" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-66552 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កែប កាន់តែមានភាពទាក់ទាញវិនិយោគិនក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ
ភ្នំពេញ ៖ សក្ដានុពលនៃការវិនិយោគទៅលើអចលនទ្រព្យនៅក្នុងខេត្តកែប បានបង្ហាញពីភាពទាក់ទាញកាន់តែខ្លាំងដល់វិនិយោគិនទាំងជាតិ និងអន្តរជាតិ ដោយគម្រោងរបស់រដ្ឋមួយចំនួនបាន និងកំពុងលេចរូបរាងជាបណ្ដើរៗហើយមួយចំនួនទៀតបានដាក់ដំណើរការជាស្ថាពរ។
អ្នកជំនាញនៃវិស័យដីធ្លីនៅក្នុងខេត្តកែបផ្ទាល់បានឱ្យដឹងថា ខេត្តកែបនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ បានផ្លាស់ប្តូរច្រើនណាស់ ក្នុងនោះឆ្នេរសមុទ្ររាប់សិបគីឡូម៉ែត្រកំពុងត្រូវបានស្ថាបនាដើម្បីទាក់ទាញដល់ភ្ញៀវទេសចរមកកម្សាន្ត និងសម្រាកនៅក្នុងខេត្តកែប កំពង់ផែទេសចរណ៍កោះទន្សាយដែលបានបើកសម្ពោធកាលពីប៉ុន្មានខែកន្លងទៅនេះ និងសំណង់របស់វិស័យឯកជនជាច្រើនទៀតដែលជំរុញឱ្យខេត្តកែបកាន់តែទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍ពីសំណាក់វិនិយោគិនជាតិ និងអន្តរជាតិ ។
លោក លឹម រដ្ឋា ភ្នាក់ងារទិញ-លក់អចលនទ្រព្យមួយរូបប្រចាំខេត្តកែបបាននិយាយថា បច្ចុប្បន្ននេះ ខេត្តកែបកាន់តែមានការទាក់ទាញការលក់ទិញលក់ដីធ្លី ជាពិសេសភ្ញៀវមកពីភ្នំពេញ ដែលមួយចំនួនទិញសម្រាប់ទុកអភិវឌ្ឍន៍ជាតំបន់កម្សាន្ត និងផ្ទះលំហែ ហើយមួយចំនួនទៀតសម្រាប់ទិញទុកចំណេញនៅពេលអនាគត។
លោកបន្តថា កាលពីអំឡុងពេលស្ថានភាពកូវីដ១៩រាលដាលខ្លាំង និងមានការបិទខ្ទប់តាមតំបន់មួយចំនួនខេត្តកែបនៅតែទទួលបានការទិញ-លក់ដីធ្លី ហើយកាលនោះអ្នកមានលុយមានឱកាសខ្ពស់ក្នុងការស្វែងរកទីតាំងដីល្អៗ ដោយសារតែម្ចាស់ដីមួយចំនួនត្រូវការលុយបន្ទាន់ដើម្បីដោះស្រាយជីវភាពពីព្រោះថាជួបនឹងវិបតិ្តកូវីដ១៩។ រហូតមកដល់ពេលនេះ ការទិញលក់ដីធ្លីនៅតែបន្តមានសកម្មភាពហើយអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ក៏ចាប់ផ្ដើមបញ្ចេញគម្រោងរបស់ខ្លួនជាបន្តបន្ទាប់ផងដែរ សម្រាប់បម្រើដល់វិស័យទេសចរណ៍ជូនភ្ញៀវទេសចរ ។
លោកបន្ថែមថា នៅពេលអនាគតលោកជឿថា ខេត្តកែបនឹងកាន់តែមានសក្ដានុពល ស្របពេលរដ្ឋបាលខេត្តក៏បាននិងកំពុងអភិវឌ្ឍតំបន់ទេសចរណ៍បន្ថែម ដែលធ្វើឱ្យតម្រូវសេវាកម្មទេសចរណ៍នឹងមានកំណើនហើយពេលនេះ ការវិនិយោគលើសេវាកម្មទេសចរណ៍នេះក៏នឹងកើនឡើងដូចគ្នាដែរ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ក៏បានឱ្យដឹងថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានកំណត់យកតំបន់ឆ្នេរជាគោលដៅក្នុងការអភិវឌ្ឍ ក្នុងនោះរដ្ឋាភិបាលក៏បានស្ថាបនាផ្លូវជាតិលេខ៣ ផ្លូវជាងលេខ៣១ និង៣៣ តភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ មកកាន់ខេត្តកែប និងខេត្តកំពត ដើម្បីសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើររបស់ទេសចរ និងវិនិយោគិនមកកាន់ខេត្តកែប ក៏ដូចជាខេត្តកំពតផងដែរ ។ ការអភិវឌ្ឍទាំងនេះនឹងធ្វើឱ្យខេត្តកែបកាន់តែមានភាពទាក់ទាញខ្លាំងឡើងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍទៅលើវិស័យនានាដែលមានអាទិភាពនៅក្នុងខេត្តជាប់មាត់សមុទ្រមួយនេះ ។ ស្របជាមួយគ្នាដែរ កោះមួយចំនួននៅក្នុងខេត្តកែបក៏ត្រូវបានវិនិយោគជាបន្តបន្ទាប់ និងអាចលេចចេញជារូបរាងនៅពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ៕