់មន្ទីររៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដី រាជធានីភ្នំពេញ​ បាន​បង្ហាញថា​ គិតចាប់ពី​ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ដល់​ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ការ​វិនិយោគ​លើគម្រោងអគារ​ខ្ពស់​ចាប់ពី​៥ជាន់​ ដល់​៩ជាន់ មានចំនួន​៥៩គម្រោង​ ​អគារ​កម្ពស់ចាប់ពី១០ជាន់ ដល់ ​១៩ជាន់ មានចំនួន​១៣គម្រោង អគារ​ខ្ពស់​កម្ពស់ចាប់ពី ២០ជាន់ ដល់​ ២៩ជាន់ មានចំនួន ០៥គម្រោង​ អគារ​កម្ពស់ចាប់ពី​៣០ជាន់ ​ដល់ ​៣៩ជាន់ ​មានចំនួន១គម្រោង​ និងអគារ​កម្ពស់ចាប់ពី៤០ជាន់ ឡើង​ទៅ មានចំនួន០៥គម្រោង​ ។
ក្រៅពីការ​វិនិយោគ​លើអគារ​ខ្ពស់ របាយការណ៍​ក៏បានបង្ហាញផងដែរពី​គម្រោង​បុរី​ដែលបាន​វិនិយោគ​ក្នុង​រយៈពេល១ឆ្នាំ ពោល គឺរាប់ចាប់ពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ដល់ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៥ មានចំនួន​២៨ គម្រោង ហើយបើគិតពីដើមឆ្នាំ២០០៥​ ដល់​ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ មាន​ចំនួន​រហូតដល់ ៤៧៥គម្រោង ។
ពាក់ព័ន្ធជាមួយ​នឹ​ងវិស័យសំណង់ទាំងមូល ចាប់ពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ដល់ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៥ ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ មានការ​ស្នើ​សុំលិខិតអនុញ្ញាត​សាងសង់​សរុប​៦៥៣គម្រោង ដែលមានផ្ទៃក្រឡា​សំណង់សរុប ៤ ៣៨៧ ៤៥២ម៉ែត្រក្រឡា គិតជាទុនវិនិយោគ​សរុប​ប្រមាណជាជិត​ ២ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ។
តាមការ​សង្កេតជាក់ស្ដែង តំបន់​មួយចំនួន​ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ជាពិសេស​នៅតំបន់​តាមបណ្ដោយផ្លូវព្រះមុនីវង្ស​ ឃើញមានសំណង់អគារ​ខ្ពស់​ៗបានចាប់ផ្ដើម​រីកដុះដាលជា​បន្តបន្ទាប់​ ក្នុងនោះ​​ខណ្ឌបឹង​កេង​កង ត្រូវបានចាត់ទុកជា​តំបន់ដែលមានភាពទាក់ទាញក្នុងការ​វិនិយោគ​ និងអភិវឌ្ឍន៍លើវិស័យ​សំណង់អគារ​ខ្ពស់ៗច្រើនជាងគេ ដោយក្នុងតំបន់នោះសំណង់អគារ​ខ្ពស់ៗ បាន​ និងកំពុង​សាងសង់យ៉ាង​មមាញឹក ដើម្បីបំពេញតម្រូវការ​អ្នកប្រើប្រាស់នៅពេលបច្ចុប្បន្ន​ និងអនាគត ។
របាយការណ៍របស់ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់​ បានបង្ហាញផងដែរថា គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២៥នេះ នៅទូទាំង​ប្រទេសកម្ពុជាទាំងមូល មានអគារ​ខ្ពស់​ដែលមានកម្ពស់ចាប់ពី៥ជាន់​ឡើងទៅ​ចំនួន ៣ ២៥៤អគារ​ ហើយរាជធានីភ្នំពេញ មានចំនួនអគារ​ខ្ពស់ច្រើនជាង​ ដែលមានចំនួន ១៩៥៤​អគារ បន្ទាប់មក​គឺខេត្តព្រះសីហនុ មានសំណង់អគារ​ខ្ពស់ ចំនួន ៧៧៣ អគារ និងខេត្តបន្ទាយ​មានជ័យ មានសំណង់អគារ​ខ្ពស់ ចាប់ពី៥ជាន់​ឡើង​ទៅ​ចំនួន ៤០០អគារ ។
លោក ​ខន គង្គា អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ​ ERA Cambodia បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ននេះ ការ​វិនិយោគ​លើអគារ​ខ្ពស់ ដែល​មានទីផ្សារ​ខុនដូ​ផងដែរ​នោះ គឺនៅតែមាន​ជា​ហូរ​ហែរ ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​អ្នកដែលមានទុនគ្រប់គ្រាន់ មានភាពងាយស្រួល​ និងមិនមានបញ្ហាប្រឈមនោះទេ ។ ប៉ុន្តែ សម្រាប់អ្នកដែល​មានគម្រោង​វិនិយោគ​លើ​អគារ​ខ្ពស់ (ខុនដូ ) ដែលមិនមានទុនគ្រប់​គ្រាន់​អាច​នឹងមានភាពរារែក​ ដោយសារតែទីផ្សារ​ខុនដូនៅកម្ពុជា​ នៅតែមិនមានភាពច្បាស់លាស់​នៅឡើយ ៕