ភ្នំពេញ៖ គម្រោងសាងសង់សំណង់របស់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍នៅក្នុងស្រុកដំណើការល្អទៅមុខ បានជំរុញឱ្យទំហំនៃចំណាយថវិការបស់កម្ពុជា លើការនាំចូលដែក និងដែកថែបពីក្រៅប្រទេសសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់នៅក្នុងវិស័យនេះមានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា តាមរយៈគម្រោងសាងសង់សំណង់របស់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍នៅក្នុងស្រុក កម្ពុជាបានចំណាយថវិកាជាង ២៤ លានដុល្លារទៅលើការនាំចូលដែក និងដែកថែបក្នុងរយៈពេល ៨ខែ ឆ្នាំ២០២២ ពោល កើនឡើង ២០ ភាគរយបើធៀបរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២១។
របាយការណ៍នេះ ត្រូវបានកត់ត្រា ពីខែមករា-ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២២ ដោយបង្ហាញឱ្យឃើញថា ការនាំចូលដែក និងដែកថែបពីក្រៅប្រទេសមកកម្ពុជាមានតម្លៃសរុប ២៤៤,៧៥ លានដុល្លារ កើន ២០ ភាគរយបើធៀបរយៈពេលដូចគ្នានៃឆ្នាំ២០២១ ដែលមាន ២០៤,០២ លានដុល្លារ ដែលស្មើប្រមាណ ១,១ភាគរយនៃទឹកប្រាក់ដែលកម្ពុជាចំណាយលើការនាំចូលទំនិញពីក្រៅប្រទេសដែលមាន ២១ ៧៦៤,០២លានដុល្លារ។
របាយការណ៍នេះបន្តថា ដោយឡែក នៅក្នុង ក្នុងខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ ទឹកប្រាក់នាំចូលដែក-ដែកថែប កើនជាង ១៨ ភាគរយធៀបខែសីហា កាលពីឆ្នាំ២០២១ ។ អ្នកជំនាញនៃសមាគមអ្នកសាងសង់កម្ពុជា លោក ជីវ ស៊ីវផេង បានឱ្យដឹងថា ចំនួនទឹកប្រាក់នាំចូលដែក និងដែកថែប ក្នុងរយៈពេល ៨ខែខាងលើកើនឡើងដោយសារមានគម្រោងវិនិយោគដែលមានម្ចាស់ជាអ្នកនៅក្នុងស្រុក ជាពិសេស សំណង់លំនៅឋាននៅក្នុងស្រុកបន្តរីកចម្រើន និងកំពុងវិវឌ្ឍទៅមុខល្អ ។
ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី លោកបានមើលឃើញពីសកម្មភាពសាងសង់នៅតាមការដ្ឋានមួយចំនួនថយចុះនៅពេលនេះ ក៏ដោយសារតែរដ្ឋាភិបាលធ្វើការរឹតបន្តឹងលើការត្រួតពិនិត្យនិយាមបច្ចេកទេស និងគុណភាពនៅទីតាំងសំណង់ផ្ទាល់ ជាពិសេស គម្រោងសំណង់មួយចំនួនទៀតគ្រប់គ្រង់ដោយវិនិយោគិនបរទេស ។ គួររំលឹកដែរថា ក្នុងឆមាសទី ១ ឆ្នាំ២០២២ ក្រសួងបានផ្តល់ច្បាប់អនុញ្ញាត ឱ្យគម្រោងសាងសង់ចំនួន ២ ០០០ ស្មើនឹងផ្ទៃក្រឡាសំណង់ជិត ៣លានម៉ែត្រការ៉េ និងទុនវិនិយោគចំនួន ១ ២០៦ លានដុល្លារ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបណីកម្ម និងសំណង់៕