ការអភិវឌ្ឍ​គម្រោងលំនៅឋានជា​បុរី​​ជាង៦០គម្រោង​រំពឹងថា​នឹងបញ្ចប់​ក្នុងឆ្នាំ២០២៣​នេះ
ភ្នំពេញ ៖ ទោះបីស្ថិតនៅក្នុង​ស្ថានភាព​នៃវិបត្តិ​សេដ្ឋកិច្ចពីខាងក្រៅក្ដី តែការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋាន​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​នៅតែបន្តជាហូរហែ​ ជាពិសេស​ការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋាន​មានលក្ខណៈជាបុរី​ ដែលគម្រោងភាគច្រើន​ត្រូវបាន​វិនិយោគ​ដោយ​ក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុក។ ជាក់ស្ដែង សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍលំនៅឋានមានលក្ខណៈជាបុរីនេះដែរ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ​ ត្រូវបានរំពឹងថា​នឹង​មានចំនួនលើសពី៦០គម្រោងដែលនឹងត្រូវ​បញ្ចប់​។​
យោងតាមរបាយការណ៍របស់​ក្រុមហ៊ុនភ្នាក់ងារ​អចលនទ្រព្យ ​CBRE Cambodia បានឱ្យដឹងថា ​ការអភិវឌ្ឍ​លំនៅ​ឋាន​ជា​​​បុរី​ក្នុងត្រីមាស​ទី​១ ​ឆ្នាំ២០២៣​នេះ មានភាពយឺតយ៉ាវ​ក្នុងរយៈពេល​៥ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ក៏ប៉ុន្តែយ៉ាងណាក៏​នៅ​តែមានគម្រោងថ្មីៗត្រូវបានចាប់ផ្ដើមអភិវឌ្ឍន៍​ក្នុងឆ្នាំ២០២៣​នេះដែរ។ ជាក់ស្ដែង ក្នុងត្រីមាស​ទី១ ឆ្នាំ​២០២៣កន្លងទៅ​នេះ មានគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋាន​ថ្មីតែ៤គម្រោង​ប៉ុណ្ណោះ​បានបើក​ដំណើរការ​ ហើយក្នុងនោះដែរ​៧គម្រោង​បាន​បញ្ចប់​​នៅក្នុងត្រីមាស​កន្លងទៅនេះ ដោយរំពឹងថា​នៅដំណាច់​ឆ្នាំ២០២៣​ គម្រោងប្រមាណ ​៦០ផ្សេងទៀត​នឹង​ត្រូវបាន​បញ្ចប់​ ។​
របាយការណ៍ដដែលបង្ហាញផងដែរថា ការផ្គត់ផ្គង់​លំនៅឋានជា​បុរីតម្លៃសមរម្យ និងតម្លៃមធ្យម​មានចំនួន​ច្រើនជាង​គេ។ ចំណែកការ​ផ្គត់ផ្គងលំនៅឋានជាបុរី​ដែលមានតម្លៃខ្ពស់​គឺមានតិច​តួច​ប៉ុណ្ណោះ។ កាលពី​ឆ្នាំ២​០១៨ ការផ្គត់ផ្គង់មានជាង​១០០គម្រោង រហូតដល់ឆ្នាំ២០២២​ មានចំនួន​ជិត​៤០០គម្រោង និង​ឆ្នាំ២០២៣​ មានការ​​ព្យាក​រ​ថា​នឹងកើនឡើងដល់​ជាង​៤០០គម្រោង​ ។
លោកឧកញ៉ា នួន រិទ្ធី អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន ​KFA Group​ បានលើកឡើងថា ​ការអភិវឌ្ឍលំនៅឋាននៅតែបន្ត​ ពី​ព្រោះតម្រូវការ​នៅតែមាន​ ដូច្នេះនៅពេលណាមានតម្រូវការ​ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍​នឹង​នៅតែបន្តអភិវឌ្ឍន៍​ ដោយ​អ្នក​ទិញមួយចំនួន​ទិញសម្រាប់វិនិយោគ គឺទិញទុក​ចំណេញ និងមួយចំនួនទៀត​ទិញសម្រាប់ស្នាក់នៅខ្លួនឯង​តែ​ម្ដង ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បេងហុង សុជាតិខេមរ៉ូ អគ្គនាយក​នៃអគ្គ​នាយក​នៃអគ្គនាយកដ្ឋានលំនៅឋាន​នៃក្រសួង​រៀប​​​ចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម ​និងសំណង់​បានមានប្រសាសន៍ថា​ ការអភិវឌ្ឍ​បុរីនេះ បានកែប្រែ​តំបន់មួ​យដែ​​ល​​ធ្លាប់ជាតំបន់ដាច់ស្រយាល តំបន់វាលស្រែ​ ទៅជា​តំបន់​លំនៅឋានដ៏មានសក្ដានុពល​ និងពោ​រ​ពេញ​​ទៅដោយមនុស្ស​រស់នៅកុះករ​ ។ ឯកឧត្តម​បានលើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍​លំនៅឋាន​បន្ត​អភិវឌ្ឍ​ន៍​លំនៅឋានដែលមានតម្លៃសមរម្យ​សម្រាប់ផ្គង់ផ្គង់ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលមានប្រាក់ចំណូល​ទាប​​និងមធ្យម ក៏ដូចជា​មន្ត្រីរាជការ​ដែលមិន​មានលទ្ធភាពទិញផ្ទះ​តម្លៃខ្ពស់​រស់នៅបាន ក្នុងនោះរាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានចូលរួម​ក្នុងការ​លើក​ទឹកចិត្តជាមួយ​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍​ដោយលើកលែងពន្ធប្រថាប់ត្រា​ពេលផ្ទេរ​កម្មសិទ្ធិ​សម្រាប់លំនៅឋាន​តម្លៃក្រោម​៧ម៉ឺនដុល្លា​រអាមេរិក​ផងដែរ​៕